Krátký den – rekapitulace

od | 27. 1. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Jaký že byl letošní pilotní ročník Krátkého dne? Ať už se zeptáte kohokoliv, kdo se ho zúčastnil, dozvíte se mnoho adjektiv. Trnitý, rychlý, běžecký, dlouhý, vyčerpávající, jednoduchý, těžký, zasněžený, úžasný, jednoduše perfektní. Ale rozhodně ne krátký.

Přestože pořadatelé ze Žabin, kteří byli v sobotu na nohou od časných ranních hodin, očekávali spíše slunce a možná sem tam vločku, bylo v 10:30 v Dubňanech na kraji lesa za sportovní halou sněhu, že by se za to nemuseli stydět na leckterých LOBech. Hromadný start žákovských družstev se však obešel bez povinného soupažení ve stopě, a děvčata D16ky mohla včas vyrazit na svůj úsek. Z něj se jako první vrátila Viktorie Škáchová z áčka Kotlářky, s minutovým náskokem na pronásledovatelky. Nejrychlejším časem na druhém úseku posunul do čela tým Opavy Viktor Čech, a i po třetím úseku bylo AOP stále ve vedení. Pak se ovšem opět ke slovu dostala děvčata a po nejrychlejším úseku Alžběty Vondráčkové šla do vedení zpět Kotlářka. Patrik Sedláček tak na finiš vybíhal s pohodlným dvouminutovým náskokem, a doběhl žákům Kotlářky pro vítezství. Družstvo Stavební fakulty Praha se stabilně propracovávalo nahoru po celou dobu závodu, a nakonec jim to stačilo až na stříbrnou medaili. Áčko pořadatelského klubu Žabovřesky Brno se drželo stabilně na medailových pozicích po celý závod, a to jim také přiurčilo bronzovou medaili.

Klára Nechanická si za Teslu připsala druhý nejrychlejší čas na druhém úseku. V pozadí Barbora Holasová z Opavy. (Foto: Tomáš Bubela)

Závod dospělých se rozběhl hromadným startem v 13 hodin, a tou dobou už i občas vykukovalo sluníčko, a sníh alespoň v centru závodu svižně mizel. První úsek se šel v tak ostrém tempu, jak jen rovinatý rychlý terén umožňoval. Hlavní, co čelo závodu brzdilo, byla nutnost prošlapávat si vlastní cestičky leckdy trnitým podrostem, a pak také množství směrových chyb, často ve skupinách. První z lesa se vynořil rozbíhač Zlína Tomáš Kolárik, s náskokem lehce přes minutu na Teslu C. Druhý úsek byl zároveň nejdelším úsekem pro ženy, které se vydávaly na trať měřící lehce přes 9 kilometrů. Nejrychleji ho absolvovala Natalia Hiklová za Žabovřesky D, která tím svoje družstvo na krátkou chvíli katapultovala na výsluní před druhý Zlín. Třetí úsek, nejkratší dámský, znamenal první ustálení hlavních favoritů na čele závodu. Nejrychlejším časem na úseku se za Teslu A prezentovala Kateřina Doušková, a to znamenalo vedení. Na druhé místo šla Kotlářka zásluhou Viktorie Škáchové, která šla na předávku rovnou ze stupňů vítězů žákovského závodu, a třetí se držel Zlín.

Takto se sluncem v zádech finišovaly některé závodnice ze třetího úseku. (Foto: Tomáš Bubela)

Čtvrtý a pátý úsek začala v lese pomalu padat tma, a na chybách závodníků to bylo znát. GPS trackingy vysílané na slepé mapě na plátně v hale a přes internet se staly zdrojem nemilosrdné zábavy většiny přítomných, kteří se královsky bavili chybami, jež jejich kolegové v přímém přenosu vykreslovali na mapě. Tesla A si na čele však upevňovala náskok, zásluhou Račanského a Chromého měl před dlouhou nocí Pompura více jak 15 minut náskoku na pronásledovatele. Za ním se však vydávalo do lesa silné trio pronásledovatelů Malačka (Kotlářka), Zbranek (Zlín) a Schulhof (mimo soutěž běžící Turnov). Tito tři do toho nemilosrdně šlapali, a sledováni napjatě celou halou i přes drobné chybky stáhli náskok Tesly téměř o polovinu. Milan Malačka se zároveň blýsknul nejrychlejším časem na Dlouhé noci. Čekalo se tedy, zda se dočkáme dramatu a finišující dámy ještě zamíchají pořadím. Magdalena Škáchová, finišující družstvo Kotlářky, zaběhla nejrychlejší čas na úseku a mocně stahovala Terezu Korpasovou z Tesly, ale nakonec to o dvě minuty nestačilo. Tesla Brno A tedy brala vítězství na premiéře Krátkého dne, před druhou Kotlářkou Praha a třetím SKOB Zlín.

Stupně vítězů dospělé kategorie. (Foto: FB Krátkého dne)

Celkové výsledky závodu.
Fotogalerie od Tomáše Bubely.

V ORISu dále jsou k dispozici GPS trackingy ze všech úseků, vřele doporučujeme například jako rodinnou zábavu u dlouhých karanténních večerů.

A co vůbec vedlo ke vzniku tohoto závodu? Přinášíme rozhovor s dvěma hlavními mozky na úspěšným prvním ročníkem této taškařice, Janem Zháňalem(dále JZ) a Janem Drábkem(dále JD):

O-News: Kdo s nápadem jako takovým přišel/jak vás to napadlo?
JD: Jenda to nadhodil, když jsme neuspěli s pořádáním velkých závodů, tak abychom mimojiné neusnuli na vavřínech. A když jsme objevili Dubňany s krytou halou přímo u lesa. K tomu les, který nebyl nikdy zmapován, tak asi bylo rozhodnuto. K tomu covid zařízl opět fůru štafet…
JZ: To bude má práce a důvodů bylo víc:
– chtěl jsem rozdělit a zpestřit zimní období bez závodů
– dát motivaci trénovat i přes Vánoce všem, kteří poběží (možná jsem tenhle důvod přecenil a tratě pak možná byly delší než být měly, to si ještě musíme rozebrat)
– mít u nás další týmový víkend s tím, že běžet ho může opravdu každý (Hodně mě inspirovali skandinávci a jejich štafety a nejen ty největší. Právě formát se startem za dne a cílem v noci jsem poprvé viděl ve Finsku)
– zároveň máme vyzkoušeno, že na jihu je málokdy tolik sněhu, aby se v tom nedalo běžet.
– podmínkou bylo, že se nám podaří zajistit krytou halu, jinak by to nebylo ono

O-News: Plánujete další ročníky taky uspořádat vy, nebo by jste byli rádi, kdyby se pořadatelé trošku prostřídali?
JD: Tiomilu, Jukolu taky nepořádá jeden oddíl, takže se spolupráci/střídání nebráníme.
JZ: Další ročník ještě plánujeme my, ale do budoucna se určitě nebudeme bránit ani spolupráci či střídání tak, abychom měnili nejen pořadatele a hlavně i terén.

O-News: Jak hodnotíte první ročník z pořadatelského hlediska? Jak se to podařilo, co fungovalo dobře, co špatně, co by jste chtěli třeba přidat nového či ubrat.
JD: Bylo to náročné, zpětně jsme asi nemuseli stavět tolik štafet, pak start žáků byl takový hektický, to mě mrzí. Myslím si, že bylo zajímavé, kolik štafet neslo gps jednotky. Tím že jsme je měli vlastně jen pro jednu kategorii, tak si to mohlo vyzkoušet běžet víc lidí. Třeba je ještě více motivovaly. Další takové poučetí, že z hromadného startu jdoucí na dlouhý úsek ty gps taky musí dostat nebo dostat kratší trať. To byla další taková větší chyba, to se všem omlouváme.
JZ: Nějaké chyby samořejmě byly, minimálně několik jen na mé straně a rozhodně neumím komentovat. Ale poučíme se a příště to bude lepší. Do příště uberem bludiště, nikdo tam nebyl 🙂

Adam Chromý svým vítězstvím na úseku výrazně pomohl Tesle k celkovému prvenství. (Foto: Tomáš Bubela)

O-News: Jak jste spokojení s účastí a výsledky prvního ročníku?
JD: Mile překvapený.
JZ: Řekl bych, že vzhledem k podmínkám byla účast dobrá, průběh a výsledky rozhodně zajímavé.

O-News: Jaký máte ohlas závodníků, líbilo se?
JZ: Anketa se zpětnou vazbou zatím probíhá, ale osobně jsem měl mnoho pozitivních ohlasů, díky za ně!
JD: Jak píše Jenda, jen doplním linka na dotazník: https://forms.gle/…fZ9

O-News: Cokoliv dalšího, co by jste chtěli k akci za vás/pořadatele dodat, či vzkázat závodníkům?
JZ: Přijeďte i za rok, budem chtít připravit větší mapu směrem do hezčího lesa!
JD: Proč Krátký den? Když jsme o této akci začali uvažovat, někdy v dubnu, březnu, tak se dny hodně prodlužovaly a v lednu je ten den opravdu krátký. Byl to takový pracovní název s tím, že třeba někdo přijde s něčím “zvučnějším”, ale nějak se to uchytilo a už jsme to nezměnili. První termín jsme uvažovali ještě o dřívějším lednu, ale vzhledem k tomu, že v tom termínu mívali reproši soustředění, tak jsme to posunuli na později. A nakonec když jsme si udělali harmonogram, tak jako pořadatelé den budete mít opravdu dlouhý, ale už zůstal název Krátký den.

Díky moc za závody i odpovědi a už se těšíme na další ročník!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2024
a svátek má Vilém.