Klubové zápolení nás čeká už tento víkend!

od | 5. 10. 2016 | Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Nadcházející víkend 8.-9.10.2016 se uskuteční závěrečné mistrovské závody letošní sezóny – Mistrovství České republiky štafet, klubů a oblastních výběrů. Pořadatelství se zhostil klub OK Jiskra Nový Bor a umístil letošní mistrovství do Dolního Prysku nedaleko Kamenického Šenova. V sobotu se uskuteční mistrovství republiky štafet a v neděli následuje mistrovství republiky klubů a oblastních výběrů. Jak celý víkend bude probíhat, na co se můžete těšit a co vás bude čekat v lese i mimo něj, by vám měl přiblížit tento článek, který byl vytvořen i za pomoci organizátorů.

p1090352

Pro letošní mistrovství byla vytvořena zcela nová mapa, kterou pro oba dny připravil Jaroslav Lamač a jak můžete vidět z ukázek, ve skalních partiích to bude opravdu zážitek.

ukazka-2      ukazka-4      ukazka-7      ukazka-9

 

Terén je typický severočeský se spoustou pískovcových skal, kde se bude pravděpodobně rozhodovat závod. Ty nejzajímavější pasáže plné kamenů, skalních bloků a věží jsou přímo v okolí cílové arény, užijete si je tedy všichni, včetně nejstarších veteránů.

To ale není samozřejmě vše, terén je v prostoru závodu natolik pestrý, že zavítáte i do zcela odlišných partií lesa, než jsou pískovce. Hlavně nejdelší kategorie čeká v některých oblastech velmi náročný a kamenitý podklad z čedičových vyvřelin. Téměř všichni se budete moci proběhnout i v lese se spoustou pozůstatků lidské činnosti – různých kamenných hrázek, kupek a hromad kamení.

Terén v okolí Prysku rozhodně nebude připomínat loňský šampionát na vracovské rovině. Výhodu budou mít závodníci, kteří jsou zdatní v kopcích a dokáží udržet pozornost v kamenitých pasážích. Kde tedy hledat favority? Mezi muži jsou velkými favority SK Žabovřesky Brno – vyhráli 4 ze 7 závodů Českého poháru štafet (ČPŠ) a bezesporu budou chtít napravit loňské 9. místo (ZBM A). Na paty by jim měl šlapat východočeský blok Lokomotivy Pardubice a OK 99 Hradec Králové, velmi silná bude i štafeta SK Praga. V ženské kategorii obhajují kompletní stupně vítězů SK Žabovřesky, které také suverénně opanují ČPŠ. V posledním klání ale podlehly štafetě OK 99 Hradec Králové, již táhnou reprezentantky Kosová a Rollierová, takže se očekává napínavý souboj plný emocí. Ovšem nepůjde jen o souboj těchto štafet, o stupně vítězů budou bojovat ženy Pardubic, Turnova či SK Praga a překvapení nejsou v netradičním štafetovém terénu vyloučena.

Náročnost tratí bude určitě korespondovat s náročností terénu a my jsme se zeptali na pár otázek jednoho ze stavitelů Petra Karvánka (PK). Ten má pod palcem stavbu štafetového závodu, nad závodem družstev a oblastních výběrů si lámal hlavu Jaroslav Krejčí. Oba dva jsou již zkušenými staviteli i závodníky, a tak očekáváme to nejlepší. Jak se jim stavba povedla, můžete zhodnotit po závodech, názor stavitele štafet si ale přečtěte v krátkém rozhovoru už teď.

14569589_678337285662196_66079478_n

Stavitel Petr Karvánek hrdě obhlíží své dílo 🙂

Rozhovor o své názory obohatil také hlavní rozhodčí obou víkendových závodů, předseda oddílu Ok Jiskra Nový Bor, Tomáš Vácha (TV).

Novoborské terény jsou závodníky často oblíbené, jsou plné skal, kopců a střídáním typů lesa. Je tomu tak i zde?
PK: Určitě ano, řekl bych, že zde se střídá několik typů lesa se skalami a s kopci. A jsou tu i cesty.

TV: Tak přesně tak tomu bude i v Prysku – prostor závodu není příliš rozlehlý, ale nabídne závodníkům klasické obtížné skalní pískovcové pasáže s hlubokými údolími a strmými výběhy, rychlé přeběhy přes louky, rychlý čistý les s množstvím jemných terénních detailů, svahy s náročnou kamenitou podložkou a místy i hnusné zarostlé bažinaté oblasti.

Na co jsi při stavbě tratí kladl největší důraz?
PK: Tak zejména jsem kladl důraz na to, aby se tratě líbily těm, co vždycky všechno kritizují, na ty jsem si hodně posvítil a připravil jim obzvláště vypečené tratě.

Jsi již velice ostřílený stavitel závodů, kromě několika etap na závodech Bohemia i na několika MČR. S jakými problémy ses musel jako stavitel tratí potýkat?
PK: Za mě můžu říct, že tak jako vždycky v Boru žádné problémy nebyly.

Je stavba „štafet a družstev“ výrazně těžší oproti běžným závodům OB?
PK: No přiznám se, že mě napadla taková hříšná myšlenka, že bych tratě vůbec nefarstoval, to by pak byla ta stavba docela jednoduchá, ale pak mě hlavní rozhodčí srovnal, že takhle tedy ne. Takže farsty tam budou a tím pádem i ta stavba tratí je docela složitá. Ono udělat vyrovnaný farsty ve skalách není moc jednoduchý, ale snažil jsem se, asi rok jsem se snažil.

Jsou na tratích nějaká zrádná místa, kde je třeba dát si bacha?
PK: No je tam ta bažina, co jsem tam našel pár utopenců, tak mi bylo závodníků líto a nakonec jsem tam teda postavil tu lávku, už se o ní psalo na FB. Ale prosím vás, dávejte si na ní bacha, v půlce mi došly hřebíky, tak to moc nedrží.

Jakému typu závodníků budou tvé tratě nejlépe sedět?
PK: Já myslím, že nejlépe to sedne Jiřině a možná že i Lůďa zaběhne, to jsou takový ty typy, kterým by moje tratě mohly sednout, ale vážně – fakt jsem na to zvědavej. V chlapech je tam ta silná čtverka (ZBM, PHK, PGP, LPU), tak přemýšlím, kdo si vytáhne Černýho Petra. V ženských je to asi jasný – Žabiny mají asi spíš problém koho vybrat do No.1 štafety, než že by si myslely, že můžou prohrát. Ale jsou to skály, tak je to přece jen trochu jiný kafe, uvidíme o víkendu.

Nabídnete závodníkům něco speciálního oproti jiným mistrovstvím? Vloni pořadatelé ze Zlína umístili část závodu do městské zástavby. Nechystáte něco podobného?
PK: Jarda to má v neděli dobrý, ten nabízí Křížovou cestu, já tam nic takovýho neměl, tak jsem nechal do některých části lesa nanosit ještě pár kamenů navíc, prostě takový malý Stonehenge, kdo to najde, dostane ode mě prémii.

TV: Nevím, jestli to je něco speciálního, ale použitý terén s kombinací tratí, na kterých oba stavitelé nešetřili ani počtem kontrol ani počtem použitých větvení tratí, zaručí, že zvítězí ti, kteří si to odmapují a odběhnou po svém, tady v tom závodě věšáci neuspějí. No a jak již začíná být na novoborských závodech dobrou tradicí, v cílové aréně budou čekat na závodníky teplé sprchy zajištěné protichemickým praporem Armády ČR z Liberce, které v podzimním sychravém počasí jistě závodníci ocení…i když na borské závody bývá zpravidla pěkné počasí :o)

Kolik pořadatelů je zapojeno do mistrovských závodů?

TV: Při závodě samotném bude s organizací pomáhat 103 členů klubu (doufám, že dorazí), asi 6 vojáků a 2 záchranáři.

Kdy jste začali závody připravovat?

TV: První aktivity spojené s pořádání závodů jsou datovány vždy od doby přidělení závodu (povolení, mapování) tj, cca 2 roky zpět, ale ta významná část začala zhruba v květnu letošního roku.

Nějaká slova na závěr 🙂?

PK: Jak pravíme my esperantisté : La intrigo volo de la Sinjoro

Rozhovor vám snad něco přiblížil a mnohé určitě pobavil. Doufáme, že se s většinou z vás o víkendu uvidíme a že se poperete o mistrovské tituly. Avšak pro ty, kterým nejde jen o vítězství, a ty, kteří na umístění na předních příčkách dávno rezignovali, bude určitě spousta pohoštění. Mohou také vyrazit do okolí a prozkoumat krásy severních Čech. Jedním z našich tipů je Prácheň (cca 1km od Kamenického Šenova), kde se nachází čedičový útvar Panská skála, zde se před vojáky schovával král Miroslav s princeznou Krasomilou.

Webové stránky závodů

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.