Klasická trať na CEYOCu: 5 českých medailí

od | 6. 4. 2019 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Druhým dnem pokračovalo Středoevropské utkání dorostu (CEYOC) klasickou tratí. Závody se přesunuly z Ostravy více na severozápad do oblasti Háje ve Slezsku, centrum závodu bylo v blízkosti vrcholu Ostré hůrky, kde lze nalézt Památník odboje slezského lidu. Českým reprezentantům klasická trať přinesla několik dalších úspěchů.

Na závodníky čekal relativně klasický moravsko-slezský terén, které v této roční době nebyl tolik zarostlý. Byl středně strmý, zejména v počátku trati čekaly závodníky různé tvary a objekty z 2. světové války (jámy, zákopy včetně zřícenin opevněných obranných linek nebo hlubokých údolí). Vegetace byla z poloviny listnatá, z druhé půlky jehličnatá. Zejména na kratších tratích se jednalo spíše o delší middle, i starší dorostenci hodnotili trať jako spíše zkrácenou klasickou trať, na které nerozhodovaly nějaké dlouhé komplikované postupy. Nicméně chyby se dělali a jen bezchybní závodníci mohli pomýšlet na dobré umístění. Pro CEYOC byla připravena mapa v měřítku 1 : 10 000, kterou zmapovali M. Telecký a M. Sikora. Tratě připravil Jiří Vlach. CEYOC začínal od 10:00, o dvě hodiny se ve stejném terénu objevili i závodníci Mistrovství Moravy.

Rozbory postupů mladých závodníků ihned po doběhu. Foto: Jan Picek.

V mladších dorostencích opět vyhrál Lukáš Vitebský, pro kterého bylo dnešní vítězství o trochu jednoduššího. “Klasika mi jde lépe, než-li sprint. Dneska jsem šel ze začátku bez chyby, bohužel ke konci jsem udělal pár 20sekundových chyb, zhruba tři až čtyři,” hodnotil po závodě člen TJ Tatranu Jablonec. Až do poslední chvíle, než doběhl Lukáš, byl na nejvyšším stupínku královehradecký Jakub Chaloupský. “V kopcích to bylo trošku jiné než v Hradci, takže na nich jsem ztrácel. Na začátku trati v těžších pasážích jsem udělal pár chyb na dohledávkách, ale poté už to bylo lepší a na konci jsem šel už čistě,” přemítal v cíli Kuba. Nakonec na něj zbyla stříbrná medaile se ztrátou 9 sekund. Skoro dvouminutové manko měl na třetím místě Maďar Péter Gönczi. Martin Gajda skončil hned za ním, na 4. místě. Do nejlepší desítky se ještě vešli devátý Oldřich Kohoutek a desátý Matyáš Štregl, Filip Hass doběhl jako dvanáctý.

Lukáš Vitebský běží ze sběrky do cíle vstříc vítězství. Foto: Jan Picek.

Ve stejně starých dívkách (W16) se stejně jako včera probojovala na stupně vítězů brněnská Markéta Mulíčková. “Oproti včerejšku se mi šlo hůř, ale na to, že moc nemám ráda klasiky, tak to bylo dobré. Chyby jsem neudělala, možná jsem jen zvolila špatné volby postupu,” svěřila se po doběhu. Markét předběhly dvě Maďarky: Rita Sárközy, která závod vyhrála, a Viktória Mag. Minutu za Markétou doběhla Tereza Fejfarová a její čas stačil na nepopulární čtvrté místo. Osmá doběhla Ema Bulířová, devátá pozice patřila hned dvěma českým závodnicím: Barboře Smolkové a Dorotě Tiché. Karolína Hovořáková byla na 24. místě.

Markéta Mulíčková obsadila stejně jako včera 3. místo. Foto: Jan Picek.

Starší dorostenci museli zvládnout porci 8,4 km (375 m převýšení). A i v této kategorii mělo Česko zástupce mezi třemi nejlepšími, když Tomáš Janovský doběhl jako třetí. Vyhrál jako včera fyzicky výborně disponovaný Ferenc Jónás z Maďarska, jeho krajan Balázs Balázs skončil hned za ním. Pěkné páté místo vybojoval Jan Gajda, sedmý byl Lukáš Link, devátá pozice patřila Sebastianu Šafkovi. Michal Švadlena a Milan Malačka skončili hned za sebou na 13. a 14. místě. Kategorii W18 ovládla také členka maďarského výběru, tentokrát však Dominka Méro. K naší radosti byla stříbrná Michaela Dittrichová (ztráta +0:44). “Jeden postup jsem asi nezvolila nejlépe a udělala jednu chybu v dohledávce, jinak dobré,” vysvětlila členka KOB Směr Kroměříž. Bramboru si ukořistila Anna Kochová a další české závodnice byly mezi 6. až 9. místem: 6. Jana Pekařová, 7. Róza Vejražková, 8. Barbora Matějková, 9. Kateřina Blažková.

Mapa M18 klasické trati na CEYOCu.

Trenér Marek Cahel je zatím s výsledky spokojen. “Běháme relativně vyrovnaně, většina závodníků končí v té lepší polovině startovního pole. My si výsledky ale budeme vyhodnocovat tak, že budeme hledat potenciál a co si můžeme z těchto závodů vzít do další přípravy,” uvedl ústřední trenér mládeže.  Zítra celé víkendové klání ukončí štafety.

Více informací:

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.