Všichni trailisté se o uplynulém víkendu dočkali prvního letošního Mistrovství České republiky orientačních sportech, konkrétně v disciplíně Pre-O, které se konalo ve Dvoře Králové a Rudníku. Závod pořádal sehraný tým z klubu Orienteering Adventure. Reportáž a analýzu ze závodů pro O-News.cz připravil Míra Slovák.
ČP Temp-O
Závodu MČR navíc předcházel závod Českého poháru v disciplíně Temp-O. Všechny závody připravil Tomáš Leštínský v členitém a skalnatém lesním prostoru okolo královédvorské nemocnice a kousek od Rudníku v lese poznamenaném těžbou zlata. Temp-O proběhl na pěti stanovištích s šesti úlohami na velmi malém, ale o to členitějším prostoru. Vítězem se stal slovenský reprezentant Ján Furucz, který v závodě plném chyb udělal chyby pouze tři.
MČR Pre-O
Odpoledne se začalo dvěma časovými kontrolami v části s mnoha rýhami, které byly pěkně přehledné a daly se rychle odhadnout správné polohy lampionů. Nezvyklé byly na každé časovce čtyři úlohy, proto byly časy trochu delší, než jsme zvyklí. Pro vozíčkáře byl těžký hned sjezd ke startu do údolí řeky Labe, nás čekal celkem jednoduchý začátek.
Analýza
(mapa níže)
- První kontrola v jasném údolíčku.
- 2. kontrola ale byla těžší na určení správné polohy na skalní terase mezi dvěma výstupky, u kterých byly falešné kontroly.
- 3. a 4. kontrola se řešila ze stejného místa, na každé z nich se řešilo něco jiného. Třetí kontrola vyžadovala počítání menších a větších srázů ve svahu, kdežto na čtvrté kontrole mnoho lidí chybovalo, jelikož na mapě nebylo jednoduché všimnout si dvou těsných výstupků na zadní části skály.
- Po návratu přes start nás čekalo hledání správného kamene těsně u cesty pomocí dvou kamenů v terénu, které k němu navedly.
- Kontrola 6 šla nalézt odpočítáváním skalních srázů v prudší části labského údolí.
- Na 7. kontrole byl lampion umístěn u jediného dobře viditelného kamene, na správném místě však byl obrovský balvan, který byl z cesty velmi málo viditelný.
- 8. kontrola nabídla zdánlivě malé srázky. Kontrola však měla být na neviditelném jižnějším schovaným za husníkem, viditelný byl až z druhé strany.
- Na 9. kontrole jsme pozorovali dva lampiony umístěné těsně u plotu na vysokém zarostlém svahu, kde Tomáš našel kromě údolíčka ještě malý nos, který byl bez kontroly. Evidentně se mu tam nechtělo.
- 10. kontrola se řešila svislým zaměřením konců skalek a rozpoznáním konce toho spodního, od kterého pokračovaly už jen balvany a spadlé stromy.
- Na 11. kontrole byly umístěny dva lampiony na dvou kamenech, z nichž ten menší, jižnější, nebyl zmapovaný a byl níž než ten větší, který odpovídal výškové poloze oproti srázku 10. kontroly.
- 12. kontrola byla nakonec zrušena, přestože nabízela zajímavou situaci.
- Na 13. kontrole jsme měli hlídat vrstevnici vedoucí od srázu 12. kontroly a dobrat se řešení Zero mezi dvěma lampiony na nosíku.
- U 14. kontroly jsme sice jámu neviděli, ale museli jsme vyhodnotit polohu okraje jámy na vrcholu kupky.
- U 15. kontroly bylo potřeba si všimnout velké vzdálenosti lampionu od cesty směrem k Labi, jelikož před kontrolou nebylo nic vidět přes klády.
- U 16. kontroly sice nebyl vidět srázek, na kterém měl být lampion, ale kontroly byly jasně umístěny na jámu a prohlubeň.
- Krásný chytáczech vymyslel Lešťa na 17. kontrole, kde zapíchnul lampion do jamky nad ústím kanálu, značeným jako jeskyně.
- 18. kontrola přinesla chyták ve formě dvou vývratů, z nichž ale pouze jeden byl zmapovaný a na tom druhém byl lampion. Ten byl ale příliš vysoko a osově vychýlen.
- Po jednoduché devatenáctce přišla na řadu trojice hrázek, z nichž ta poslední byla špatně viditelná a ta, na které byly umístěny lampiony, byla zdánlivě rozdělena na dvě části.
- 21. kontrola nabídla pohled do zarostlého údolí pod kamenným srázkem, kde byly sotva viditelné dvě kontroly zasazené do rýhy v ose a jáma za nimi nemohla být vidět.
- Na konci závodu jsme se dostali na náměstíčko se zajímavými terénními tvary podobnými závodu v Temp-O a řešili jsme polohy jednotlivých lampionů v různých vzdálenostech. Toto byla nejtěžší část, na které se hodně chybovalo.
Druhý den jsme se přesunuli do Rudníku, kde nás čekal velmi členitý terén po těžbě zlata. Časovky byly umístěny podél rybníčku v areálu KRNAPu. Na začátku závodu jsme řešili na nejdelší možnou vzdálenost trojici kontrol v celkem přehledném zarostlém svahu.
- U 4. kontroly jsme nemuseli poznat, že je kontrola až za údolíčkem.
- Na páté kontrole ve velké vzdálenosti bylo těžké poznat nos od malého bezvýznamného nosíku, na kterém měl být umístěn lampion.
- Potom přišla série kontrol, u kterých se řešila vzdálenost a vzájemná poloha údolíček, jam, kupek, nosíků a prohlubní pohledem z mírného kopce, kde nebylo všude možné zaměřit správný objekt. Bylo vhodnější v podstatě najít všechny objekty jak v terénu, tak na mapě a prostě se tam dopočítat. U některých pomohla vzájemná poloha nebo směr od jasného místa na cestě.
- Většina kontrol se řešila formou takzvaného AZ-kvízu, kde nejtěžší byl závěr se čtyřmi lampiony.
V kategorii Open jednoznačně zvítězil Pavel Ptáček z Beta Ursus Orienteering, který porazil syna a otce Lockerovy ze Spartaku Rychnov. Ve výsledcích je i slovenský mistr světa Ján Furucz, který by bral 3. místo. Na mě zbyly po úspěšnějším druhém dnu brambory. V kategorii Para obsadili stupně vítězů tradiční závodníci. Za vítězkou Janou Kosťovou skončili Hanka Doležalová a Mirek Špidlen. V kategorii Junior se mistrem republiky stal můj svěřenec Ráďa Tichý z hradecké Slavie, který se na závod dlouho těšil a moc se mu líbil. Na druhém a třetím místě skončily oddílové kolegyně a sestry reprezentující Vrchlabí, Markéta a Kateřina Hanušovy.
Ve čtvrtek se můžete těšit na rozhovory s čerstvými mistry republiky Pavlem Ptáčkem, Janou Kosťovou a možná i s Radomírem Tichým.
0 komentářů