MČR Sprintových štafet ve znamení DISKů

od | 6. 5. 2017 | Reportáže

SK Žabovřesky Brno připravily letošní MČR sprintových štafet. Závod probíhal v prudkých svazích hradu Špilberk přímo v Brně. Jak v závodě dospělých, tak v závodě dorostenců bylo poměrně hodně DISKvalifikovaných štafet. V rychlém a fyzicky náročném závodě závodníci dělali chyby z nepozornosti a buď razili cizí farsty, nebo vynechávali kontroly. 

Květinový ceremoniál kategorie dospělých

Výsledky kategorie DH21:

1. OK 99 Hradec Králové (Čepová, Vandas, Petržela, Rollier)
2. SK Žabovřesky Brno 2 (Tužilová, Hirš, Brlica, Indráková)
3. OK Lokomotiva Pardubice (Hančová, Kubelka, Kamenický, Knapová)

Květinový ceremoniál kategorie dorostu

Výsledky kategorie DH18:

1. SK SKI-OB Šternberk (Marková, Horčička, Jirka, Janošíková)
2. OK 99 Hradec Králové (Cych, Chvátil, Kavalír, Chaloupská)
3. OK Lokomotiva Pardubice (Peterová, Rusin, Fencl, Kopecká)

Informační rozcestník


Pojďme si ale ukázat, jaká byla v kategorii DH21 cesta k vítězství. Po prvním proběhnutí či oběhnutí hradu Špilberk se na předních pozicích držely štafety ZBM1, ZBM2, LPU a SK Praga Praha. Právě poslední jmenovaná (běžela Martina Matějů) jako první vyrobila zhruba dvacetivteřinovou chybičku:

V následujícím svahu se málem vyšachovala z bojů o medaile štafeta LPU1, konkrétně Petra Hančová. Vynechala osmou kontrolu a až na deváté si uvědomila, že ji osmička chybí a musela se vracet:

Na čele závodu se tak s půlminutovým náskokem držely štafety ZBM1 a ZBM2. Moc nechybělo a 12. kontrola si mohla vybrat svou první oběť už na prvním úseku. Marie Procházková (KAM1), která se pohybovala kolem šestého místa, málem tuto kontrolu přeskočila. Svou chybu si sice uvědomila, ale toto zaváhání ji stálo téměř minutu.

Již jednou zmiňovaná Martina Matějů si však svou smůlu ještě zcela nevybrala. V seběhu, několik kontrol před diváckou kontrolou, se nechala stáhnout na cizí farstu. Svou chybu si sice uvědomila, ale než se dostala zpět do kontaktu s mapou a našla svou kontrolu, ztratila více než 2 minuty. Což je fatální ztráta i pro tak skvělou štafetu, jako je ta pragovácká.
Pořadí v cíli po prvním úseku: 1. ZBM2, 2. ZBM1 +0:12, 3. PHK +0:38, 4. KAM a LPU3 +0:41, 6. LPU1 +0:42

Druhý úsek, který běželi muži, byl na úvod ve znamení stahování. Během prvních devíti kontrol ztratily obě žabovřeské štafety náskok a nechaly se doběhnout štafetami LPU1 a 2. Pak se ale začaly dít věci. Obě štafety LPU udělaly chybu na K11 (patrně ji přeskočily?), ve stejném místě se výrazně vychybovala i štafeta PHK (Vandas). Ten zapomněl na 12. kontrolu. A tak se na čele opět osamostatnily štafety ZBM1 a 2 s téměř minutovým náskokem.

Po této trojici chyb na čele držely ZBM1 a 2 a i přes chybu dvou pardubických štafet, se obě tyto štafety držely na 3. resp. 5. místě s nepatrným rozestupem. Mezi ně se ještě vtěstnala štafeta Třince. Nicméně na divácké kontrole se jako třetí v pořadí objevila štafeta ZBM3. Proč? Protože “hradní” farsta už začala nemilosrdně trestat a štafeta ZBM3 (Kelbl) ji vynechala. Štafeta ZBM2 ještě ztratila drobnou chybkou cestou na diváckou kontrolu zhruba půl minuty.
Pořadí po druhém úseku:  1. ZBM1, 2. ZBM2 +0:26, 3. LPU +1:15, 4. TRI +1:19, 5. LCE +1:20, 6. PHK +1:24.

Na začátku třetího úseku bojovaly o třetí místo štafet Luhačovic, OK 99 Hradec Králové a Třinec. V tomto souboji zaznamenal nepovedenou volbu luhačovický Vojta Sýkora. Jeho nepovedená severní volba jej stále zhruba 40 vteřin času. Zbytek třetího úseku pak probíhal poklidně. Na čele se stále držela štafeta ZBM1 (Nykodým), za ním se na druhém místě objevila štafeta PHK, protože štafeta ZBM2 fyzicky nestačila.

Pořadí před posledním úsekem: 1. ZBM1, 2. PHK +0:33, 3. ZBM2 +1:23, 4. LCE 1:34, 5. TRI +1:38, 6. LPU +1:39

Rozuzlení závodu tak bylo na posledních dámských úsecích. První půlku závodu se nic podstatného nedělo. První drobné zaváhání vedoucí štafety ZBM přišlo na K9, nicméně to byla jen malá smyčka, která z obrovského náskoku štafety moc neubrala. Po ní hned následovala další chybka, která už snížila náskok na zhruba 20 vteřin.

Blížil se poslední průchod hradním nádvořím. Rychlé nohy Chromé si vybudovaly zpět drobný náskok, leč přišla kontrola číslo 12 a vybrala si svou další daň. Chromá kontrolu přehlíží, upaluje přímo na 13. kontrolu a vyřazuje se tak ze hry. K podobnému aktu má nakročeno i první štafeta LPU. Knapová je však pozorná a i za cenu velké ztráty se vrací. Ztrácí tím však jistotu pohodlného třetího místa a dostává se do boje se štafetou LCE. Knapová je však nakonec rychlejší a vyhrává tak pro Pardubice bronzovou medaili.

Závěrečná rekapitulace:

1. OK 99 Hradec Králové (Čepová, Vandas, Petržela, Rollier)
2. SK Žabovřesky Brno 2 (Tužilová, Hirš, Brlica, Indráková)
3. OK Lokomotiva Pardubice (Hančová, Kubelka, Kamenický, Knapová)

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.