MČR klasika: analýza Miloše Nykodýma

od | 19. 9. 2018 | Analýzy, Orientační běh, Závody

Že jsme si trochu dali na čas s analýzou mužů na MČR klasika? Ano, ale tentokrát jde o speciální článek. Celou trať si můžete podrobně projít z pohledu staronového mistra, Miloše (Dýma) Nykodýma, který vás vtáhne do detailů stavitelem servírovaných lahůdek (Jakub Zimmermann).

Na každé kontrole si ukážeme slepou mapu, varianty, postupy šesti nejrychlejších mužů s tím, že vždy ponecháme i medailisty (Miloše, Marka a Tomáše), zajímavé špeky a můj pohled na daný postup.

Pro začátek bychom si mohli připomenout výsledky:

 

Start -> K1.

Startovní moment je skoro vždy kritický. V tomto případě tomu tak ale nebylo, protože na start bylo potřeba vyskákat několik vrstevnic. “Já jsem se nechtěl na začátku pouštět do žádných divočin, takže jsem si naplánoval proběhnutí jedničkového hustníku po cestě. Navíc dohledávka shora se zdála být jednodušší.
Jak jde z postupů vyčíst delší průběh hustníku byl ztrátový. Mára, který běží mojí stopou má reálně druhý nejlepší mezičas, 6” za mnou.

Špek: Matouš Fürst nám zde potvrzuje pravidlo, které zní: “Na krátkém postupu závod nevyhraješ, ale můžeš ho poslat do kytek.” Postup volí taktéž hustníkem, ale kontrolu podbíhá a ztrácí 1:19, tedy více, než kolik ho v cíli dělí od čtvrtého Pavla Kubáta.

K1. -> K2.

Hned na další kontrolu nás čekal druhý nejdelší postup trati, který nabídl velké množství různých, avšak vyrovnaných, variant.
“Dlouho jsem nad tím nešpekuloval, protože se mi to zdálo celkem jedno, kterou vezmu. A dlouhá cestovka skýtala možnost načtení dalších postupů.”

Špek1: Betova varianta přes kopec lehce zleva se mi zdá jako velmi dobrá, jen si myslím, že měl pokračovat do sedýlka místo toho obíhání vrcholku po cestě zleva. Trajektorie by byla o hodně kratší a převýšení stejné.
Reálné časy: (Dým-9:32, Pája-9:49, PK-10:04, Víčko-10:06, Procházci-10:09, Mára-10:17)

Špek2: Jak můžete vidět vlevo, Márovo ušetření dvou vrstevnic nemohlo vykompenzovat naběhnutí dvouset metrů navíc oproti mé přímé variantě.

 

K2. -> K3.

 

Postup na třetí kontrolu by se dal nazvat “královským” postupem. Jako nejlepší varianta se ukázala ta, kterou zvolil Marek Minář. Sice se stoupání nevyhnul, ale bylo mnohem pozvolnější, než na mé variantě, která měla dva prudké strky. “Dá se předpokládat, že pro mě ztrátová nebyla jen kvůli mé dnešní síle do kopců. Mnou odhadovaná ztráta činí cca jednu minutu.” Například Daniel Hájek na stejné variantě jako Nykodým ztrácí o minutu a půl více.

Všechny varianty postupů si můžete prohlédnou níže, jak naměřené ideální, tak ty reálné.

 

Jak si můžete povšimnout, nejdelší varianta zcela zprava, kterou zvolili Chloupek či Poklop, který byl ještě o 24” pomalejší, byla nejdelší a navíc se ke kontrole muselo prudce stoupat.

 • Šedivý začal rovně s napojením na postup Nykodýma. Na cestě by se oba závodníci seběhli ve stejném čase. (Viz. podrobnější náhled níže.)
 • Kamenický zkusil první údolí částečně vytraverzovat. Tento jeho pokus se ukázal jako nevýhodný, stejně jako jeho atack kontroly zcela napřímo přes údolí a hustník. (Viz. podrobnější náhled níže.)
 • Vojta Kettner volí oranžovou variantu postupu. Standa Mokrý napodobuje Máru Mináře.
 • Kubelka, který volí stejně jako Minář na tomto postupu postrádá pečlivost a hned v úvodu ztrácí zbytečnou myškou 22”. “Težko říci, jestli tento pardubický závodník u osmnácté kontroly nepřehodnotil svůj prvotní plán běžet příměji.” Navíc při náběhu do dohledávky nabíhá metry navíc, které ho stojí další cenné vteřinky, které mu na konci závodu na Máru chyběly. (Viz. podrobnější náhled níže.)

  

Špek: Šedivý i Kubát běží začátek stejně, avšak Šéďa zde “získává” a Pája ztrácí.

K3. -> K9.

 

Mezi těmito kontrolami žádnou zajímavou volbu nenajdeme.

 • Na čtvrtou kontrolu se vyplatilo běžet přímo. Ti, co to zkusili dokola, ztratili minimálně 20”. Nejrychlejší byl Dan Hájek.
 • Na pátou vyletěl o devět vteřin nejrychleji Jirka Valeš. “Podle mapy se mi ta kontrola zdála hodně jedovatá, ale v lese bylo dost vidět, takže byla nakonec jednoduchá.”
 • Šestá kontrola měla různé varianty stopy, ale o volbě postupu jako takové se tu bavit nemůžeme. Nejrychleji to zvládnul Tomáš Kubelka (-3”). Minář svojí volbou od kontroly na západ a pak rovně přes hustník ztratil 26”.
 • Na sedmou kontrolu to bylo výrazně lepší rovně, než zleva. Z prvních deseti nejlepších mezičasů není nikdo, kdo by tam běžel.
 • Osmá kontrola mě vytrestala. “Běžel jsem jen tak na pocit a trošku moc mě to stáhlo doleva, protože jsem chtěl běžet takový sklon, abych mohl jít pořád rychle.” Moje ztráta byla cca 21” na nejrychlejšího Tomáše Kubelku. Na jistotu by bylo běžet trošku víc doprava a kontrolovat se pasekou za ní.
 • Devátou kontrolu našel nejrychleji opět Tomáš Kubelka, který běžel zcela rovně. “Já jsem se vydal moc velkým obloukem zleva. Chtěl jsem se vyhnout hustníku a ke kontrole doběhnout bílým lesem.” Ztráta na Kubelku činila 11”.

Špek: Pavel Kubát devátou kontrolu míjí v dohledávce a ztrácí na Kubelku 1:34!

 

K9. -> K10.

Podle množství variant asi nejzajímavější volba závodu.

 

U této příležitosti si ukážeme postupy všech závodníků.

“Tuto kontrolu jsem si připravoval při postupu na K3. Červenou možnost jsem zamítnul nejdříve. Moc stoupání a zcela nevhodný příběh kamenným polem. Růžová varianta se mi zdála šíleně dlouhá, takže taky zavržena okamžitě. Zelená varianta byla lákavá, ale pak jsem se podíval, že žlutá má jen minimální stoupání a navíc měla i rozumný sklon. O modré jsem nepřemýšlel vůbec. Takže jsem zvolil postup po žluté. Výhoda byla i v tom, že jsem tam běžel i na K3., takže jsem si mohl mapovat další postupy.”

Nejrychlejší byl Miloš za 6:29. O 19” před druhým, Pájou Kubátem. Výrazně zde ztrácí medailisté, Minář (58”) a Kubelka (82”). Můj minutový náskok z deváté kontroly se tak zvětšil o další 1’.

 

Kubelkova dlouhá obíhačka byla delší o neuvěřitelných 680 m. Musel by tam běžet 3:17/km, aby dosáhnul stejného času jako já. Níže si můžete všimnou, že Mára zvolil stejnou stopu jako já. Jen mu asi na K9 chvilku trvalo, než si to rozmyslel.

 

K10. -> K11.

Jedenáctá kontrola kopíruje můj komentář první kontroly. “Na krátkém postupu závod nevyhraješ, ale můžeš ho poslat do kytek.” To se stalo Martinu (Víčkovi) Poklopovi, který podběhl cestu a chvilku se asi i hledal (ztráta 81”). Shodnou ztrátu zde zaznamenali i Mára s PKjem (+18”), což je na tak krátký postup (já 1:11) docela darda. Ovšem postup jsem vyhrál o 8” před Šéďou. Časy u GPS ukázky příliš nesedí.

K11. -> K12.

Na středně dlouhém postupu bílým lesem rozhodovalo hlavně fyzické nasazení. Pavlovi Kubátovi se volba zprava nevyplatila a ztratil 76 vteřin. Jan Šedivý na druhém místě +18”, Kubelka (3.) +23”, Minář dokonce (14.) +56”. Náskok Nykodýma v této časti trati (K9.->K12.) narostl z 0:55 na 3:07.


 

“Snažil jsem se to rvát, co to šlo. V lese bylo neuvěřitelně dobře vidět. Takže jen zkontrolovat buzolu a rubat to do kopce. Kde kontrola bude, šlo vidět už ze hřbetu uprostřed postupu.” Podle GPS záznamu to vypadá, že Minář “moc kličkoval”. Jestli mu můžeme věřit, tak se zdá, že po zdolání prvního kopce seběhl několik vrstevnic dolů a to ho stálo přinejmenším 20”.  Při bližším pohledu na srovnání s Pájou si povšimněte, že naše vzdálenost od kontroly je stejná ale já už jsem na kopci, zatímco Pavla veškeré stoupání ještě čeká. První velká žlutá tečka označuje Pájovu pozici v době, kdy já razím kontrolu.

K12. -> K13.

 

Další komplexnější postup, který měl čtyři základní varianty a další mikrovolby na nich. Stavitele určitě nepotěšilo, že jak zelenou, tak modrou variantu nikdo se závodníků nevybral. Své nohy opět nejrychleji roztočil Miloš Nykodým, který vyhrál postup. “Osobně bych k tomu dodal, že mě odběh od kontroly po zelené, nebo žluté variantě ani nenapadl. Můj prvotní plán byl vzít tu cestu k oplocence a pak hustník oběhnout po cestě (směr k modrému postupu), ale pak se napojit na červenou variantu. Les byl v tomhle místě ale docela zarostlý trávou, a tak jsem nakonec zvolil vylézt na nejvyšší kopec na cestu a ke kontrole běžet hustníkem.”

Reálné časy: (Dým-6:01, Pája-6:22, Mára-6:23, ŠtěpaM-6:28, PK-6:29)

Špek: Adam Chloupek pohybující se celý dosavadní závod mezi 6.-9. místem zde dělá skoro tří minutovou chybu. Běžel červenou variantu a kontrolu začal hledat o hustník dříve.

 

K13. -> K17.

K14. – Špek: “Celkem mě překvapila ta nová paseka, na které kontrola byla, protože se ke mně na startu nedostala zpráva, že by tam nějaká nezmapovaná paseka měla být. Ale nenechal jsem se rozhodit a na buzolu kontrolu našel. Dokonce v nejrychlejším čase společně s Šéďou.”
K15. – “Kličkovaná po průsecích a cestách. Kontrolu jsem zahlédl na velkou vzdálenost.” Miloš opět fyzicky získává dalších deset vteřin na nejbližší konkurenty.
K16. – Milošova třetí opravdová chyba. První, které si všimnul i ORIS.
“Chtěl jsem si to pohlídat, a tak jsem zvolil postup zprava s vidinou dohledávky z otečkovaného, bílého lesíka. Zapomněl jsem si ale hlídat buzolu a běžel na pocit. Terén mě ale na začátku postupu vytlačil moc vysoko, protože tam byl celkem fekál a já se pak nedokázal vrátit do směru. Našel jsem se až po zahlédnutí oplocenky SV od kontroly.” Miloš zde ztrácí na Mináře 32 vteřin.

Špek: Tato kontrola nedělala potíže jen Dýmovi, ale dalším sedmi závodníkům svítí v orisu také červené políčko, což činí z šestnáctky nejchybovější kontrolu závodu.

K17. – středně dlouhý transportní postup – Straight is great! – vyhrává Kubelka -4”.

 

K17. -> K18.

O tom, že přehršel sebevědomí se občas nevyplácí se zde přesvědčuje Dým, který svou volbou přes údolí (+30 výškových metrů) zcela určitě ztrácí kolem půl minuty. Nejrychlejší Pavel Kubát za 4:27, Nykodým 4:49.

 

K18. -> K19.

Poté se závodníci dostali do již známého prostoru v okolí kopce Šlajha a čekala je další zásadní volba postupu a K19. Tam chyboval Jan Procházka, který volbou zprava ztratil 1:39.

 

“Při prvotním pohledu jsem si říkal. Co? Vždyť to ani není volba. Jdu jasně rovně. Po dvoustech metrech jsem změnil plán na vyběhl do sedýlka k té druhé oplocence. A když už jsem u ní skoro byl, tak bych nejraději běžel dokola po modré.” Nakonec si ale myslím, že jsem šel ideální stopu, která tady v těch základních variantách ani není. Rozptyl závodníků byl ale veliký, takže všechna čest staviteli. Myslím si že většina “obíhačů” už měla asi do kopce dost, a tak raději frčeli po cestě. Mezičasy zde jako zázrakem dost sedí.

Špek: Betova volba byla sice delší, ale zato stejně do kopce.

 

K19. -> K22.

Průběžné pořadí na devatenácté kontrole je 1. Nykodým 74:12, 2. Minář & Kubelka 77:37. Tyto tři kontroly nepřinesly žádný zvrat co se Milošova prvního místa týče, ale v souboji o druhé místo promluvily. Kubelka na Mináře ztrácí na těchto kontrolách (+13, +9, +16)”. Mára tím získává docela pohodlný polštář 38” na K22.

 

K22. -> K23.

Na postupu mezi kontrolami 22. a 23. se mohli muži porovnat s nejlepšími ženami, neboť měli stejný postup. Muži navíc na tomto komplexním postupu dokázali vymyslet několik dalších variant. Nejlepší byly ty Miloše Nykodýma a Tomáše Kubelky.

Pokud si někdo nestihl načíst tuto předposlední volbu v dostatečném předstihu (třeba cestou na K19.), tak mu poslední tři kontroly moc času neposkytly. “Já musím říct, že jsem měl v plánu vyrazit po čáře a běžet to v podstatě co nejpříměji to půjde (červená varianta). Ovšem odběh od dvacátédruhé kontroly vypadal tak fekálně, že jsem vzal v potaz plán B a tím byla zelená varianta.”

  

 

K23. -> K24.

Další krátký transportní postup, který ovšem zvětšuje propast mezi stříbrem a bronzem z 28” na 40”. Tomášova ztráta (+19”) na Milošův mezičas 1:21.

K24. -> K25.

Na postupu na předsběrku se jako nejlepší ukázala volba zleva po cestě. Miloš Nykodým byl téměř o půl minuty rychlejší než druhý Marek Minář. Tomáš Kubelka ztrácí 74”. A v cíli se přiznal, že krom toho, že vzal špatnou volbu, tak už ke konci dost vadnul.

 

 

Kdyby běžel Kubelka důsledně po cestě stejně jako Bet, kterému už přestávala fungovat GPSka, tak by byl minimálně o minutu rychlejší a rázem by jeho varianta byla konkurence schopná.

 A to je vše dámy a pánové. Snad vás to bavilo.

Miloš Nykodým

1 komentář

 1. Avatar

  Je to super rozbor, díky!

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 6. 12. 2023
a svátek má Mikuláš.