MČR na krátké trati ovládli Horvát a Randáková

od | 31. 1. 2017 | LOB

O uplynulém víkendu byl na programu další dvojzávod v lyžařském orientačním běhu. Nejlepší závodníci v LOBu si dali dostaveníčko v horské osadě Rejvíz, aby poměřili své síly na sobotním šampionátu na krátké trati a nedělním ČP na klasické trati. V následujícím článku se dozvíte nejen výsledky, ale také řadu informací o zákulisí pořádání.

Sněhu totiž v průběhu ledna napadlo méně než v oblastech jižnějších a níže položených. Dobré lyžování bylo v místech, kde stromy pustily sníh na zem a kde je po většinu dne stín. Jinde to bylo výrazně horší. O tom, že se pojede, rozhodlo to, že byly dobře vysněžené hlavní spojovací cesty a několik krásných luk. Ve hře byla i varianta s výměnou mapy. Klíčovým momentem byla porada v úterý večer, na níž se prvních dvacet minut řešilo, jestli odvolat nebo uspořádat. Dilema, jestli bude pro LOBáckou komunitu horší to, že se bez náhrady zruší plánované závody nebo to, že bude v lese podstatně méně projetých cest a průseků, mnohem méně voleb a ještě bude riziko poškrábání skluznice.

Počasí na závody opravdu vyšlo. Foto: Martin Kratochvíl.

Jedním z argumentů pro uspořádání bylo i to, že na sobotu a neděli meteorologové předpovídali slunečné počasí s teplotou těsně pod nulou. Předpověď vyšla, bylo nádherně, ale taky na některých místech sníh mizel před očima – hlavní rejvízská louka byla v pondělí po závodech na některých místech prakticky nesjízdná. Drtivá většina závodníků kvitovala, že se závody uskutečnily i za těchto ztížených podmínek. Na kritických úsecích na loukách pořadatelé přehazovali v průběhu závodů sníh na správná místa. To je věc, která se často na LOBech nevidí.

Původní koncepce tratí samozřejmě padla. “Pokud bychom chtěli pořádat na Rejvízu LOBy v nejbližších letech, nabízeli bychom prakticky nový, panenský prostor, “ usmívá se jeden z pořadatelů Tomáš Novotný a dodává: “Pokud bude příště dostatek sněhu, závody budou vypadat úplně jinak, mimo jiné jsme „ušetřili“ 30% zmapovaného prostoru, který byl nesjízdný.”

Zajímavá výsledková tabule… Foto: Martin Kratochvíl.

Ale zpět k samotným závodům. Přesně 200 závodníků se zúčastnilo sobotní MČR na krátké trati v lyžařském OB. Mezi muži triumfoval šumperský Petr Horvát. když za sebou nechal o necelou minutu Radka Lacigu. Třetího nejlepšího času dne dosáhl Michal Argaláš, který však narazil jednu kontrolu špatně. “Mezi 11. a 12. kontrolou byla ještě jedna kontrola, číslo 56, moje blbost, že jsem si zrovna nezkontroloval kód,” litoval diskvalifikovaný závodník v cíli. A tak bronzovou medaili bral liberecký Jakub Škoda. V čem byl vítěz lepší než soupeři? “Myslím, že nikdo v tu dobu nebyl lépe fyzicky připravený než já, což nejspíš v kombinaci se stabilním mapovým výkonem a trochou štěstíčka vedlo k vítězství,” řekl po závodě nový mistr republiky, pro kterého je to již druhý mistrovský titul v kategorii dospělých (ten první získal na MČR na klasické trati v roce 2015).

Nejlepší trio mužů. Foto: Martin Kratochvíl.

Hlavní ženskou kategorii opanovala nestárnoucí Helena Randáková z Vrchlabí. Helča ztratila sice hned na první kontrole (celkem 11 sekund / celkově 7. místo na mezičasu), nicméně tato malá ztráta ji nemusela v průběhu závodu mrzet. Poté opanovala osm mezičasů a až na desítce, nejdelším postupu na trati, byla o více než minutu pomalejší než v cíli druhá Kristýna Kolínová. V celkovém hodnocení to však nic neznamenalo, stříbrná medailistka měla ztrátu 57 sekund. Třetí dojela Lenka Mechlová, ta byla zpět o dalších o 19 sekund. Celkové výsledky jsou zde.

Randáková-Kolínová-Mechlová. Medailistky z MČR na krátké trati. Foto: Martin Kratochvíl.

O 13 závodníků méně, než-li sobotního MČR na middlu, se zúčastnilo nedělního ČP na klasické trati v LOB. Trať byla pro některé kategorie velmi krátká (např. kategorie H17 měla vítězný čas menší než v sobotu), v mužích byl směrný čas nedodržen o 25 min. Pro vítězství v hlavní pánské kategorii si dojel Radek Laciga (TJ Slovan Praha Zdravotník), pouze 6 sekund za ním měl ztrátu sobotní vítěz Petr Horvát (SSU). Na třetí příčce skončil jihlavský Jan Lauerman.
V ženách bylo klasifikováno pouze 6 závodnic. S tratí si nejlépe poradila Helena Randáková (VRL). Druhou Lenku Mechlovou (SHK) porazila o 4:19, třetí Barbora Chudíková (SJI) měla ztrátu ještě o 18 s větší. Černého Petra si vybrala Kristýna Kolínová, jedna z favoritek. Na startu si vzala mapu D21 místo D21E. Kompletní výsledky jsou k nalezení v ORISu.

Trať mužské elity nedělní klasiky.

 

Ve středu pro vás chystáme analýzu mužského závodu MČR na krátké trati.

S přispěním Tomáše Novotného

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.