Klikni a vybarvi. OCAD představil novou funkci

od | 9. 4. 2021 | Mapařina, Metodika, OCAD

OCAD v posledních měsících přichází s řadou užitečných funkcí. V minulém roce byla představena analýza nejkratších postupů zejména na sprintových mapách, v lednu pak funkce Skica. Čerstvou novinkou je funkce na vyplnění ohraničené oblasti.

Mód „Vyplnit ohraničenou oblast“ slouží k automatickému vyplnění prázdných oblastí (ploch) ohraničených různými liniovými nebo plošnými objekty. Jak na to?

  1. Vyberte plošný objekt ze sady symbolů
  2. Vyberte funkci „Vyplnit ohraničenou oblast“ z lišty „Kreslení a Editace“
  3. Klikněte v okně „Kreslení“ do prázdné oblasti, kterou chcete vyplnit

Oblast, která je zcela ohraničena objekty, bude vyplněna vybraným plošným symbolem. Pokud prázdná oblast není zcela ohraničena objekty, vyplní se aktuální pohled v okně „Kreslení“. Pokud pracujete se sadami symbolů ISSprOM 2019 a ISOM 2017, bude tento režim ignorovat určité symboly, jako jsou vrstevnice a magnetické poledníky.

Funkce spolehlivě funguje při velkém zvětšení pro menší oblasti. Čím menší úroveň zvětšení je vybrána a čím větší a složitější je oblast k vyplnění, tím déle funkce trvá. Tato funkce je podporována pouze u přiblížení (zvětšení) větších než 1x. Plochy nebo uzavřené liniové objekty, které jsou uvnitř ohraničené oblasti, nejsou brány v úvahu.

Tato funkce je stále ve verzi Beta. Připomínky a komentáře na adresu info@ocad.com jsou vítané.

Animace funkce

Jiří Daněk, OCAD.cz

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 22. 9. 2023
a svátek má Darina.