MČR Klasika: Jak volili muži

od | 24. 9. 2019 | Analýzy, Závody

Říká se, že analyzovat postupy pánských klasik je zpravidla docela nuda. Na dlouhých postupech vymyslí dvě, možná i tři varianty a tím to zpravidla končí. To ale minulou neděli rozhodně neplatilo! Tratě z dílny šéfredaktora O-News.cz Honzy Picka nabídly na Maliníku opravdu velký rozptyl realizace voleb. Krátký fotoreport z víkendu najdete v jeho článku.

K1: Pavel Kubát rozběhl závod pěknou rychlostí a jeho přímá varianta byla zároveň tou nejrychlejší. Cestová obíhačka Máry Mináře znamenala hned na úvod 40 vteřin ztráty. Ztratil i Martin Luštický, který si nepohlídal dohledávku.

K2: První “královský” postup a příležitost něco ztratit. Závodníci se museli hned na kontrole rozhodnout, jestli se vyplazit nahoru na hřeben, nebo seběhnout do údolí a vyběhnout do sedla přes občerstvovačku. Druhá varianta byla nejen pomalejší, ale také pak determinovala jasně pravou variantu druhé půlky postupu. Nejrychleji nakonec postup realizoval Vojta Král (žlutá barva) – šel mírně zprava s dohledávkou přes sedlo. Úplně opačnou variantu šel Vojta Sýkora. Jeho levá varianta byla o minutu pomalejší. Na volbě je vidět i mentální náročnost klasiky – Jeroným Kamenický či Matouš Fürst se nevyvarovali chyb z nepozornosti.

K3: Kdo se nechal zlákat na levou variantu, ten lehce ztratil. Opticky výhodná cesta po celou dobu ke kontrole stoupá. Pavel Kubát po ní nastoupal přes 10 vrstevnic), navíc se k ní dostával značně kamenitým hustníkem. Jako výhodná se tak ukázala pravá varianta s využitím pěšinek ve stoupání a v následném klesání. Druhou pěšinku už nevyužil Matěj Kamenický a v chybě ho to stálo přes dvě minuty. Zbytečně moc vystoupali i Marek Minář či Petr Horvát a ztratili přes 2 minuty. Mára i kvůli chybce v dohledávce.

K4: Hlavně rovně. Vojtova víceméně přímá varianta byla nakonec nejrychlejší. Ztrácelo se pouze na snaze se vyhnout kamenným polím. Daniel Vandas ztratil zhruba 20 vteřin, když obíhal hustník zprava. Půl minuty pak ztratil František Kolovský, který se kousek svezl po cestě, ale pak zase stoupal kolmo na vrstevnice. Chybku v dohledávce (nevystoupání) udělal i Jeroným Kamenický.

K6: Seběh ideálně čistým lesem. Variantu zleva bílým zvládl nejrychleji Tomáš Kubelka. Trochu větší vykroužení údolí stálo Vojtu Sýkoru asi půl minuty. Varianta kolem třetí kontroly a hustníkem Johana Vavryse byla ještě o další půlminutku pomalejší.

K7: Další dlouhá volba. Jako nejrychlejší varianta se ukázala obíhačka zprava. Náběh o cestě kolem 13. kontroly a dohledávka ze hřbetu byla nejen jistý, ale i rychlá. Král nadělil rovně běžícímu Nykodýmovi necelou minutu. Impozantní je levá obíhačka Jendy Schulhofa, který naběhal na postupu zhruba dvojnásobnou vzdálenost než Miloš! Spousta dalších závodníků ale ztratila na náročné dohledávce. A to především ti, kteří kontrolu dohledávali z traverzu.

K9, K10: Dva ťukací postupy, řekněme middlové, ale i v 15ce čitelné. Tady se dalo pouze ztratit. Své o tom ví trio Fürst, Flašar a Vandas. Pro posledního jmenovaného to bylo na devítce zhruba tři minuty. Podobné trápení potkalo o kontrolu dál i Kubelku, Mrázka, Horváta, Poklopa a Sýkoru. V česání hustníku u 10ky strávili až zbytečné 4 minuty.


K11: Po ťukačce opět volba. A tentokrát výjimka – přímá varianta je nejrychlejší. Její realizaci má na svědomí pozdější vítěz Vojta Král. Miloš Nykodým ztrácí levou cestovní variantou pouhých 6 vteřin. Pravá varianta Jeronýma Kamenického je ale pouze o 30 vteřin pomalejší.

K14: Po dvou spojkových postupech přichází další volba. Tentokrát jasně vede obíhačka zprava. Nejrychlejší je Vojta Král, který obíhal až kolem hustníku na vrcholu kopce. Jen o fous byl pomalejší Miloš, který ušetřil pár metrů a vydal se kousek i terénem. Naopak ztrátové byly všechny přímé varianty. Zajímavá je optický krátká varianta Dana Vandase (červený), který ale reálně naběhal skoro jako Miloš na obíhačce!

K16: Závodníci otočili mapu, napili se, a … Jenda Schulhof to narval rovně. Jeho realizace přímo pod čarou ukázala nejen sílu v jeho nohách, ale také precizní práci s buzolou. Poráží zde Miloše Nykodýma o pouhé 4 vteřiny, ale i tak je to pěkný výkon. Jako velmi ztrátové se ukázaly všechny pravé varianty se snahou o vyhnutí se prvnímu kopci.

K17: Miloš drží stopu těsně vedle čáry, zvládá dohledávku a na nenápadném postupu stahuje půlminutku z Králova náskoku. Naopak zde ztrácí Marek Minář, který dělá chybu v dohledávce. 

K19: Předposlední dlouhý postup. Bylo potřeba se hned rozhodnout, jestli vystoupat zpátky na cestu, nebo to zkusit zprava “přes Liberec”. Z analýzy je jasné, že asfaltová vložka byla jednoznačně nejvýhodnější. Modrý Vojta Král ji v zatáčce trošku říznul a získal na Miloše Nykodýma řezajícího ještě víc zhruba půl minuty náskok. Zabíhačka do Liberce byla pomalejší zhruba o 2 minuty.

K20: Finální postup. Pro některé už jen vymyslet, jak se co nejméně bolestněji dostat do cíle, pro jiné boj o medaile. Jako nejrychlejší se nakonec ukázala Králova mírně levá obíhačka, na které získal přes minutu oproti libovolné jiné variantě. Na obrázku níže ale můžete vidět opravdu veliký výběr různých variant.

Na závěr se sluší zobrazit výsledky elitní desítky na výsledkové tabuli:

H21A 13.70 km, 855 m, 25 kontrol Mezičasy
MÍSTO
JMÉNO
REG. ČÍSLO
LICENCE
KLUB
ČAS
ZTRÁTA
1. Král Vojtěch SSU8841 E SK Severka Šumperk 106:28
2. Kubát Pavel PHK9101 E OK 99 Hradec Králové 109:43 + 3:15
3. Nykodým Miloš ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno 110:53 + 4:25
4. Kubelka Tomáš LPU9307 E OK Lokomotiva Pardubice 113:52 + 7:24
5. Hubáček Jonáš LCE9501 E OOB TJ Slovan Luhačovice 117:31 + 11:03
6. Minář Marek ZBM9444 E SK Žabovřesky Brno 120:40 + 14:12
7. Schulhof Jan TUR8900 C OOB TJ Turnov 121:48 + 15:20
8. Hájek Daniel ZBM8919 E SK Žabovřesky Brno 122:30 + 16:02
9. Kolovský František LPM9202 R OK Lokomotiva Plzeň 124:16 + 17:48
10. Petržela Jan PHK9200 E OK 99 Hradec Králové 125:58 + 19:30

Cover foto: Jan Balogh

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.