MČR v HROBu již za dva dny!
Dnes je 18.01.2020

Další | Orientační běh | Závody | 03.11.2016

V sobotu v 10:00 odstartuje velmi vyhledávaný podnik nejen mezi orientačními běžci – Mistrovství ČR v horském orientačním běhu. Letos se musel přesunout z Berounska do Krušných hor (psali jsme zde) kvůli nesouhlasu majitelů lesa. Přinášíme nejdůležitější informace o závodě, ale zároveň se pokusíme nahlédnout i do zákulisí přípravy závodu. Server O-news je mediálním partnerem MČR v horském OB.

hrob1

Pohled z prostoru závodu směrem na Horní Jiřetín. Foto: Jan Tojnar.

Shromaždiště se nachází v krásné horské obci Klíny v nadmořské výšce 800 m n. m. To však není nejvyšší bod na mapě. Ten ční ve výšce 950 m n. m., nejníže položené místo na mapě je umístěno o 710 výškových metrů níže. “Terén převážně rovinatý, rovina je ovšem velmi často značně nakloněná,” uvádí pokyny k závodu. Nejdelší trať měří kategorie HH 25,8 km (sobota), resp. 22,0 km (neděle). Mapa, která byla vytvořena speciálně pro tento závod, je z dílny hlavního organizátora Jan Tojnara. “Mapu mám už delší dobu staženou z veřejně dostupných zdrojů. Stáhl mi to Sosna (Milan Borovička – pozn. red.) a já už tak cca tři roky vyrážím na výklusy po okolí s podkladovou mapou, tužkou a GPS v ruce. Mapy.cz mi slouží jako inspirace, jsou na nich objekty, které jinde nenajdeš. Občas si i nějaký bod či linii vyexportuji a následně ověřím v terénu, “ říká ředitel závodu i stavitel tratí, v podstatě říká, že je to taková pořadatelská one-man show. Mapa pro oba dny bude vytištěna na materiálu Pretex s měřítkem 1 : 25 000.

hrobmapy-cz

Část prostoru závodu na Mapy.cz.

Při pohledu do parametrů tratí se nabízí otázka, jak je počítáno převýšení. Přestože mapa má ekvidistanci 10m, je převýšení uváděno na jednotky metrů (např. kategorie HH má v sobotu převýšení 1728 m). “Délky tratí jsem měřil v OCADu, převýšení je jen odhad po čáře, naklikal jsem jednotlivé kategorie do Mapy.cz. Určitě se dá leccos oběhnout, ale něco holt nikoli,” prozrazuje Tojnar. Nedělní tratě, které vedou do Hornojiřetínské výsypky, jsou poměrně o dost kratší než ty sobotní. Budou snad závodníci již tolik utahaní, že jim stavitel tratí nabídl méně kilometrů? “Nedělní tratě jsem zkrátil poté, co jsem si proběhl v kuse trať mixu. GPS ukázala 27 km, z toho jsem 19 běžel, včetně sjezdovky. Běžel jsem s tříkilovým batohem (jídlo, pití, věci na převlečení), párkrát jsem schválně běžel mimo optimální postup (potřeboval jsem ověřit pár cest), ale i tak mi čas 5 hodin 45 minut přišel moc dlouhý,” vysvětluje organizátor Honza Tojnar. Zároveň dodává, že je pro něj velkým otazníkem, jak závodníci zvládnou úvodní pasáž v Hornojiřetínské výsypce. Podle jeho slov zde běžel již několikrát, ale pořád se tam ztrácí. “Tratě jsem konzultoval se členy oddílu. Ale hodně mi pomohli i dobrovolníci – externisté, kteří zkontrolovali tratě naťukané do OCADu (Monča Krejčíková a Honza Fátor). Pomohli odhalit chyby, kterých se člověk při one man show prostě nevyvaruje”, uzavírá ředitel závodu.

hrob-uvod

Ukázka mapy nedělního závodu.

Kdo bude patřit k hlavním favoritům? V hlavní mužské kategorii je to jistě reprezentační duo Šedivý – Procházka, na záda by jim měl alespoň první den dýchat tým složený z Martina Luštického a Pavla Hradce, který má formu – v úterý zvítězil na harcovském Bloudilovi. Do výčtu favoritů musíme také zařadit mladý plzeňský tým Jiří Valeš – František Kolovský, juniorské reprezentanty Štěpána Mudráka a Vojtěcha Kettnera nebo sourozence Skripníkovi. V ženách (DD) běží dvě mladé reprezentantky (Barbora Hrušková, Magdaléna Tužilová) a jsou jistě favoritkami. Sekundovat by jim měla dvojice Pavla Udržalová a Kamila Kárníková.

Další informace:

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *