Klubový vrchol sezóny je tu!

od | 6. 10. 2021 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka

Konečně, dalo by se říci. Po dvou letech se totiž vrací na scénu klubový vrchol sezóny. MČR štafet a MČR klubů hezky v jednom víkendu. Kvůli pandemii odkládané. Původně ho měly hostit lesy u Vidnavy již v loňském roce, ale pandemie závod odsunula o rok. A pořádající oddíl z Opavy si střihnul alespoň malou generálku – samostatné MČR štafet u Jakubčovic. To si letos zopakuje a přidá i MČR klubů a také veteránské kategorie.

Pouze oblastní výběry žactva o tituly u Vidnavy letos bojovat nebudou, protože mají medaile již rozdány. Samostatné MČR oblastních výběrů se konalo 18. září ve Vysoké nad Labem, kde titul vybojovala Ještědská oblast před Pražskou a Vysočinou.

Ale pojďme k nadcházejícímu víkendu. Běží se na známé Vidnavě. Přesněji z Kobylé nad Vidnávkou, kde bude centrum na louce za rybníkem Šírava. Z parkoviště i z výstupu z autobusů je to dost daleko pěšky: 1.500 – 1.750m, tak si nechte dostatečnou časovou rezervu.

Embargo MČR a Veteraniády štafet a klubů 2021.

Prostor závodu zaujímá západní část známých vidnavských lesů, které hostili již spousty závodů v minulosti. A přestože konání závodu je známo již delší dobu a embargo bylo oficiálně vyhlášeno v prováděcích pokynech, tak se tam konaly některé akce i letos. Např. letní tábor Silva-O kemp nebo MČR v MTBO. Pořadatelé jsou striktní a štafety, které budou mít na soupisce někoho, kdo se účastnil těchto akcí, diskvalifikují. Tak si na to dejte pozor při zadávání soupisek. Stejně jako na ostatní věci, kde je potřeba dodržet pravidla. Ostatně hezky to shrnul hlavní rozhodčí sobotního závodu Mirek Hadač:

“Kdo narušil embargovaný prostor od 11.1.2021, nemůže startovat (a opravdu se to týká i těch co byli krátce před MČR na závodech MTBO a v létě na táboře Silva Camp). Pohlídejte si cizince v sestavách, ať opravdu mají požadovaný počet závodů za daný čas podle platných řádů. U veteránů prosím dbejte na to, aby nestartoval nikdo mladší 35 let a součet let byl vyšší, než je v názvu kategorie. Sudé úseky musí běžet ve družstvech žena. A další ustanovení SŘ, PP. Pro kontrolu máme napsán kontrolní software, který do 5 sec. po uzavření soupisek vypíše konflikty. Bude velmi obtížné sdělit tyto chyby klubům do startu. Prosím předejděte chybám v soupiskách, ať nejste překvapeni až na místě.”

Soupisky štafet zadávejte výhradně prostřednictvím přihláškového systému ORIS, nejpozději do pátku 8.10.2021 do 19.00 hod, soupisky družstev do soboty 9.10. do 19.00 hod.

Ukázka terénu

Ale teď k terénu jako takovému. Na závodníky čeká mnoho vrstevnicových a kamenných detailů jak přirozených, tak po umělé těžbě. To vše v porostově rozmaném lese, kameny, kupky, jámy, prohlubně, srázky, bažinky, meliorační rýhy. Častý bukový nálet, kapradí, borůvčí (tu a tam i ostružinka a kopřiva). “Kůrovcová kalamita tento les také poznamenala, ale vybraná část s listnatými a borovicovými pasážemi to ustála,” komentuje stav lesa stavitel MČR štafet Luděk Valík.

Rozcestník

Web závodu
ORIS MČR – sobota, neděle
ORIS Veteraniáda – sobota, neděle
POKYNY, vč. plánků příjezdu a centra závodů
Rozhovor se staviteli tratí
On-line výsledky

A kde hledat favority?

Musíme se podívat na výsledky štafet na konci září v Dolní Olešnici. Dalo by se říci, že kralovala Lokomotiva Pardubice, dvě vítězství v mužích a jedno v ženách. Ale bude to mít těžší, protože řada týmů bude posílena o své hvězdy, které se účastnily reprezentačních akcí. Na soupiskách ostatních týmů chyběli třeba Denisa Kosová, Vendula Horčičková, Tereza Čechová, Tereza Janošíková, Miloš Nykodým, Vojtěch Král, Jonáš Hubáček či Tomáš Křivda a to jsou váhy, které mohou výsledky dost zamotat.

Štafetové tituly z Jakubčovic objahuje OK99 Hradec Králové v ženách a SK Žabovřesky Brno v mužích. A obě štafety budou patřit k favoritům. V ženách bude v popředí bojovat jistě i již zmíněná štafeta LPU a dále LCE, PGP, KAM, SHK, TUR, SSU a silné brněnské kluby TBM a ZBM. V mužích krom ZBM, LPU a PHK se budou jistě drát do popředí týmy LCE, TBM, SSU, KAM, TUR či CHC.

Maskované vyhlášení dámské kategorie na samostatném MČR štafet 2020 v Jakubčovicích. (Foto: Petr Kadeřávek)

Pořadatelé slibují mapově náročný závod, takže věříme v dramatické boje a že pořadí se bude přelévat. “Dobře poběží závodníci, kteří prošli Thierryho školou. Technické dovednosti jednotlivců budou hodně ovlivňovat celkový výsledek. Neodehrají se žádné náhody a překvapení. Ve předu budou ti nejlépe připraveni,” předvídá výsledky Mirek Hadač.

MČR klubů se naposledy běželo v roce 2019 v Tisu u Blatna. V dospělých zvítězil OK99 Hradec Králové před SK Žabovřesky Brno a Slovanem Luhačovice a všechny štafety by měly patřit k favoritům i letos. Dotírat budou všechny výše zmíněné kluby. Velmi silnou sestavu bude mít letos třeba Kamenice. V dorostu před dvěma lety zvítězila SK Kamenice před SK Žabovřesky Brno a KOS Slavií Plzeň. Ale tam se situace dost změnila, tak uvidíme, kdo si odnese tituly letos.

Momentka z vyhlášení MČR klubů 2019. (Foto: Petr Kadeřávek)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 3. 12. 2023
a svátek má Svatoslav.