MČR sprintových štafet ovládla Severka Šumperk

od | 28. 9. 2018 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Dnes, na Den české státnosti, proběhlo MČR sprintových štafet na sídlišti Jižní svahy ve Zlíně. Dramatický závod provázela řada diskvalifikací. V hlavní kategorii vyhrálo kvarteto Severky Šumperk, v dorostu uspěla Lokomotiva Pardubice.

Běželo se v terénu, kde byla různorodá zástavba, hřiště, řada nepřekonatelných plotů a díky štafetovému nasazení se dělala řada drobných chyb, které rozhodly o celkovém pořadí. Do pořadí ale zasáhla také řada diskvalifikací, Miloš Nykodým neorazil kontaktně cíl, předal, uvědomil si chybu, ale už ho pořadatelé správně nemohli pustit k oražení. Další diskvalifikace pramenily ze špatně oražených nebo vynechaných kontrol.

Trať žen na 1. a 4. úseku.

První úsek v hlavní kategorii dospělých rozběhly dnes již tradičně ženy. Na prvním rádiu se objevil SK Žabovřesky Brno (Eva Kabáthová), ta však později dělá chybu, a tak v cíli byla nejrychlejší Anna Štičková ze Severky Šumperk, která běhá na podzim ve výborné formě a příští týden na Světovém poháru v Praze poběží všechny 4 disciplíny. Tři sekundy za ní doběhla Adélka Bogárová (SK Praga), další závodnice měly už větší ztrátu. Třetí doběhly současně Lenka Mechlová (SHK) a Marie Pospíšilová (DKP). Na dalších pozicích byly dvě štafety ZBM. Druhý úsek famózně zaběhl Daniel Hájek z SK Žabovřesky Brno. Téměř minutové manko zcela smazal, vytáhl svůj tým na stupínek nejvyšší. Kousek za ním doběhl Martin Poklop z SSU, když ztratil na Hájka dohromady na celé trati skoro minutu, v cíli ale byl jen o 4 sekundy pomalejší. Boj o medaili udržel pro Pragovku Jan Flašar, když zaostával v cíli druhého úseku o 41 sekund. Devět sekund za Flašarem doběhl Daniel Vandas (PHK), u ostatních štafet (5. ZBM D +1:14, 6. LPU +1:50) nevypadalo, že by měly promluvit do TOP3 v celkovém pořadí.

Hodnocení Jana Flašara 2. úseku.

Na třetím úseku se ale děly věci. Na prvních dvou místech vybíhali dva nejlepší čeští závodníci současnosti: Miloš Nykodým (ZBM) a Vojtěch Král (SSU), za nimi se na trať vydali Šimon Navrátil a Jan Petržela. Vojtěch Král udělal drobnou chybu hned na první kontrolu a Nykodýmův náskok vzrůstal. Na osmou kontrolu se ale nevyvaroval chyby ani on a rázem byl Nykodým šumperským závodníkem doběhnut. Mapově zajímavá část mezi 10. a 14. kontrolou dopadla lépe pro Krále, který před Nykodýmem si vybudoval malý náskok, který navýšil po divácké kontrole. V cíli byl Král rychlejší, Nykodým ztratil zhruba 15 sekund. Jak bylo ale napsáno v úvodu, Miloš orazil cílovou jednotku tak, jako ostatní kontroly na trati (bezkontaktně), předal finišmence Adélce Indrákové, kdy si náhle uvědomil, že nemá cíl v čipu. Chtěl se zpátky vrátit orazit cílovou kontrolu, což mu pořadatelé ale neumožnili. Nykodým ukázal pořadatelům několik vulgárních gest, ale zbytečně, v pokynech jasně bylo napsáno, že cílová kontrola se musí razit kontaktně. Pozdější protest byl zamítnut. Kromě Nykodýma se však ukázalo, že ani Petržela (PHK) nemá všechny terčíky v pořádku, a tak za suverénní Severkou Šumperk najednou vznikl velký boj o další místa. Po druhém úseku 2. pozici opanovala SK Praga (+1:42), třetí místo patřilo ZBM (+2:15), bez šance na medaili ale nezůstávala ani Lokomotiva Pardubice, která na 4. místě ztrácela půl minuty na cenný kov.

Titul získala štafeta Severky Šumperk. Foto: Daniel Wolf.

Na poslední úsek s velkým náskokem vyběhla Tereza Janošíková, která trať prolétla bez větších chyb a v cíli mohla se svoji štafetou slavil zasloužené vítězství. Druhé místo nakonec obsadila OK Lokomotiva Pardubice díky skvělému výkonu Jany Knapové na posledním úseku. Bronz putoval do SK Praga, kde na čtvrtém úseku běžela letošní vítězka celkového hodnocení SP v MTBO Martina Tichovská. V dorostu vyhrála systémem start-cíl štafeta OK Lokomotivy Pardubice (Kateřina Koberová, Jan Rusin, Martin Roudný, Jana Peterová), když druhá štafeta v cíli, Tesla Brno, měla ztrátu téměř tři minuty. Bronz získala štafeta KOB Choceň.

Zlatá štafeta v kategorii dorostu – OK Lokomotiva Pardubice. Foto: Daniel Wolf.

Více informací:

 

10 Komentáře

 1. Avatar

  Běhejte si to sami! Kdyby mě nechali orazit kontrolu zpětně, tak by se ve výsledku nic nezměnilo! Žádnou výhodu jsem tím nezískal. Navíc od kontroly na předávku to bylo tak blízko, že nebyla šance si to uvědomit před předávkou! Na žádné světové akci se takhle neběhá. Pokyny jsem četl, ale na tohle jsem si vymletej na doběhu prostě nevzpoměl. Gratulace pořadatelům za parádní ŠPEKY na trati! Závod to rozhodně skvěle okořenilo. Prostředníček jim s radostí věnuju ještě jeden.

  Odpovědět
 2. Avatar

  AIR je snad od od toho, aby se razilo bekontaktně. Krom toho že pěší závody vypadají jak zimní liga v Polabinách, tak se zavádí kontaktní ražení AIRem… Ještě že už jezdím jenom bajky

  Odpovědět
 3. Avatar

  Podle čeho vůbec může být v pokynech uvedeno, že cíl se razí jinak než ostatní kontroly. 17.9 v pravidlech o vybavení to neumožňuje. Možná bych to ohnul na ten dodatek o SI. Ale furt je tam 21.2 a v tom případě jedinou možností pro SI je že nerazím ale podle 21.2 ukončuju závod proběhnutím cílovou čarou. Spíš mě to zajímá kvůli shromáždění MTBO sekce, ať si případně upravíme pravidla, aby tuhle kokotinu nikoho na bajkách nenapadlo vyzkoušet

  Odpovědět
 4. Avatar

  Cele je to na podani podnetu disciplinarni komisi. V prve rade jsou Pokyny pro zavodniky podrizene Pravidlum OB a pripadne upresneni nesmi byt v rozporu s Pravidly. Coz jsou prave v bode 17.9. Navic se v bode 23.3 jasne stanovi, ze vysledny cas se pri stafetach urcuje dobehnutim posledniho useku. Tedy vynucovani pouziti cilove jednotky behem predavek je zcele zbytecne a nema v Pravidlech OB dostatecnou oporu. V bode 21.6 je jasne popsan zpusob predavky mezi useky. Predpokladam, ze zpusob predavky byl dodrzen. Z meho pohledu je jednani hlavniho rozhodciho sikanoznim jednanim, ktere je v primem rozporu s duchem fair play.

  Odpovědět
  • Avatar

   Jenom doplním, že krom výše zmíněným bodům je v pravidlech také 21.3. ‘Pokud pořádající subjekt poţaduje označení závodního průkazu v cíli, je povinností závodníka toto učinit dle pokynů pořadatelů’.
   Takže se to redukuje na otázku, co vše může pořadatel podle 21.3. požadovat a jestli podle 17,9 je kontaktní ražení ‘jiné vybavení’ než ‘bezkontakt’, prípadně který z těchto dvou bodů má prioritu. Třeba na plzeňských štafetách se v cíli taky razilo kontaktně,

   Odpovědět
 5. Avatar

  Zase jeden zdařilý experiment na úkor závodníků.

  Odpovědět
 6. Avatar

  Teď jsem si pustil záznam z televize. Viděl jsem dobře, že cíl se probíhal? A pak se razilo pořadateli do ruky. A když si znovu otevře tu divnou formulaci v pokynech – Ražení cílové kontroly (při předávce i na 4. úseku) je klasické – KONTAKTNÍ.

  Odpovědět
  • Avatar

   Prvně proběhnout cílem a pak teprve orazit – v takovém pořadí, v jakém závodníci proběhli cílem – je běžné například v posledních etapách vícedenních závodů, pokud je použitý handicapový start. Tam už nejde o přesný čas, jen o záznam cílové kontroly v čipu, aby i počítač správně vyhodnotil pořadí, takže máš jedno, jestli je za cílovou čarou stojan nebo tě honí pořadatel s krabičkou, jen musí finišmeny pochytat ve správném pořadí. :-)) A poslední úsek ve štafetě je jako závěrečná etapa s handicapovým startem. 🙂

   V pokynech je to na stejné straně, ale dole.

   Odpovědět
 7. Avatar

  škoda že usporiadateľ v rámci zachovania princípu rovnakých podmienok pre všetkých pretekárov agnieszke cych z phk2 pri rovnakom priestupku zvolil iba potrestanie slovným dohovorom, ale oraziť jej dovolil. takto nám neumožnili vidieť gesto “jeden z piatich” aj ženskom podaní. viď od 1:06:25 https://www.youtube.com/watch?v=wZarPzAWUq4

  Odpovědět
 8. Avatar

  hezky pěkně, hlavně ten komentář “někdo se vracel”….

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.