Letošní Světový pohár končí v Itálii. 9. Janošíková na klasice.

od | 1. 10. 2021 | OB ve světě, Orientační běh, Reportáže

Devátá Janošíková, třináctý Křivda. Suverénní vítězství pro Kaspera Fossera a Tove Alexandersson. Tak by šel hodnotit závod na klasické trati v rámci finálové série Světového poháru v orientačním běhu, která začala včera v italských Dolomitech.

Finále Světového poháru má celkově 3 závody. Program začal včerejší velmi dlouhou, ale nádhernou klasikou. Po dnešním dnu volna jsou na víkend připraveny dva závody: v sobotu se poběží poslední individuální závod sezóny, a to krátká trať. V neděli celý letošní Světový pohár v OB zakončí sprintové štafety. Oba víkendové závody lze sledovat životě prostřednictvím kanálu IOF live (10 EURO zaplatíte za oba závody nebo 6 EURO za jeden). Česká reprezentace přijela do Itálie v silném složení. Ve startovce můžeme najít 8 ženských i 8 mužských jmen.

Česká nominace na SP v Itálii:

Ženy: Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Jana Stehlíková, Denisa Kosová, Jana Peterová, Karolína Teplá, Barbora Vyhnálková

Muži: Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Tomáš Kubelka, Miloš Nykodým, Martin Roudný, Vojtěch Sýkora

Čtvrteční závod na klasické trati se konal v krasovém terénu v nadmořské výšce 1000 – 1400 m n. m. v oblasti Cansiglio, která se nachází 70 km od Benátek. Závodníky čekal bukový les s velmi dobrou viditelností a také řadou terénních detailů. Zajímavě byla nalosovaná startovka, kde na začátku startovního pole byl startovní interval 2 minuty. Posledních 30 závodníků mělo ale mezi sebou tříminutový rozestup.
Při pohledu na výsledky se zdálo, jako by se opakoval scénář z Mistrovství světa v Česku. Vítězství si odvážejí Kasper Fosser a Tove Alexandersson, a to doslova o parník. Před norským běžcem se musel sklonit na druhém místě Matthias Kyburz (+5:32) i třetí Daniel Hubmann (+6:05). Nejlepšího českého výsledku dosáhl Tomáš Křivda, který na třinácté pozici zaostal za vítězem o 13:38. “Jsem velmi spokojen za 13. místo s přijatelnou ztrátou na ostatní vyjma Kaspera,” hodnotil svůj výsledek Křivda na svém instagramu. Do nejlepší padesátky se dostal ještě i Miloš Nykodým (26. příčka), 49. skončil Tomáš Kubelka.

Mapa s mužskou tratí.

V ženské kategorii se na stupních vítězů po boku Tove Alexandersson objevila Švýcarka Simona Aebersold (+5:42), bronz putoval do Ruska zásluhou Natalia Gemperle (+6:11). Svoji výbornou podzimní formu opět předvedla Tereza Janošíková, která se vešla díky devátému místu do TOP 10. Ztráta v cíli byla necelých 14 minut na vítěznou Švédku. Také ona připustila, že ztráta na vítězku je velká, ale s výsledkem byla velmi spokojena. Necelou půl minutu byla za Janošíkovou další česká reprezentantka Denisa Kosová, která ve finále obsadila 11. pozici s mankem +14:11. Velmi dobře běžela i devatenáctá Vendula Horčičková (+17:20), další české reprezentantky skončily okolo 50. místa, kdy nejlepší z nich, Jana Stehlíková, brala 46. místo.

Nejlepší tři ženy na klasické trati na SP v Itálii. Foto: orienteering.sport

Další informace:

web závodů

– výsledky klasické trati: muži, ženy

IOF Live

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.