Krátká trať na JMS: tři Češi v TOP 20

od | 11. 7. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

První cenné kovy jsou na Juniorském mistrovství světa, které hostí finské Tampere, rozdané. Na krátké trati nenašli přemožitele Olli Ojanaho a Simona Aebersold. Tři čeští závodníci se probojovali do TOP20.

Terén oproti včerejší kvalifikaci byl těžší, přesto možná některé překvapil tím, že zde byla řada komunikací. Jedna taková nová pěšina byla i cestou na sběrku, kde řada závodníků a zejména závodnic naběhla až nepochopitelně jinam. “Pěšinka vedoucí na sběrku byla dost zrádná, ztrácela se a pak tam byla jedna navíc, která vedla jinam, proto se tolik chybovalo,” říká asistentka trenéra Iva Košárková. Kontroly byly postaveny zejména na vrstevnicových detailech a srázcích, v prostoru byla také nehomogenní vegetace, která orientaci v prostoru ztížila.

Olli Ojanaho nedal svým soupeřům znovu žádnou šanci. Foto: WorldofO.com

V juniorech zvítězil největší favorit, domácí Olli Ojanaho. Druhému Norovi Audunu Heimdalovi nadělil 1:21, přes dvě minuty ztráty už měl třetí Simon Imark ze Švédska. Z Čechů výborně rozběhl závod Tomáš Křivda. Po pomalejším úvodu se dostal i do první šestky (na K9-K10), ztrácel na vítěze kolem 1,5 minuty a měl zaděláno na výborný výsledek při svém debutu na JMS. Bohužel se mu stala osudnou 15. kontrola, na nejrychlejší mezičas ztratil 2:21 a rázem se propadl na průběžné 21. místo. Do cíle ještě zabojoval a doběhl na konečném 17. místě.

Na 15. kontrolu nebude Tomáš Křivda vzpomínat v dobrém. Stála ho umístění min. v TOP 10.

Dvě místa před ním skončil Daniel Vandas a patnácté místo bylo dnešní české maximum. Dan začal opatrněji, bohužel se v úvodu nevyvaroval několika chybek a na třetí kontrole byl až na 36. místě. Nevzdal se a naopak velmi dobrými mezičasy se posunoval výsledkovým pořadím vzhůru. Nakonec to stačilo v tomto závodě na nejlepší patnáctku se ztrátou na vítěze 4:33.

Na začátku třetí desítky se srovnali dva čeští závodníci z Moravy: 21. doběhl Libor Černocký (+5:10), o místo dále pak Otakar Hirš (+5:16). Pátý český závodník, Vojtěch Sýkora, měl ze všech Čechů nejhorší úvod trati. Na jedničku ztratil přes minutu a půl a bylo po závodě, když i na dalších mezičasech se mu úplně nevedlo. V závěru trati však přidal a vyvaroval se chyb, takže v cíli mu patřilo konečné 25. místo. O dvě místa zpět byl Jan Bendák (+6:32).

Nepovedený úvod v podání Vojty Sýkory.

V juniorkách byla nejlepší Švýcarka Simona Aebersold, která v cíli měla náskok 1:14 před druhou Linnea Golsaterovou (Švédsko), třetí byla domácí Veera Klemettinen. Nejlepší česká závodnice, Tereza Janošíková, skončila na 20. místě. Ta bohužel ztratila hned na 1. kontrole a i v průběhu závodu se nevyvarovala drobných chyb a zaváhání.

Naopak druhá česká juniorka v tomto závodě, Barbora Chaloupská, skvěle začala. Na první kontrole byla čtvrtá. Dvě velké chyby, na třetí a šestou kontrolu, ji však srazily na průběžné 52. místo. Díky skvělému závěru, kdy se na rozdíl od řady soupeřek vyvarovala chyb, nakonec doběhla na 36. místě se ztrátou přes 8 minut. Poslední česká zástupkyně Anna Kopecká si připsala 44. místo, když se celý závod pohybovala v páté desítce průběžného pořadí.

“Jak se všude psalo, hodně se chybovalo – spíš série několik drobných nebo středních chyb, v našem případě to bylo asi kvůli až moc velké generalizaci. Mrzí hlavně chyby Vojty a Barči,” přiznává z dějiště šampionátu Iva Košárková, ale současně dodává: “Na druhou stranu vyrovnanost kluku je nadějná pro další závody a to mohli byt všichni i výše. Přesto za poslední čtyři roky je toto jejich nejlepší výsledek na krátké trati.”

Závodní program pokračuje zítřejším sprintem.

 

https://www.facebook.com/WorldofO/videos/10159055102795541/

Více informací:

 

2 Komentáře

 1. Avatar

  Byla nějaká reakce na postup na sběrku? Podle GPS to vypadalo, že tam je cesta navíc, kterou se svezla půlka lidí.

  Nebo dokonce někdo s GPS trackingem napovídal na diváckém úseku (pokud na louce byl, ale od PC tipuju, že jo)?

  Odpovědět
 2. Jan Picek

  Do článku jsme doplnili reakci Ivy Košárkové na tento úsek.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.