MČR štafet 2017: nejlepší OK 99 Hradec Králové a SK Žabovřesky Brno
Dnes je 20.01.2020

Orientační běh | Reportáže | Závody | 09.10.2017

Moravský Karlov. Dějiště posledního letošního MČR přilákalo 504 štafet a 257 družstev. Včera jsme natáčeli z dějiště on-line reportáže a nabídli krátký telegrafický pohled na víkendové dění, dnes se podíváme na to, jak proběhl sobotní závod v hlavních kategoriích. 

Nejdříve odstartovali muži. Již téměř od prvních metrů vedl tým OK 99 Hradec Králové (rozbíhal Pavel Kubát). Těsně v závěsu byly kluby SHK 1 (Petr Remeš) a ZBM 2 (Jan Klusáček). Zajímavý moment nabízí kontroly 4-7, kde se dost chybuje. Nejvíce štafety PGP 1 a ZBM 1 a ztrácejí cenné minuty.

Do cíle suverénně přibíhá Pavel Kubát (PHK), který za sebou nechal o dvě minuty početnou skupinku LPM (Jiří Valeš), LPU2 (Filip Záveský), SSU (Martin Poklop), LPU1 (Matěj Kamenický), TZL (Štěpán Dlabaja) a ZBM2 (Jan Klusáček). “Od půlky tratě se z toho pro mě stal individuální závod, jsem hodně spokojen,” hodnotil Pája po závodě. Ostatní týmy ztrácejí na PHK přes 4 minuty. Favorizovaná Pragovka (1. úsek běžel Jan Flašar) předává jako třináctá (ztráta více než pětiminutová), ještě o dvacet sekund má větší ztrátu ZBM1, kde rozbíhal juniorský reprezentant Otakar Hirš. 

Výborné výkony během celého víkendu předváděl Pavel Kubát. Foto: Daniel Wolf (O-News.cz).

A i druhý úsek skvěle vyšel OK99. Bývalý švýcarský reprezentant Baptiste Rollier dosahuje nejlepšího času na úseku a hradecký klub navyšuje náskok na více než 4 minuty. Vše se zdá býti jasné… Díky velmi dobrému výkonu Tomáše Kubelky na stříbrnou pozici dostává OK Lokomotiva Pardubice, třetí jsou Žabovřesky Brno, ale jejich béčko (druhý úsek běžel Štěpán Zimmermann). Ve hře o medaile stále zůstávají i ZBM1, LPM, PGP a SSU.

Vše se rozhoduje na třetím úseku. Honza Petržela pátým časem na úseku jasně potvrzuje vítězství PHK a dominanci hradeckého klubu v tomto závodě. “Věděl jsem, že mám přes tři minuty náskok, takže když neudělám nějaký kopanec, tak bych to měl dotáhnout na vítězství,” řekl reportérům O-News.cz finišmen Jan Petržela, ale současně připustil: “Byl to pro mě trochu zvláštní závod. Hlídal jsem si všechny věci, možná až moc. Chodil jsem více na jistotu, než jsem zvyklý. Nakonec možná i kvůli tomu jsem udělal dvě malé chybky, ale velká spokojenost.” Druhé místo putovalo po kontrolovaném výkonu v průběhu celého závodu do Pardubic. Radek Nožka dokonce stáhl minutu a půl na vítězného Petrželu. O bronz ale byl velký boj. Zvlášť když o něj bojovali čeští reprezentanti. Jan Šedivý za Pragovku, Vojtěch Král za Severku Šumperk a Miloš Nykodým za SK Žabovřesky Brno. V cílovém spurtu měl o trochu více sil pragovácký vlčák, a tak trio Flašar-Procházka-Šedivý si odváží bronz.  Nepopulární brambora zbyla na téměř domácí SSU.

V ženách byl v cíli po prvním úseku možná překvapivý tým – OK Lokomotiva Plzeň. Karolína Šiková si s tratí poradila nejlépe a vyhrála svůj úsek o čtvrt minuty před Markétou Novotnou, která rozbíhala štafetu PHK. Dalších 20 sekund ztratila štafeta ZBM 1 (Magdaléna Tužilová). Z favoritek po prvním úseku výrazně ztrácí štafety PGP (přes 5 minut), LCE (skoro 6minutová ztráta) a TUR (+4:44).

Start závodu žen. Foto: Tomáš Bubela (O-News.cz).

Po druhém úseku dochází k jasnějšímu pohledu na týmy, které bojují o nejcennější kovy. Klára Novotná (PHK) zařazuje druhý nejrychlejší čas druhého úseku a rázem je hradecký klub v čele. Na paty mu dýchá tým ZBM2 (běžela Barbora Zháňalová), který ztrácí 10 sekund. Bronzové medaili jsou nejblíže po druhém úseku SK Žabovřesky Brno 1 (Natalie Hiklová), na dosud vedoucí PHK ale ztrácí přes dvě minuty. Do bojů o medaile se snaží i zasáhnout Pragovka, výborný druhý úsek předvedla Martina Tichovská, na třetí místo ale ztrácí 3 minuty.

Na třetím úseku je ale vše jinak. Vedoucí PHK (Daniela Štěrbová) výrazně chybuje už na první kontrole, po sérii dalších chyb odsouvá hradecký tým až na 9. pozici.

To je příležitost pro soupeřky a nejvíce toho využívají SK Žabovřesky Brno 1, konkrétně Adélka Indráková. Vytahuje štafetu ze třetího místa na stupínek nejvyšší, když poráží klubovou kolegyni Jindru Hlavovou o 9 sekund. Brněnský tým tedy ovládá obě příčky a začíná boj o poslední medaili v kategorii žen. Nejlépe si poradila Martina Matějů, která se nezalekla ani spanilé jízdy Venduly Horčičkové na posledním úseku za LCE, a s tříminutovou ztrátou dobíhá pro bronz. Čtvrté nakonec zůstávají Luhačovice, pátý je Turnov, šesté místo obsazují dámy z SHK.

Nejlepší ženy na stupních vítězů. Foto: Jan Picek (O-News.cz).

Více informací:

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *