MČR štafet a klubů: 2 tituly pro OK 99, jeden pro Žabovřesky

od | 7. 10. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

První říjnový víkend přinesl letošní vyvrcholení klubové sezóny – v Tisu u Blatna uspořádala SK Praga MČR štafet, klubů a oblastních výběrů. Středně zvlněný terén s roztroušenými kameny a srázky pohladil na duši téměř každého z téměř 1800 zúčastněných závodníků. Dnes si můžete přečíst souhrnnou reportáž, ve středu přijde na řadu detailní analýza tratí.

Štafetové tituly rozdány

Za sychravého, větrného a chladného počasí, kdy každý ocenil čepici a rukavice se vrhly stovky klubových štafet do bojů o medaile. Jako první se do lesa vydaly ženy D21. Skvěle závod rozběhla Monika Doležalová (KAM), vyběhla si náskok 24 vteřin na Natálii Hiklovou, minutu a půl nabraly Tereza a Markéta Novotné (obě PHK), ostatní týmy už ztráce přes 2 minuty. Petra Landovská (KAM) své štafetě vedení udržela po druhém úseku, téměř dvě minuty ztrácely spolu běžící Adélka Bogarová a Tereza Odehnalová (PGP a ZBM). O další půl minuty zpět byla PHK, štafeta SSU už měla ztrátu přes 4 minuty, LCE dokonce 6 téměř minut. Ovšem na posledním úseku prokázaly naše reprezentantky skvělou formu – Denisa Kosová (PHK) dostihla Terezu Čechovou (KAM) po chybě v kamenité pasáži, ta navíc chybovala na sběrku a bez dramatu si trio Tereza Novotná, Barbora Chaloupská a Denisa Kosová doběhlo pro zlato. Stříbro patřilo Kamenici (Monika Doležalová, Petra Landovská a Tereza Čechová), bronz vybojovala Luhačovicím suverénně nejrychlejším výkonem Vendula Horčičková (běžela spolu s Magdalenou Hájkovou a Martinou Jirčákovou).

Mužské štafety byly netradičně velice málo vyrovnané. Hned na prvním úseku Daniel Hájek (ZBM) všem utekl a předával s minutovým náskokem na Daniela Vandase (PHK), průběžně třetí béčko LPU ztrácelo už přes dvě a půl minuty! Druhý úsek a žádný zvrat na prvních dvou pozicích – Miloš Nykodým (ZBM) navýšil náskok na dvě minuty na Jana Petrželu (PHK). Se ztrátou dalších tří minut se na třetí místo zásluhou Adama Chromého vyšvihla štafeta TBM. Za ní však zuřil boj mezi SSU a LPU. O zlatu nebylo pochyb Marek Minář předvedl stabilní výkon a SK Žabovřesky doběhly jako první, stříbro zajitil štafetě PHK Pavel Kubát s celkovou  ztrátou 1:45. V boji o bronz neměli proti Vojtěchu Královi (SSU) ostatní moc šancí (Petr Horvát za TBM se držel do půlky trati, Tomáš Kubelka za LPU se odfarstoval hned na 3. kontrole. Bronz tedy bralo trio (Martin Poklop, Marek Schuster a Vojtěch Král.

Výsledky

GPS tracking:

D21
H21

Hattrick pro družstvo OK 99 Hradec Králové 

Na nedělní MČR klubů přišlo mnohem lepší počasí než na den předchozí – teploty sice stěží atakovaly 10°C, ale vítr ustál a hlavně dorazily na shromaždiště hřející sluneční paprsky. Charakter terénu byl velmi podobný jako při štafetách, přibylo jen pár zajímavých pasáží s kamennými poli. Stavitel tratí Pavel Procházka si na závodníky hlavní kategorie DH21 přichystal překvapení v podobě posledního úseku jako nejkratšího mužského – některé týmy tak musely překopat strategii, své silnější závodníky dát na delší úseky a na finiš dát ty slabší. Mohlo tak dojít k ledajakým překvapením. Na prvním úseku se drželi favorité v rozestupu dvou minut, nejlépe zaběhl za LPU Matěj Kamenický. Ovšem trable nastaly pro Severku Šumperk, která byla diskvalifikována a z boje o medaile vypadla (i tak doběhli a brali by těsně 6. místo). Na druhém úseku se do vedení dostal PHK zásluhou Terezy Novotné a vedení ještě navýšil díky výkonu Pavla Kubáta na nejdelším úseku. Druhé LCE ztráceli minutu, hned v závěsu ZBM a LPU. Vypadalo to, že jiné týmy to v boji o medaili již budou mít těžké. Ke větším změnám došlo po 5. úseku – Martin Roudný vyšvihl LPU do čela, 20 vteřin zpět PHK a ZBM, ztráta Luhačovic narostla na dvě minuty. To však na posledním úseku dokázala stáhnout Vendula Horčičková a vrátila svůj tým na 2. místo. Ještě lépe pak běžela Denisa Kosová za PHK, která předávala na čele s dvouminutovým náskokem. Žabovřesky byly 1:21 za Luhačovicemi, Pardubice už se ze čtvrtého místa na medaile dostat nedokázaly. Finišmen PHK Jan Petržela zkušeně podržel vedení a jeho klub mohl slavit již potřetí z posledních tří šampionátů (složení: Daniel Vandas, Tereza Novotná, Pavel Kubát, Barbora Chaloupská, Baptiste Rollier, Denisa Kosová a Jan Petržela). Marek Minář za ZBM na trati předběhl Vojtěcha Sýkoru a jeho tým si mohl vychutnat stříbro (Hlaváč, Hiklová, Nykodým, Šimková, Hájek, Odehnalová T. a Minář). Bronzové medaile a doběh za doprovodu draků si užili běžci Luhačovic (Mudrák, Hájková, Hubáček, Jirčáková, Klusáček M., Horčičková a Sýkora).

Výsledky

GPS tracking:

DH18: 1.-3. úsek
DH18: 4.-6. úsek
DH18: 7. úsek
DH21: 1.-3. úsek
DH21: 4.-6. úsek
DH21: 7. úsek

Doběh vítězného klubu OK 99 Hradec Králové (foto: Vojtěch Illner)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 1. 2023
a svátek má Zdislava.