MS v MTBO (1): Kryštof Bogar mistr světa, zlato i pro Kubínovou

od | 21. 8. 2017 | MTBO

Novoborský biker Kryštof Bogar získal svoji další zlatou medaili, tentokrát na Mistrovství světa v Litvě, hned při úvodní disciplíně (middle). Výborně zajela také Martina Tichovská, která získala stříbrnou medaili. V juniorkách potvrdila Veronika Kubínová roli favoritky a ukořistila nejcennější kov.

V pondělí 21. srpna začalo, alespoň po té sportovní stránce, Mistrovství světa v MTBO (a současně i juniorský šampionát). To se letos koná v Litvě, v okolí hlavního města Vilniusu. Na pořadu byl middle. Oblast závodu je vesměs po celý rok suchá, po několika dnech nepřetržitého litevského deště se však radikálně změnily podmínky. Očekávaný čas stavitele 55-60 min se nenaplnil, náš Kryštof Bogar vybojoval titul v kopcích po 68 minutách jízdy. “V bahně a prudkých kopcích měl asi problém dneska úplně každý,” komentovala podmínky v cíli stříbrná Martina Tichovská. Obrázek nám dokreslují výsledky žen, kdy šestá Gaelle Barlet ztratila v podstatě deset minut na vítězku. Navíc během závodu pršelo a to bylo pro závodníky náročné na psychiku. “Bylo opravdu těžké se v těchto podmínkách soustředit,” připustil mistr světa Kryštof Bogar.

Trio nejlepších mužů na sprintu. Zdroj: FB World Mountain Bike Orienteering Championship 2017, Vilnius

Jak již bylo napsáno, v mužích nedal nikomu šanci Kryštof Bogar. A v kontextu událostí, které se staly před 49 lety, to byla krásná “odplata”. Na dalších třech místech totiž skončili Rusové. Druhý muž závodu a také velký favorit na titul, Anton Foliforov, zaostal za českým bikerem o 0:54. Další necelou minutu ztratil bronzový Valeriy Gluhov. Výborným výsledkem je i šesté místo Vojty Stránského a osmá příčka Vojty Ludvíka. Třináctý se ztrátou necelých 6 minut dojel Jan Svoboda, o další minutu a půl byl zpět Jiří Hradil (16. místo). Na začátku 4. desítky skončil Radek Laciga (33. místo).

https://www.facebook.com/vojtech.needy.ludvik/videos/10209468040450266/

Slavnostní vyhlášení nejlepších mužů. K naší radosti se hrála česká hymna, když závod ovládl Kryštof Bogar.

V ženách se ale Rusko radovalo, a to zásluhou Olgy Vingradové Shipilové. Ta měla v cíli úctyhodný náskok 1:32 před naší Martinou Tichovskou. “Bylo to těžký technicky i mapově,” hodnotila Tichovská závod v cíli, která na trati dojela bronzovou Emily Benham, i když celou dobu spolu nejeli. Do cíle však dojeli společně, a tak Britka ztrácela na českou závodnici  bez jedné sekundy dvě minuty. Druhou nejlepší českou závodnicí se stala Renata Paulíčková na 21. místě. Její ztráta na vítězku byla už více než dvacetiminutová. O tři příčky zpět byla Kateřina Nováková, Marie Březinová dojela na 34. místě.

Stříbrná Martina Tichovská se svými soupeřkami. Zdroj: FB World Mountain Bike Orienteering Championship 2017, Vilnius

V juniorkách zvítězila superfavoritka své kategorie Veronika Kubínová, která z loňska obhajuje 4 zlaté medaile. A při úvodní disciplíně všem ukázala, že i letos si do Litvy přivezla skvělou formu. Druhou Australanku Lucy Mackie zdolala o 1:59, třetí Ruska Uliana Sukholovskaya měla ztrátu ještě o další minutu vyšší. Na velkou bednu za šesté místo vystoupala i Vilma Králová. Do nejlepší desítky se vešla i devátá Veronika Grycová.

V juniorech naši nejlepší jen těsně nevybojovali medaili. Čtvrtý skončil Jan Hašek (ztráta 4:15 na vítězného Francouze Samsona Deriaze), půl minuty za ním dojel Matyáš Ludvík a vybojoval krásnou pátou příčku. Martin Kanta obsadil 29. místo.

Veronika Kubínová a její první zlatá medaile. Přidá další? Foto: Petr Lukavec.

Šampionát pokračuje zítra hromadným startem a my držíme českým závodníkům palce, aby se jim závody vyvedly minimálně stejně, jako při dnešním middlu.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.