Krátká trať na JMS: tři Češi v TOP 20

od | 11. 7. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

První cenné kovy jsou na Juniorském mistrovství světa, které hostí finské Tampere, rozdané. Na krátké trati nenašli přemožitele Olli Ojanaho a Simona Aebersold. Tři čeští závodníci se probojovali do TOP20.

Terén oproti včerejší kvalifikaci byl těžší, přesto možná některé překvapil tím, že zde byla řada komunikací. Jedna taková nová pěšina byla i cestou na sběrku, kde řada závodníků a zejména závodnic naběhla až nepochopitelně jinam. “Pěšinka vedoucí na sběrku byla dost zrádná, ztrácela se a pak tam byla jedna navíc, která vedla jinam, proto se tolik chybovalo,” říká asistentka trenéra Iva Košárková. Kontroly byly postaveny zejména na vrstevnicových detailech a srázcích, v prostoru byla také nehomogenní vegetace, která orientaci v prostoru ztížila.

Olli Ojanaho nedal svým soupeřům znovu žádnou šanci. Foto: WorldofO.com

V juniorech zvítězil největší favorit, domácí Olli Ojanaho. Druhému Norovi Audunu Heimdalovi nadělil 1:21, přes dvě minuty ztráty už měl třetí Simon Imark ze Švédska. Z Čechů výborně rozběhl závod Tomáš Křivda. Po pomalejším úvodu se dostal i do první šestky (na K9-K10), ztrácel na vítěze kolem 1,5 minuty a měl zaděláno na výborný výsledek při svém debutu na JMS. Bohužel se mu stala osudnou 15. kontrola, na nejrychlejší mezičas ztratil 2:21 a rázem se propadl na průběžné 21. místo. Do cíle ještě zabojoval a doběhl na konečném 17. místě.

Na 15. kontrolu nebude Tomáš Křivda vzpomínat v dobrém. Stála ho umístění min. v TOP 10.

Dvě místa před ním skončil Daniel Vandas a patnácté místo bylo dnešní české maximum. Dan začal opatrněji, bohužel se v úvodu nevyvaroval několika chybek a na třetí kontrole byl až na 36. místě. Nevzdal se a naopak velmi dobrými mezičasy se posunoval výsledkovým pořadím vzhůru. Nakonec to stačilo v tomto závodě na nejlepší patnáctku se ztrátou na vítěze 4:33.

Na začátku třetí desítky se srovnali dva čeští závodníci z Moravy: 21. doběhl Libor Černocký (+5:10), o místo dále pak Otakar Hirš (+5:16). Pátý český závodník, Vojtěch Sýkora, měl ze všech Čechů nejhorší úvod trati. Na jedničku ztratil přes minutu a půl a bylo po závodě, když i na dalších mezičasech se mu úplně nevedlo. V závěru trati však přidal a vyvaroval se chyb, takže v cíli mu patřilo konečné 25. místo. O dvě místa zpět byl Jan Bendák (+6:32).

Nepovedený úvod v podání Vojty Sýkory.

V juniorkách byla nejlepší Švýcarka Simona Aebersold, která v cíli měla náskok 1:14 před druhou Linnea Golsaterovou (Švédsko), třetí byla domácí Veera Klemettinen. Nejlepší česká závodnice, Tereza Janošíková, skončila na 20. místě. Ta bohužel ztratila hned na 1. kontrole a i v průběhu závodu se nevyvarovala drobných chyb a zaváhání.

Naopak druhá česká juniorka v tomto závodě, Barbora Chaloupská, skvěle začala. Na první kontrole byla čtvrtá. Dvě velké chyby, na třetí a šestou kontrolu, ji však srazily na průběžné 52. místo. Díky skvělému závěru, kdy se na rozdíl od řady soupeřek vyvarovala chyb, nakonec doběhla na 36. místě se ztrátou přes 8 minut. Poslední česká zástupkyně Anna Kopecká si připsala 44. místo, když se celý závod pohybovala v páté desítce průběžného pořadí.

“Jak se všude psalo, hodně se chybovalo – spíš série několik drobných nebo středních chyb, v našem případě to bylo asi kvůli až moc velké generalizaci. Mrzí hlavně chyby Vojty a Barči,” přiznává z dějiště šampionátu Iva Košárková, ale současně dodává: “Na druhou stranu vyrovnanost kluku je nadějná pro další závody a to mohli byt všichni i výše. Přesto za poslední čtyři roky je toto jejich nejlepší výsledek na krátké trati.”

Závodní program pokračuje zítřejším sprintem.