Klasika D18A: Cesta k vítězství
Dnes je 19.01.2020

Analýzy | Závody | 05.06.2017

Zpravidla připravujeme po celostátních českých závodech analýzy elitních mužských, resp. ženských kategorií. Dnes ale přijde trochu výjimka. Víkendové závody byly mj. nominační na Mistrovství Evropy dorostu, a tak GPS přístroje dostali naši nejlepší starší dorostenci a dorostenky a také závodníci juniorských kategorií. My si rozpitváme nedělní klasickou trať v kategorii D18A. Pojďme na to.

Vítězka D18: Barbora Chaloupská

D18: Bitva až na cílovou pásku

Hlavními aktérkami tohoto pardubicko-hradeckého, nebo chcete-li hradecko-pardubického souboje, byly Barbora Chaloupská (PHK) s Janou Peterovou (LPU).

Do vedení se na první kontrole dostala Peterová. Vytvořila si sedmnáctivteřinový náskok na druhou Zlámalovou (SJC). Naopak na dohledávce vidíme chybovat Chaloupskou. Její podběhnutí kontroly znamenalo 26 vteřin ztráty.

Do souboje o vítězství by se mohla zapojit i Anna Kopecká, která zejména ve druhé půlce závodu běhala nejrychlejší mezičasy. Jednou z příčin, proč doběhla “až” čtvrtá, byla chyba na druhou kontrolu. Nejisté sbíhání kopce ke kontrole znamenalo ztrátu 1:15.

Nejrychlejší mezičas zaznamenala na třetí kontrolu celkově taktéž třetí Eliška Sieglová (PGP). Celý seběh i s dohledávkou zvládla bez problémů a mezičas tak ovládla se sedmi vteřinovým náskokem před Matoušovou (která skončila celkově pátá). Chyby se tu nevyvarovala vedoucí závodnice Peterová, která zvolila pro druhou půlku postupu horší stopu zprava. Na Sieglovou ztratila 35 vteřin a závodnice z pražské Pragovky se tak dostala do průběžného vedení.

Na následujícím krátkém postupu naopak ztratila Sieglová zhruba 20 vteřin, protože zvolila obíhačku zleva po asfaltu.

Pátá kontrola znamenala první delší postup. Eliška Sieglová jako jedna z mála zvolila obíhačku zleva. Oproti Peterové naběhala o 230 metrů více, rozdíl byl však pouze 15 vteřin. Ta zvolila dost přímou variantu.

Na následující animaci je vidět, jak vyrovnané byly obě varianty.

Po dlouhém postupu následovala série kratších postupů v prudkém svahu s velmi náročnou kamenitou podložkou. Šestá kontrola, seběh kolmo dolů, bylo takové kamenité intro k následujícím dvěma postupům. S tímto klesáním o 15 vrstevnic dolů si nejlépe poradila Jana Peterová. Jak Chaloupské, tak Sieglové, nadělila 21 vteřin. Kopecké pak ještě o 10 vteřin víc.

Sedmička byla velmi těžká kontrola. Holky klesaly dalších 15 vrstevnic a celou dobu v nepříjemném kamenitém povrchu. Nejrychleji si s postupem poradila Chaloupská, která seběhla do údolí a v závěru jen kousek vystoupala na kontrolu. Opačnou strategii zvolila třeba Malinová, která naopak vystoupala od kontroly na cestu. Dále využila pěšinku a seběhla přímo ke kontrola. Ztratila pouhých 5 vteřin. Podobnou taktiku jako Chaloupská zvolila i Sieglová, ale v závěru moc klesala a ztratila minutu.

S výšlapem na osmou kontrolu se vůbec nemazala Kopecká. Byla o 7 vteřin rychlejší než Chaloupská, o dalších 11 vteřin byla pomalejší Peterová. Sieglová hodně kličkuje, zaznamenává v ORISu červené políčko a ztrátu 49 vteřin na Kopeckou.

Nyní byl na řadě druhý nejdelší postup celého závodu. Náročné stoupání 115 výškových metrů nabídlo 3 různé varianty. Kopecká a Malinová zkusily variantu zprava. Pro Kopeckou z toho byl nejrychlejší mezičas. Druhé Matouškové (která neměla GPS) nadělila 16 vteřin. O další 4 vteřiny pomaleji šla zleva Peterová. Velmi podobně šla i Chaloupská, která za Kopeckou zaostala o 52 vteřin. Nutno ale podotknout, že jak Peterová, tak Chaloupská udělaly chybu v dohledávce.

Průběžný stav po 9. kontrolách:

  1. Peterová 44:50
  2. Chaloupská (+0:47)
  3. Sieglová (+2:24)

Následoval další dlouhý postup, který už byl ale z větší části z kopce. V závěrečné pasáži pak skrz hustník. Svou rychlost na druhé půlce trati potvrdila Kopecká. Postup co nejvíce napřímila, ale v klesání se takticky vyhnula hustníku. Chaloupská šla velmi podobný postup se ztrátou pouhých 4 vteřin. Naopak ztratila Peterová. V hustníku sjela moc doprava a na dohledávce tak nebyla úplně jistá. Peterová tak ztratila vedení a ztrácela na Chaloupskou 3 vteřiny.

V seběhu na předsběrku ale Peterová zabrala, vyhrála mezičas před Chaloupskou o 5 vteřin a dostala se do dvouvteřinového vedení. Chaloupská stáhla na Peterovou vteřinu na sběrku, ale stále ztrácela vteřinu. Rozhodl tak až téměř 600 m dlouhý doběh. Ten šla sice nejrychleji Kopecká (1:51), ale Chaloupská ho zaběhla za 1:56, zatímco Peterová za 2:09 a Chaloupská se tak mohla radovat z vítězství!

Celkové výsledky:

MÍSTO
JMÉNO
REG. ČÍSLO
LICENCE
KLUB
ČAS
ZTRÁTA
1. Chaloupská Barbora PHK9951 OK 99 Hradec Králové 57:37
2. Peterová Jana LPU0057 OK Lokomotiva Pardubice 57:49 + 0:12
3. Sieglová Eliška PGP9954 SK Praga 59:47 + 2:10
4. Kopecká Anna LPU9958 OK Lokomotiva Pardubice 60:58 + 3:21
5. Matoušová Kateřina VRL9955 OOS TJ Spartak Vrchlabí 62:01 + 4:24
6. Firešová Markéta ZBM9951 SK Žabovřesky Brno 62:55 + 5:18

Informační rozcestník:

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *