Klára Novotná poběží JEC ve Skotsku
Dnes je 21.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 29.09.2016

Zítra startuje ve Skotsku tradiční podzimní utkání mládežnických reprezentací – JEC, neboli Junior European Cup (Juniorský evropský pohár). Jedná se o třídenní klání juniorů a starších dorostenců (vypisované kategorie jsou D/H18 a D/H20, štafety se běží pouze D a H). Závod se v letošním roce koná ve skotském městečku Stirling, které leží ve střední části země, severně od velkých měst Glasgow a Edinburgh. Program se tradičně sestává ze sprintu, klasické trati a štafet a nejinak tomu bude i letos. V pátek se startuje sprintem v okolí hradu a univerzity ve Stirlingu, v sobotu se závodníci přesunou západně do přírodního parku Královny Alžběty, kde se poběží štafety v South Achray a v neděli program zakončí klasická trať v oblasti Fairy Knowe & Doon Hill.

 

JEC byl původně založen jako mezistátní utkání mládeže šesti státy, které si pravidelně střídají pořadatelství. Původními státy jsou Velká Británie, Švýcarsko, Francie, Belgie, Rakousko a Německo. Tyto státy každoročně vysílají své závodníky a kromě toho organizátoři mohou pozvat k účasti i jiné evropské národní týmy. Závodníci jednotlivých týmů poté sbírají body do poháru národů, protože JEC je především týmová soutěž. Letos se tak krom výše zmíněných států účastní navíc i závodníci ze Švédska, Finska, Dánska, Ruska, Norska, Itálie, Irska, Slovenska a dokonce i jedna Češka.

Klára Novotná na trati sprintu letošního juniorského MS (Foto: Jiří Čech / web reprezentace OB).

Klára Novotná na trati sprintu letošního juniorského MS (Foto: Jiří Čech / web reprezentace OB).

 

Tou je královéhradecká závodnice Klára Novotná, 10. juniorka letošního MS na klasické trati ve Švýcarsku. Klára byla nominována díky tomu, že je ve Skotsku na studijním pobytu. Širší tým Česká republika nevysílá, protože se běží ve stejném termínu jako v Čechách domácí šampionát na klasické trati. Kvůli stále natahovanějšímu kalendáři domácích závodů dochází často k termínovým kolizím s MČR. Češi naposledy běželi JEC jako start podzimní přípravy v Belgii v roce 2014.

 

Klára vyběhne na trať zítřejšího sprintu v 17:13 (18:13 českého času) – odkaz na on-line výsledky, v neděli jí můžete fandit v 10:37 (11:37) – odkaz na on-line výsledky. Plnohodnotnou štafetu samozřejmě Česko nestaví, nicméně i štafety můžete sledovat v sobotu od 12 hodin českého času.

 

Letos se na startu schází opravdu nabité startovní pole ve všech kategoriích v čele s juniorskými medailisty z mistrovství světa. V každé kategorii je 43 přihlášených, v D20 dokonce 44. Ve startovní listině H20 najdeme krále letošního juniorského šampionátu Joeye Hadorna, jemu budou konkurovat jeho reprezentační kolegové a medailisté z JMS Thomas Curiger a Riccardo Rancan, dále Fin Olli Ojanaho, Noři Aufun Heimdal a Vegard Jarvis Westergaard či Švéd Anton  Forsberg. Medailisty z JMS najdeme i v mladší kategorii H18, kde je na startu Švéd Isaac von Krusenstierna. V juniorkách budou největšími soupeřkami Kláry Novotné také především Švýcarky Paula Gross, Valerie Aebischer či Sofie Bachmann, Švédky Johanna Öberg a Tilda Johansson či Norky Ingeborg Eide nebo Ingrid Lundanes. Hvězdou kategorie D18 bude Simona Aebersold, juniorská mistryně světa ve sprintu z letošního roku.

 

Trochu v pozadí domácího šampionátu se tedy můžeme těšit na ostré souboje, které pro Vás budeme po očku sledovat.

Ukázka staré mapy pro klasickou trať JEC 2016.

Ukázka staré mapy pro klasickou trať JEC 2016.

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *