LOV, HROB a jiné podzimní radovánky
Dnes je 21.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | 13.10.2016

Poté, co myslivci zhatili plány LOKO Beroun upořádat MČR v horském OB na Křivoklátsku, jsem se několik týdnů marně pokoušel najít náhradního pořadatele. Nakonec jsem našel sebe. Náhradní MČR v horském orientačním běhu (HROB) se tedy uskuteční během víkendu 5. – 6. listopadu 2016 ve sport areálu Klíny, okres Most. Veškeré informace, včetně parametrů tratí a elektronického přihláškového systému, naleznete na internetových stránkách závodu.

A pozor, přihlášky za nejlevnější startovné končí již tuto neděli 16. 10. 2016.

01_skaly_jerabina

Skály Jeřabina (Foto: Jan Tojnar).

Poté, co jsem získal svolení manželky (no, spíše než o svolení se jednalo o rezignaci), začal jsem vyjednávat s vlastníky lesů nad Litvínovem. Ti překvapivě souhlasili hned obratem. Šéf Lesů města Most mne dokonce překvapil hláškou, že běhat si můžeme, jak chceme, jelikož tím žádné škody nezpůsobíme. Shodli jsme se, že mnohem horší jsou motorky a čtyřkolkáři. Jelikož lovecká sezóna řádí i v Krušných horách, tak si Lesy ČR vymínily podmínku, že všichni účastníci musí do cíle dorazit před 17:00. Žádnou organizovanou naháňku sice nechystají, ale každý myslivec smí denně střílet v období hodinu po západu a hodinu před východem slunce, navíc na odstřel černé zvěře se toto omezení nevztahuje. Obléci během hrobového víkendu černý dres tedy rozhodně nedoporučujeme.

Jistě chápete, že připravit během osmi týdnů orienťák včetně mapy není úplně jednoduchý úkol. Naštěstí okolí svého bydliště mám docela oběhané, a víceméně i promapované. Během pár hodin jsem u stolu vybral páteřní síť kontrol a mohl vyrazit do terénu. Ověřil jsem desítky kilometrů cest a prošel místa, kde jsem tušil skálu, rybníček nebo jiný zajímavý terénní tvar. Objevil jsem při tom spoustu neznámých krásných zákoutí, některá z nich samozřejmě použiji. Přes veškerou snahu se mi však nejspíše nepodaří tratě vycizelovat do kýžené dokonalosti, chtělo by to jeden, dva měsíce navíc. Pár hloupých přeběhů mi snad startující odpustí, za odměnu je protáhnu místy, která určitě stojí za návštěvu.

02_vyrez_e1

Ukázka mapy pro sobotní závod.

V sobotu začneme v 10:00 hromadným startem na Klínech. Oproti minulým ročníkům jsem úvodní skorelauf dosti prodloužil, dejte si pozor, ať nevynecháte kontrolu.

Jedna rada z Austrálie, která platí pro rogaining/free order obecně: Nejprve si spočítej metry, kilometry už ti vyjdou samy.

První etapu završí ještě pár kontrol v pevném pořadí.

V neděli závodníky převezeme autobusy do podhůří a vypustíme je do svahů Hornojiřetínské výsypky (nazývané též Prokešova, podle OB exreprezentanta a otce zakladatele českého rogainingu, který jí objevil pro orientační běh). Mapa jakoby Skandinávii z oka vypadla, a terén opravdu není orientačně jednoduchý. Cesty navíc postupně zarůstají křovím, a přestože jsem si dal záležet, abych vybral ty nejprostupnější pasáže, dosti často narazíte na houští či ostružiny, které vás nepustí tam, kam byste rádi. S úspěchem lze využívat stezek vyšlapaných zvěří, jen si musíte ohlídat, zda se srny a laně neodchýlily od azimutu. Též je třeba mít na paměti, že v mapě nejsou zakreslena úplně všechna jezírka a bažinky. Tady na severu holt každá díra časem zvlhne.

Ukázka mapy nedělního závodu.

Ukázka mapy nedělního závodu.

Ještě pár předstartovních rad, než Vás vypustíme na haldy:

  • Hloží je boží!
  • Když tudy prošly srny, projdeš i ty!
  • Kdo krosí rákosí, ať o pomoc neprosí!

Po překonání nástrah úvodní části trati začne namáhavý výstup na Klíny. Možná při něm v někom vzbudím mylný pocit, že se mu chci pomstít. Ne, neočekávám, že mi v cíli všichni padnete do náruče. Postačí mi, když padnete!

Na Vaši účast se těší Honza Tojnar a kolektiv pořadatelů!

Pro O-news.cz Jan Tojnar

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *