MČR štafet ovládly SK Žabrovřesky Brno

od | 8. 10. 2016 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Předposlední letošní MČR v OB ovládl brněnský klub z SK Žabovřesky. Vyhrály jak v hlavních kategoriích D a H21, tak pomyslný hattrick završili dorostenci H18. V D18 vyhrály dorostenky z Prostějova. Klub OK Jiskra Nový Bor situoval závody do obce Prysk nedaleko Kamenického Šenova na rozhraní Libereckého a Ústeckého kraje. Závodům bohužel nepřálo počasí, téměř po celou dobu s různou intenzitou pršelo. Běželo se ve skalnatém terénu, na tratích byla spousta (mikro)voleb, které v celé řadě kategorií rozhodly o konečném umístění. Na analýzu se můžete těšit již na začátku týdne.

V kategorii dorostenek po prvních úseku vedla štafeta Pardubic zásluhou Anny Kopecké, vedení udržela i na druhém úseku Jana Peterová. Velkou stíhací jízdu na posledním úseku předvedla Tereza Janošíková, která vytáhla štafetu JPV z 10. na 1. příčku. “Mám mega radost. V těch skalách to byla taková pěkná ťukačka, dávala jsem si pozor na dohledávky,” komentovala šťastná vítězka v cíli a dodala: “Chybku jsem udělal jen na sběrku, ale vůbec jsem netušila, jak na tom naše štafeta je,” analyzovala svůj závod Terka, která zlato vůbec před závodem nečekala. “Medailové umístění možná, ale vítězství to je úplně nejvíc, zvlášť ve štafetách,” radovala se Janošíková. Druhé skončily dorostenky z LPU, bronz získala Slavia Hradec Králové.

V dorostencích po prvních úseku sice vedla štafeta OK99 Hradec Králové, ale v těsném kontaktu s dalšími štafetami (CHC, TRI, ZBM). Na druhém úseku výborně zaběhl Ondřej Hlaváč (ZBM), který Žabovřesky poslal do velkého vedení. “Vybíhal jsem jako čtvrtý, mapu jsem si bral jako druhý a jedničku jsem razil jako první, od té doby jsem nikoho už neviděl,” popisoval Ondra situaci na trati. Finišman této štafety Otakar Hirš vedení udržel a vybojoval pro ZBM mistrovský titul. Už jsem si zvykl, že Ondra mi předává jako první, ale já doběhnu jako druhý. Když je to mistrovství, tak jsme si říkali, že bychom to alespoň jednou mohli vyhrát a naštěstí to tak dopadlo, “ komentoval cestu k vítězství Ota Hirš. Druzí skončili dorostenci z OK99 Hradec Králové, třetí místo kluci z Luhačovic.

zbm

Vítězná štafeta ZBM na finiši. Foto: Tomáš Bubela (O-news.cz)

V ženách se také v cíli nejvíce radovala štafeta ZBM, kdy trenér Libor Zřídkaveselý musel mít pořádně zamotanou hlavu, koho nasadit do jaké štafety. Loni obsadily celou bednu 3 štafety ZBM. “My jsme vlastně až do čtvrtka nevěděly, kdo jak poběží, ” prozradila Barbora Hrušková. Štafetu rozbíhala Magdaléna Tužilová, které podle svých slov dost pomohlo, že měla stejné první tři kontroly s Natálií Hiklovou (ZBM 2). První úsek ale jasně dominovala štafeta PGP (Martina Matějů), před druhou ZBM a třetí SHK měla náskok 2:43, resp. 3:13. I když druhý úsek vyhrála Barbora Hrušková (ZBM), ve vedení byla stále Pragovka zásluhovou výborného výkonu Martiny Tichovské. Na třetím úseku však Jindra Hlavová přeběhla v pytlíku Adélku Jakobovou a štafety rozhodla vítězně pro ZBM. “Běžela jsem celou dobu sama, až u K14 jsem Adélku poprvé viděla. Pak jsme se neviděly, udělala jsem i nějakou chybku. Na diváckém úseku jsem na ní ztrácela asi 20 s, poté musela Adélka někde chybovat, byla jsem najednou před ní, “ hodnotila Jindra souboj se závodnící SK Praga Praha. Druhé tedy skončily ženy PGP, pro bronz si přišly na vyhlášení ženy OK 99 Hradec Králové, kde nejlepším časem na posledním úseku vytáhla Denisa Kosová štafetu ze 7. na 3. pozici.

V mužích bylo na prvním úseku ve vedení duo Hájek (ZBM) a Hradec (TUR) s více než minutovým náskokem na další štafety. “Odhadli jsme, že první kontrola bude delší postup, který jsem měl naplánovaný jít určitě spodem, tam jsme orvali spoustu lidí, “ prozradil taktiku Danáč. Na druhém úseku Adam Chromý jen potvrdil vedení brněnského oddílu a do finiše poslal Miloše Nykodýma s náskokem 2:04 před štafetou PHK. “Úplně mně nenaskakovaly kontroly a stále jsem se ohlížel. V jednom z pytlíků na trati jsem už viděl Šéďu, tak jsem trochu zrychlil, ” svěřil se v cíli Dým, kdy navíc podle svých slov ho po prvním kopci docela bolely nohy. Vítězství uhájil před druhým OK 99 Hradec Králové a třetím klubem SK Praga Praha.

Ve stejném prostoru se běží zítra MČR družstev a oblastních výběrů žactva.

milos-mcr-staf

Miloš Nykodým dobíhá ZBM pro mistrovský titul i v kategorii H21. Foto: Tomáš Bubela (O-news.cz)

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 5. 2024
a svátek má Ivo.