Král sedmý ve stíhačce SP, Kubínová zlatá na ME MTBO!

od | 9. 6. 2019 | MTBO, OB ve světě, Orientační běh

První kolo Světového poháru v OB pokračovalo v neděli stíhacím závodem, kdy se startovalo handicapově podle výsledků včerejšího middlu, navíc ještě s časovou bonifikací pro deset nejlepších. Běželo se na trati s parametry klasiky – na muže čekalo 13,4 km a na ženy 8,9 km, která obsahovala několik dlouhých postupů a rozdělovací metody, které ovšem pole moc neroztrhaly. Na čelních místech se pořadí nijak zásadně nepřelévalo, včerejší švédští vítězové – Tove Alexandersson a Gustav Bergmann si hlídali svůj náskok, nedali soupeřům šanci se přiblížit a doběhli si pro druhé letošní vítězství v SP. V mužích se v podstatě bojovalo jenom o třetí místo, kde se do boje zapojil i náš Vojtěch Král, nakonec finišoval jako sedmý a polepšil si tak o jedno místo oproti middlu.

Start! Vojtěch Král vybíhá do stíhačky.

“Dnešní stíhačka mě prověřila až na samou hranici mých možností. V lese to byl boj o pozice ve skupině, ale do finiše už mi síly nezbyly, výsledné 7. místo je zase perfektní výsledek,” zhodnotil závod na facebookovém profilu nejlepší český reprezentant.

Ostatním reprezentantům se už tolik nedařilo, a tak je najdeme v páté desítce pořadí a dále. Čeští muži se seřadili v pěti sekundách na 41. – 43. místě v pořadí Kubát, Minář, Nykodým (66. Kubelka, 68. Sýkora).

“Už nikdy více nepoběžím stíhačku!” Takto se obul do tohoto formátu po doběhu na svém facebookovém profilu Miloš Nykodým. A dodal, že “s orientačním během to mělo opět pramálo společného, i když se jim ta trať celkově povedla. Mapu jsem ale potřeboval asi tak na tři postupy.”

O volby ale nouze nebyla. Neuvěřitelnou rychlost ukázal třeba švýcarský rychlík Joey Hadorn, který na první pohled příšerně dlouhou obíhačku proměnil ve spolupráci s Kyburzem v nejrychlejší volbu a dotáhli se tak do lepší skupiny.

Pusťte si mužský závod v minutě a půl:

Že to byl hodně fyzický boj v těžkém skandinávském terénu se zmiňovaly i naše ženy. Z nich byla v cíli nejrychleji stejně jako včera Denisa Kosová. O několik míst si ale oproti middlu pohoršila a skončila 45., Vendula Horčičková finišovala na 51. místě (63. Janošíková, 67. Mechlová, 73. Čechová).

Odstupy jednotlivých skupinek v závěru závodu žen.

“Věděla jsem, že to bude fyzicky tvrdý závod. Snažila jsem se proto běžet chytře a hlídat si v balíku mapu. Bohužel jak mi začalo docházet, stíhala jsem tu mapu míň a míň. A tak se stalo to, že i když jsem měla pocit, že už bychom měli být v oblasti kontroly, neviděla jsem ji, a tak jsem si říkala, že už mi to asi fakt pomalu utíká a jsme o hřbítek dřív. Když jsem pak doběhla k velké bažině, došlo mi, že jedenáctka už je dost za náma a začala jsem se vracet. 3 minuty a balík v pekle,” popsala svůj závod Vendula Horčičková.

Světový pohár pokračuje v úterý v 17:00 českého času sprintovými štafetami v Helsinkách. Sledujte naše reprezentanty on-line!

 

Kubínová zlatá na ME v MTBO!

V Polsku pokračovalo druhým závodem Mistrovství Evropy MTBO. Jel se sprint u olympijského stadionu ve Wroclawi a Čechům se opět dařilo skvěle. Veronika Kubínová po zlatu ze smíšené štafety zazářila i v individuálním závodě a dojela si pro zlatou medaili. V mužích navíc skvělý výsledek českých reprezentantů podtrhl stříbrem Kryštof Bogar.

Veronika Kubínová zlatá ve sprintu na ME v MTBO 2019. (Zdroj: IOF)

“Byl to super sprint – parádní trať, rychlé postupy a skoro žádné chyby,” napsala na FB po dojezdu Veronika Kubínová.

Kryštof Bogar se stříbrnou medailí. (Zdroj: IOF)

 

Trať dámského závodu.

ME bude zakončeno zítra závody s hromadným startem. Startuje se v 10:00 a sledovat můžete on-line.

 

Nominační klasiku na JMS vyhráli Chaloupská a Horčička

Aby toho nebylo málo, tak nejlepší junioři bojují v Dánsku o nominace na Juniorské MS. V neděli se běžela nominační klasika, kterou v juniorkách opanovala Barbora Chaloupská, když za sebou nechala druhou Nikolu Thýnovou o skoro šest minut. Třetí Anna Kopecká měla ztrátu ještě o dalších 40 sekund větší. Největší favorit kategorie juniorů – Tomáš Křivda byl diskvalifikován, a tak se z vítězství radoval Vít Horčička, který o minutu a půl porazil Ondřeje Hlaváče, třetí skončil Jan Rusin. Zítra vyvrcholí celé nominační zápolení závodem na krátké trati.

Vít Horčička na trati nominačního longu. (Foto: Czech junior o-team)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 5. 2024
a svátek má Ivo.