Letní vícedenní závody v plném proudu!

od | 23. 8. 2018 | OB v ČR, Orientační běh, Závody

V plném proudu jsou i letos, ostatně stejně jako každé letní prázdniny, vícedenní závody. Ty se vyznačují většinou pohodovou atmosférou na shromaždištích, pěknými tratěmi spíše zážitkového charakteru a bohatou společenskou stránkou. Ale také se na nich soutěží. O pěkné ceny, prestiž, žactvo o licence, dospělí o body do rankingu a veteráni o body do Českého poháru veteránů. Pojďme se podívat, co dosud přineslo letošní o-léto.

Cena střední Moravy

Tradičně prvními vícedenními léta byla hned z kraje prázdnin na přelomu června a července Cena střední Moravy. Tu letos uspořádal SK Prostějov v Suchém u Penzionu Athéna. Hlavní dámskou kategorii opanovala Zdenka Kozáková a mezi muži zvítězil Roman Zbranek. O CSM jsme psali zde.

Mapa E2 CSM 2018 – kategorie H21A.

Veteran Cup open

O týden později, o prodlouženém víkendu zavítalo přes 400 závodníků na Veteran cup open do Brumbárova u Kostelce nad Orlicí. Tam uspořádal OOB Vamberk ve spolupráci s OB DDM Kostelec n. Orlicí v pátek lesní sprint, v sobotu klasickou trať a v neděli zkrácenou klasickou trať. V celkovém součtu v ženách zvítězila Kateřina Mullis z pražské Kotlářky, když porazila o více než dvě minuty pardubickou Janu Peterovou. Ztráta třetí Jany Pekařové z Turnova už byla sedm minut. V mužích se z vítězství radoval opavský Jakub Glonek, minutu a půl ztratil druhý Marek Prášil (SJI) a dalších 5 minut pak ztratil třetí Jonáš Fencl z OK Lokomotivy Pardubice.

Lesní sprint v rámci Veteran Cupu (H35).

 

Pětadvacátý Botas

Prostě Botas. Ač hlavní (a už relativně dlouholetý) partner, firma H.S.H., asi není úplně nadšený, o závodech H.S.H. Vysočina cup se mluví jako o “Botasu”. Závody proběhly o víkendu 13. – 15.7. v Lipnici nad Sázavou a kromě toho, že slavily výročí v podobě 25. ročníku, tak je doprovodila i rekordní účast.

Závodníků bylo původně nahlášeno dokonce přes 1800, nakonec se na závodech vystřídalo 1610 účastníků. Ty čekal tradiční program: páteční krátká trať, klasická trať byla v sobotu a celé závody byly zakončeny zkrácenou tratí. Byl připraven i bohatý doprovodný program – pivní štafety, krosový závod, koncert KYX Orchestra, denní slosování o ceny, večerní party ad. Celé závody se odehrály v dějišti loňského MČR na krátké trati, takže místy to byl pro Vysočinu netypický terén, výrazně ovlivněný těžbou žuly. Přítomnost velkého množství zatopených lomů bylo účastníky velice kvitováno – v parném létě došlo k osvěžení nejednoho účastníka. Velkým plusem byl také cíl všech etap přímo v centru závodu (některé kategorie kvůli tomu některá místa proběhly za víkend vícekrát).

První etapa zavedla účastníky na Holý vrch, některé kontroly byly i kolem památníků Bretschneiderovo uchu a Ústa pravdy. Etapa se vyznačovala vesměs kratšími postupy, dělalo se docela dost chyb.  Počasí bylo velmi proměnlivé – někteří závodníci měli při svém závodě průtrž mračen, jiní velký pařák, ostatní ideální běžecké počasí po dešti. Druhá etapa proběhla na sever od centra závodu. Pokud pořadatelé avizovali, že se Botas běží v netypickém vysočinském terénu, pak to úplně neplatilo o této etapě. Klasická trať proběhla ve velmi rychlém terénu, uspěli tak především fyzicky disponovaní jedinci. Třetí etapa se startovala s handicapem. Někteří závodníci měli nejen deficit časový, ale také spánkový po večerní party. Stavitel tratí nabídl veškeré krásy místního terénu – Radostovický kopec, Holý vrch, památník Zlaté oči a mnoho dalšího. Řada účastníku se shodovala, že to byla asi nejhezčí etapa i kvůli řadě zajímavostí na trati.

Třetí etapa letošního H.S.H. s tratí D35.

A jak to dopadlo? V ženách celkové pořadí opanovala Ivana Fujáčková z Jičína, která o přesně tři minuty porazila druhou Kamilu Gregorovou (SK Chotěboř), třetí skončila Natalia Hiklová z brněnských Žabovřesk. Mezi muži zvítězil pardubický Radek Nožka, když o necelé tři minuty předčil druhého Daniela Hájka, další více než minutu ztratil třetí Štěpán Zimmermann (oba ZBM).

Výsledková tabule na závodech H.S.H. Vysočina cup 2018. Foto: Jan Picek.

 

Grand Prix Silesia

Neuběhl ani týden a už se závodníci opět měli příležitost sejít. Tentokrát na Opavsku jihovýchodně od Mokrých Lazců, kde připravil další ročního Grand Prix Silesia Orientační běh Opava. Na závodníky tentokrát čekaly tři etapy a jeden vložený sprint na mapách z loňských závodů ŽA. V pátek se běžela krátká trať, v sobotu zkrácená trať a odpoledne vložený sprint, v neděli vše zakončila poctivá klasika. Na start se postavilo na 380 účastníků.

Momentka ze startu jedné z etap. Foto: Luděk Valík.

Hlavní dámskou kategorii opanovala Monika Doležalová, druhá skončila Barbora Chudíková, která ztratila 19 minut v celkovém součtu a třetí Šárka Jelínková ztratila ještě o 20 minut více. Zápolení mužů bylo vyrovnanější, Filip Hadač zvítězil o 5,5 minuty před Zdeňkem Rajnoškem. Třetí Pavel Rychlý ztratil na vítěze necelých 16 minut.

Ukázka mapy druhé etapy (H18).

Pořadatelům se podařilo závod dobře prodat i do médií.

Šumperský divočák

Červenec nám letos zakončil Šumperský divočák. Ten se letos zatoulal na Svatou trojici, kam ho na mapy z loňského MČR štafet umístili pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk. Centrum bylo v osadě Tři Dvory u Moravského Karlova a běžely se opět tři etapy. V pátek krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli zkrácená trať. Nedělní krátká trať byla zpestřena deštěm a bouřkou, která způsobila, že v lese byla hodně tma a chladno. Navíc hodně kontrol bylo v hustnících, a tak se chybovalo. Druhá etapa byla kopcovitá a poctivá klasika, kterou provázelo opět teplé letní počasí. Třetí etapa se běžela handicapovým startem.

Ukázka mapy z první etapy (kategorie D35).

Ženskou kategorii ovládla pardubická Martina Zvěřinová, která navýšila svůj náskok na pět minut před druhou Polkou Ewou Gwozd, třetí dokončila třídenní závody Eva Lepšíková. Mezi muži vedoucí závodník po dvou etapách – Petr Zvěřina (LPU) náskok neudržel, předstihl jej Polák Rafal Podzinski, který ho na finiši těsně porazil. Třetí skončil šumperský závodník Václav Král.

Rumpál a LokoTour Bedřichov

První srpnový víkend si pro své letní závody zvolili hned dva pořadatelské subjekty. Luhačovičtí pořadatelé přivítali přes 350 závodníků na Rumpále ve svém domovském městě a pořadatelé z Lokomotivy Liberec pozvali závodníky do Bedřichova v Jizerských horách, kde pro více než 700 účastníků připravili krátkou a klasiku v okolí známých lyžařských stop.

Rumpál se držel letošního standardu – třídenního formátu. Ovšem první etapou byl sprint v Pozlovicích. V sobotu závody pokračovaly zkrácenou klasikou v kopcovitém valašském terénu nad luhačovickou přehradou a vyvrcholily pak nedělní krátkou tratí na mapě Luhačovice – Vega. K tomu luhačovičtí pořadatelé připravili bohatý kulturní a doprovodný program. Konala se pozávodní párty, pivní štafety, Caseballový turnaj a nebo účastníci mohli společně sledovat přímý přenos z MS v OB.

Nedělní Rumpální krátká (D21).

Když se všechny výsledky sečetly, tak mezi dámami vyhrála Polka Agnieszka Cych, druhá skončila Barbora Chalouspká z OK 99 Hradec Králové, která ztratila přes 4 minuty, třetí místo pak obsadila Lenka Poklopová ze Severky Šumperk s odstupem přes 12 minut na vítězku. Mezi muži se po třech etapách mohl radovat Vojtěch Kettner z Kamenice, druhého Jana Flašara z SK Praga Praha předčil skoro o 8 minut, třetí Jan Kolárik ze Zlína pak ztratil skoro 10 minut na vítěze.

V Jizerských horách se nekonaly tradiční vícedenní, liberečtí pořadatelé připravili dva separátní závody – v sobotu klasiku a v neděli krátkou trať, celkově se výsledky nesčítaly. Přesto si do hor našlo v parném létě cestu hodně závodníků, v nedělním middlu startovalo přes 750 závodníků a sešla se parádní konkurence.

Klasika na LokoTour s postupy vítěze – Pavla Kubáta.

V sobotu zvítězila v ženách na 7,5 km dlouhé trati Karolína Teplá (SHK) o půl minuty před Markétou Novotnou (PHK), třetí Michaela Omová (TUR) ztratila přes 9 minut. V mužích proběhl 10 km trať nejlépe reprezentant Pavel Kubát (PHK), pro kterého to byla poslední generálka před odjezdem na MS do Lotyšska, druhého Jana Šedivého (PGP) porazil o 2,5 minuty a třetího Marka Prášila (SJI) o necelých 7 minut.

Nedělní krátkou opanovaly závodnice z Turnova – zvítězila Iva Rufferová o 9 sekund před Michaelou Omovou, třetí Karolína Teplá z hradecké Slavie ztratila na třetím místě 1,5 minuty. V mužích vyhrál Jan Šedivý (PGP), když o necelé tři minuty porazil Lukáše Kettnera z Kamenice a o necelé čtyři minuty Pavla Hradce z Turnova a Marka Prášila z Jihlavy, kteří dosáhli stejného času.

Trať kategorie H21L na krátké trati na závodech LokoTour Bedřichov.

Rumcajsovy míle

Druhý srpnový víkend se kolotoč vícedenních zatočil do Českého ráje pod zříceninu hradu Valečov, kde klub Sportcentrum Jičín připravil tři krátké tratě ve skalnatých terénech a na nové mapě od Zdeňka Sokoláře a Jana Drbala. S výjimkou od SK se běželo na mapě 1:5000 v novém ISOM 2017, ale s malými kolečky kontrol podle starého ISOMu. V sobotu dopoledne se běžela krátká trať v jihozápadním koutku mapy, odpoledne druhá krátká trať v severní části a v neděli vše završila do třetice krátká trať v jihovýchodní části mapy. Všechno kousek od sebe a kousek od centra v amfiteátru pod hradem.

Ukázka mapy s tratí pánské elity z druhé etapy.

Když se sečetly výsledky, tak dalo se hradním pánům na vědomí, že kategorii žen vyhrála Denisa Kosová z OK99 Hradec Králové o čtyři a půl minuty před Ruskou Veronikou Kalininou a že další 4 minuty odstupu nakumulovala třetí Kamila Gregorová z Chotěboře. Ke kuriózní situaci došlo v kategorii mužů, kde bylo pořadí „na bedně“ úplně stejné ve všech třech etapách a tudíž v konečných výsledcích se pouze posčítaly rozestupy. Klání opanoval Jan Procházka, 65 sekund za ním skončil jeho oddílový kolega Šimon Navrátil (oba SK Praga Praha), no a třetí doběhl ruský závodník Yury Masnyy, který měl na vítěze ztrátu tří minut a půl.

Krásné terény u hradu Valečov – to byly RuMíle 2018. Momentku z druhé etapy zachytil Jaroslav Havlík.

A co dál?

Už tento víkend se pokračuje v Českém ráji, jen kousek za Valečovem u jiného hradu – Kosti, kde hostí turnovští pořadatelé Pěkné prázdniny s orientačním během, tedy “PéPéčka”. No a týden na to prázdniny bohužel končí, to přináší sice smutek na líce školáků, ale také tradiční Cenu východních Čech. Tu letos hostí OK99 Hradec Králové v Radvanicích. Ve stejném víkendu se ještě na západě Čech koná West Cup, který pořádá Nejdek orienteering přímo v Nejdku na zimním stadionu. Pokud si tedy chcete ještě letos užít prázdninové závody, máte možnost!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.