Když prázdniny pomalu končí, Pěkné prázdniny startují.

od | 18. 8. 2016 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka

Ještě než začne mistrovství světa ve švédském Strömstadu, pokračují závody i na domácí scéně. Tradiční “PéPéčka” připravuje na nadcházející víkend OOB Turnov na Malou Skálu. Organizátorům se ku příležitosti již 25. ročníku závodů podařilo vyjednat překrásné a velmi náročné skalnaté terény Kalicha a Drábovny. Ovšem limit CHKO je neúprosný, a tak se tradičně zdaleka nedostane na všechny zájemce, i když organizátoři se snažili vyhovět co největšímu počtu zájemců o start. Přihlášky byly letos spuštěny v červnu, po 1,5 minutě bylo přes 1000 přihlášených a během 10 minut bylo vyprodáno zcela. Na závody tedy míří na 1300 závodníků z 11 zemí světa.

Skalní město Chléviště, které hostí první etapu letošních PP. (Foto: Dan Wolf, O-news.cz)

Skalní město Chléviště, které hostí první etapu letošních PP. (Foto: Dan Wolf, O-news.cz)

PéPéčka netradičně otevře krátká trať již v pátek v podvečer. Poběží se na mapě Chléviště v měřítku 1 : 7 500. Na start to bude do kopce (160 metrů převýšení), ale za tento výšlap budou závodníci náležitě odměněni. Tratě Vás totiž provedou okolo Besedic a přes skalní města Kalich a Chléviště. Čeká Vás náročný terén, jak mapově tak i fyzicky s velmi těžkou podložkou, kterou tvoří vysoké borůvčí a místy kapradí. Tratě staví Jana a Míša Omovi a dá se čekat, že to bude poctivý middle, v hlavních kategoriích spíše kolem 40 minut vítězného času.

V sobotu se závodníci přesunou výšlapem na kopec na opačnou stranu údolí – na Drábovnu. Tam se poběží další krátká trať, kterou připravil Filip Wolf na nové mapě v měřítku 1 : 7 500. Záměrně je připraven spíše delší middle, protože je to nezvykle jediná sobotní etapa, navíc v unikátním terénu. “Pokud Thierry nezmění plány a místo MS nedorazí na PP, tak testování naznačuje, že vítězné časy hlavních kategorií budou někde mezi 40 a 45 minutami, což třeba někteří mohou nést nelibě, ale věříme, že většina to spíše ocení, když už tam vyleze ten kopec.” Skalnatý terén, úzké průchody, borůvčí místy snad ještě vyšší než na Kalichu, orienťák na Drábovně je výzva!

Na PP nezvykle volné sobotní odpoledne poté můžete využít k relaxaci a výletům po okolí, ale už v 16 hodin začne kvalifikace doprovodného klání „O-RUN Píchač PP 2016“. 16 nejlepších Píchačů postoupí do velkého finále, které odstartuje v centru závodů v 18 hodin. Na finále tradičního Píchače naváže od 20 hodin večírek v maloskalské sokolovně s živou kapelou.

Program závodů poté završí nedělní klasická trať na Kalichu. Stavitel Honza Vřešťál pro Vás připravil kopcovitou a skalnatou klasiku, ale vzhledem k tomu, že start je o nějakých 130 metrů výše než cíl, tak výsledný výškový profil bude vyhovovat hlavně downhillistům a zvládne ho snad každý. Poběží se na nové mapě Kalich. Hlavní kategorie DH16 – DH21 mají mapu v měřítku 1 : 10 000, pro ostatní je připravena mapa 1 : 7 500. Pořadatelé uvádí, že zatímco obě krátké tratě budou záměrně trošku delší, tak nedělní klasika bude v hlavních kategoriích zase trošku kratší, rozhodně ne na 90 min. I když, kdo ví. Hlavní rozhodčí nedělní etapy Jindra Kořínek vtipně poznamenal, že „čas na Kalichu plyne tak nějak jinak..“

Proč jsou letošní PP třídenní?

Tuto otázku si pokládá mnoho závodníků, protože tradiční formát závodů je dvoudenní – tříetapový. Odpověď nám vysvětluje ředitel závodu: “Letos jsme se rozhodli pro třídenní variantu hned z několika důvodů. Jednak jsme dostali vůbec poprvé povolení uspořádat z Malé Skály hned tři lesní etapy a o tento zážitek jsme nechtěli závodníky ochudit. Jenže vzhledem k tomu, že centrum je dole v údolí a etapy se běží dost vysoko na kopcích a na starty je to poměrně daleko, tak by to byl zvláště pro starší ročníky enormně náročný program. Protože jít 2x za den 160 metrů do kopce na start a tam dvakrát běžet kopcovitou skalnatou etapu na 40 minut, to by nám na večerní párty nikdo nedorazil. A druhý důvod je ryze organizační, protože při počtu 1300 závodníků, kdy se startuje nějaké tři hodiny, tak prakticky nelze stihnout dvě etapy denně. Prostě bychom nestihli převézt všechny kontroly a materiál do druhého lesa, který je vzdušně sice blízko přes údolí, ale autem se to musí daleko objíždět. Nicméně toto opatření je jen vyjímečné díky lokalitě a příští rok bychom se rádi vrátili k zavedenému dvoudennímu formátu.”

Suché skály, dominanta Maloskalska, které hostí letošní PP. (Foto: Dan Wolf, O-news.cz)

Suché skály, dominanta Maloskalska, které hostí letošní PP. (Foto: Dan Wolf, O-news.cz)

A kdo bude patřit k favoritům?

Loňský obhájce vítězství Miloš Nykodým se s několika dalšími reprezentanty ulívá z PP na MS ve Švédsku a vládce několika zatím posledních letošních vícedenních Patrik Horák se přesouvá do role roznašeče kontrol, a tak pomyslný trůn je uvolněn dalším zájemcům, konkrétně jich je 61. Rvát se o něj budou především mladí Matouš Fürst, Tomáš Kubelka a Ondřej Semík, jim by měli konkurovat zkušení mnoha ročníky PP ostřílení borci Martin Janata, Michal Horáček, Petr Losman a Honza Mrázek, Jan Flašar či Borek Sysel z Pragovky a nebo někdo z pardubických závodníků – Radek Nožka, David Procházka, Zbyněk Štěrba. Do elitní desítky budou chtít promluvit i němečtí závodníci Moritz Döllgast, Erik Döhler či maďar Csaba Gösswein. Tradičně výrazně méně početně obsazená je dámská elita. Tady by k hlavním favoritkám měla patřit reprezentantka Adéla Jakobová, jí bude konkurovat Kamila Gregorová, Anna Štičková, Marie Procházková, Kristýna Kolínová či Němka Dorothea Müller. Jak to všechno dopadne uvidíme v neděli po druhé hodině odpolední na závěrečném vyhlášení vítězů.

Pěkné prázdniny 2016 budou náročné, jak pro pořadatele, tak pro závodníky, ale jistě to bude pěkná a důstojná oslava 25. narozenin tohoto závodu, který se za poslední léta posunul mezi nejoblíbenější vícedenní podniky letních prázdnin.

Více informací a různých omezení, která plynou z pořádání hromadné akce v takto citlivě chráněném území najdete na webu závodů.

0 komentářů

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.