Klasika Českého poháru aneb Jen pro vytrvalce
Dnes je 17.02.2020

Analýzy | OB v ČR | Orientační běh | 04.06.2019

O uplynulém víkendu se konaly celostátní závody po celé republice – žebříček B-Čechy východ ve Větrném Jeníkově, žebříček B-Morava v Otaslavicích, MČR MTBO ve Vsi Svaté Kateřiny a hlavně Český pohár a ŽA ve Sklace u Doks, kterého se po oba dny zúčastnilo téměř 2000 běžců.

V sobotu se ve Skalce u Doks běžela výživná klasika, která mnohým jistě dlouho zůstane zapsaná v paměti. Nejen náročný skalnatý terén a velmi kopcovité tratě dělaly závodníkům problémy, slunečné počasí totiž dohnalo teploty na více než 25°C, a tak se pro některé závodníky stal z běžné klasiky spíše “boj o přežití”. Dle naší analýzy výsledků dokonce 523 z doběhnuvších závodníků (včetně dětí) strávilo v lese přes 100 minut.

Pojďme si přiblížit, jaká úskalí byla na trati mužské elity, která měřila 12,9 km vzdušnou čarou a nastoupané převýšení dosahovalo u většiny přes 900 metrů. “Na klasice jsem naběhal 16,94 km a nastoupal uctivých 915m! Zkrátka velmi intenzivní zážitek zabalený do pískovcových skal alias #roadtowoc21,” uvedl na facebooku jediný, kdo v elitě stlačil čas pod 100 minut, vítěz závodu Vojtěch Král.

Výsledkové shrnutí

Závod ženské elity měl jasnou vítězku – Denisa Kosová byla jedninou závodnicí, která se dokázala dostat pod 90 minut a prokázala svou výbornou fycickou připravenost, když druhé závodnici Vendule Horčičkové nadělila přes 6 minut. Třetí místo brala po houževnatém výkonu Tereza Čechová se ztrátou 8:18.

Jak jsme již nakousli, tak v mužské elitě vyhrál Vojtěch Král, jeho vítězství ovšem tak dominantní jako v kategorii žen nebylo. První půlku trati se ve vedení střídal s Milošem Nykodýmem a také s Jonášem Hubáčkem, ten však po 60 minutách závodu začal ztrácet a skončil nakonec až 7. To Pavel Kubát své tempo dokázal oproti ostatním udržet a postupně se vyšplhal až na druhou příčku o minutu a tři čtvrtě za Krále, pouze o 11 vteřin zpět doběhl třetí Miloš Nykodým. Skvěle závod zvládl i Daniel Vandas, který ještě tři kontroly před cílem držel bronzovou pozici, na Nykodýma ovšem nakonec těsně nestačil.

Analýza pánské klasiky od Šimona Čtrnáct

První zajímavý postup na trati byl ten na třetí kontrolu. Téměř celý tento postup běží Vojta Král po cestě a jeho volba je nejrychlejší, Dan Hájek volí zajímavý postup po louce a téměř nic neztratí, Dan Vandas na křižovatce běží kousek rovně a skalním průchodem se dostává na cestu a poté doběhne ke kontrole, Miloš Nykodým místo toho, aby běžel po cestě, se orientoval první část postupu podle skal.

 

Postup na sedmou kontrolu: Nejrychlejší volbu na tomto postupu měl Miloš Nykodým, který zde volí postup seběhem na cestu v údolí a poté běží podél skal ke kontrole, Vojta Sýkora taktéž sbíhá do údolí, ale neběží tolik po cestě jako Nykodým a tím je jeho volba o přibližně 30 vteřin delší, Vojta Král volí obíhačku zleva, tato volba je téměř stejně dlouhá jako Sýkorova, Jirka Valeš běží nejprve podobně jako Nykodým, ale poté volí variantu po cestě zleva, Radek Nožka volí podobnou variantu jako Král s tím, že běžel po severnější cestě.

 

Postup K10-K11: Vojta Král zde volí více méně přímou variantu, zatímco Miloš Nykodým zde volí obíhačku a získává přibližně 25 vteřin.

 

K11-K12: Zatímco Miloš Nykodým tento postup jde téměř celý po cestě, Tomáš Kubelka na postupu přes skály ztácí 10 vteřin oproti Nykodýmovi, Vojta Sýkora zvolil špatný postup přes kopec a ztratil 50 vteřin.

 

Na 16. kontrolu Vojtěch Král šel mírně zprava po vrstevnici, Tomáš Kubelka zvolil naopak levou variantu přes cestu a ztratil přibližně 20 vteřin, Daniel Vandas zvolil pravou variantu přes cestu a zratil přibližně půl minuty, Martin Poklop zvolil levou variantu částečně přes skály a ztratil 50 vteřin Miloš Nykodým šel nejprve stejnou variantu jako Král, ale pokazil dohledávku a ztratil 2 minuty oproti Královi.

 

K17-K18: Tento postup vyhrál Daniel Vandas, a to zejména díky levé volbě přes cestu, Miloš Nykodým zvolil variantu prostřední variantu, která z velké části mimo cestu a oproti Vandasovi ztratil minutu, David Procházka zvolil prostřední variantu přes skály, na tomto postupu ztratil minutu a dvacet vteřin, Jan Procházka zvolil pravou variantu přes údolí a poté přes vrstevnici, zde ztratil minutu a tři čtvrtě, nejhorší volbu zvolil Tomáš Dlabaja, který šel také zprava a zbytečně běžel údolím a oproti nejrychlejšímu postupu ztratil 3 minuty 20 vteřin.

 

K19-K20: Zde zvolil Daniel Vandas přímou variantu, která byla nejrychlejší, téměř stejnou volbu zvolil Tomáš Kubelka, který oběhl skály, Daniel Hájek zvolil levou obíhačku přes cestu a ztratil cca 10 vteřin, Pavel Kubát zvolil pravou obíhačku kolem skal a ztratil půl minuty.

Nejdelší postup na trati na 24. kontrolu zvládl nejlépe Tomáš Kubelka, který šel levou variantu po cestě a poté přes údolí, Miloš Nykodým zvolil podobnou variantu jako Kubelka, ale závěr postupu šel podél louky, na které ztratil 20 vteřin, Pavel Kubát šel pravý postup po cestě, na kterém ztratil 35 vteřin, Jan Mrázek šel prostřední variantu, na které ztratil 2 minuty.
K26-K27: Poslední důležitý postup na této trati nejlépe vyšel Vojtěchu Královi, který zvolil levou obíhačku přes cestu, Pavel Kubát šel mírně zleva kolem skal a téměř nic neztratil, Tomáš Kubelka šel mírně zprava a ztratil 40 vteřin, Jan Mrázek zvolil obíhačku zprava přes cestu, zde ztratil 50 vteřin, Petr Horvát udělal na tomto postupu velkou 3-minutovou chybu, kdy nejprve běžel stejně jako Vojtěch Král, ale poté odběhl špatným směrem.

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *