Krátký den je za dveřmi!

od | 21. 1. 2022 | Orientační běh, Předstartovní horečka

Skoro každý orienťák už někdy slyšel o Tiomile či Jukole, legendárních skandinávských nočních štafetách, kam se každoročně sjíždějí orienťácké kluby nejen z celé Skandinávie. Nyní má tato tradice šanci zakořenit i v našich luzích a hájích, díky snaze pořadatelů z SK Žabovřesky Brno. První ročník závodu, zvaného Krátký den, se uskuteční již tuto sobotu.

O co jde: Závod smíšených pětičlenných družstev žactva a sedmičlenných družstev dospělých. Závod dospělých proběhne částečně za stmívání a tmy.

Kdy a kde: Sobota, 22.1. 2022, Dubňany na Hodonínsku, sportovní hala Želva

Terén a tratě: Terén je celkem typicky jihomoravský, ne nepodobný tomu z MČR Štafet a družstev 2015 ve Vracově. Povětšinou rovný les, v zimě bez většího podrostu se dá tedy očekávat i velice rychlý. Místy snížená průběžnost i viditelnost, nebo dokonce i bažiny. Budou zamrzlé? Uvidíme. Parametry tratí od stavitele Jana Zháňala podle toho vypadají:

Zajímavosti: Mapa Dubňanské les bude v měřítku 1:10 000 a v rozměrech A3. Když už vám to nepoběží, a bude trochu foukat, tak ji jen zvedněte nad hlavu.
Mapu odebírá vždy dobíhající úsek, a předává ji svému následujícímu. Na Tiomile je toto uspořádání běžné, na českých závodech se však často nevidí.
Kódy kontrol nebudou jen v popisech, ale i natištěné vedle koleček přímo na trati, jako je tomu v LOB či MTBO.
Na 2., 3. a 4. úseku žákovských družstev můžou startovat v každém družstvu 2 závodníci, a do celkových výsledků se bude počítat čas lepšího z nich.

Favorité: Závody kolidují s reprezentačním soustředěním v Krušných horách a Mistrovstvím Evropy v LOB, na startu tedy neuvidíme ty nejhvězdnější sestavy. Mnoho klubů závody také pojalo více v “teambuildingovém” duchu, mnoho družstev je tedy postaveno ze závodníků rozdílných věkových i výkonnostních skupin. K favoritům nicméně řadíme například družstva Tesly Brno či domácích Žabovřesk.

Více informací včetně odkazu na Liveresuts čí GPS tracking naleznete v ORISu a na webu závodu.

O-News také po závodě přinesou rozhovor s hlavními organizátory a motory v pozadí celé iniciativy.

Reportáž Radiožurnálu Sport o tomto závodu

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 30. 1. 2023
a svátek má Robin.