Kde se běhalo na přelomu roku?

od | 6. 1. 2020 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

A pojďme na to! Už dlouho jsme vám nenaservílovali žádnou větší várku závodních map. Zimních lig a závodů se událo hned několik. Kde se tedy běhalo v čase předvánočním a novoročním?

Vánoční sprint 2019

V Hradci Králové se na mapě Hvězda konal tradiční Vánoční sprint a přilákal neskutečných 484 závodníků. Aby byl závod trochu pestřejší, tak bylo do sídlištní zástavby přidáno i několik umělých překážek. Na elitní ženské trati DE nejlépe zaběhla Denisa Kosová, která vyhrála drtivou většinu mezičasů a druhou Terezu Novotnou (obě PHK) porazila o 27 vteřin. Třetí místo brala Marta Fenclová (LPU) se ztrátou 37 vteřin. Nejdelší trať HE, která měřila 3,6 km, jasně ovládl Vojtěch Král (SSU). Na trati mu mohl zdatně sekundovat Tomáš Křivda (CHC), ten však hned na 3. kontrolu chyboval a nakonec ztratil 28 vteřin. Se ztrátou rovné minuty byl na 3. místě Martin Roudný (LPU).

Kufrování s Krakonošem

Ve Vrchlabí proběhl po vánočních svátcích delší městský sprint, kterého se zúčastnilo přes 200 běžců. Nejrychlejším z nich byl Jakub Chaloupský (PHK), který trať oběhl za 23:28. Pouhých 7 vteřin na něj ztratil Jonáš Gottstein (JIL) a s třetím místem se musel spokojit s časem 24:41 Jan Schulhof (TUR)

2. Valašská zimní liga

Za komornější účasti proběhla na okraji Luhočovic 2. Valašská zimní liga. Závod se konal za lehce mrazivé počasí, ale zatím bez sněhu. Ukázalo se, že server zacitorientak.cz funguje dobře, a tak se v závodě představilo i dost neorienťáků. Na nejdelší trati T1, která se běžela s hromadným startem a částečným volným pořadím kontrol, s přehledem zvítězil Jan Vlažný.

3. Borcup

Další závod Borcupu se běžel v okolí České Lípy. Parametry vzbuzovaly respekt – nejdelší trať měřila 19,8 km, závodníci se tak na orienťácko-turistické mapě proběhli z České Lípy přes celou Sosnovou a zpět. Vítězem tohoto longu se stal Pavel Kubát (PHK), který naběhal 23,66 km a stlačil svůj čas pod 2 hodiny na 117:24. Druhý doběhl se ztrátou téměř 5 minut Matouš Fürst (DOK), dalších 13 minut zpět pak byl 3. Jan Schulhof (TUR).

PZL na Plazech

Pražská zimní liga pokračovala v Čisovicích nedaleko Mníšku pod Brdy. Závodu s hromadným startem se zúčastnilo nakonec téměř 250 závodníků. Nejdelší trať s označením A měřila 15,5 km a nejlépe si s ní poradil Jakub Glonek v čase těsně přes 100 minut. Druhý skončil jeho klubový kolega z OK Kamenice Vojtěch Kettner, který o 8 vteřin přefinišoval třetího Milana Malačku (DKP).

Návrat ke kořenům

Návrat ke kořenům se letos konal jako součást Brněnské zimní ligy v „otevřené“ podobě (už ne omezené jen na sprinty). Přes 100 orienťáků se sjelo do Podlesí u Kuřimi, aby se vydali na 2hodinový scorelauf, který se běžel na 30 let staré mapě Babí lom. Během časového limitu většina závodníků limit stihla – na nejdelší trati A se dokonce první 3 závodníci dostali pod 60 minut. Zvítězil David Vedra (TBM) před Stanislavem Mokrým a Alexandrem Jordanovem (oba ZBM).

Bedřichovská pětihodinovka

V neděli 5. ledna se konal již 13. ročník Bedřichovské pětihodinovky, tedy LOBáckého scorelaufu dvojic. Ani lehce horší sněhové podmínky nemohly závod ohrozit a na start se postavilo 135 dvojic, včetně mnoha orienťáckých. S počtem 888 bodů nakonec zvítězili Petr Pruner a Vítězslav Vondra, pouhé dva body na ně ztratili Jiří Kafka a Jan Šámal, třetí místo s 865 body brali Jan Obuškevič a PavelKurz. Nejlepší ženskou dvojicí byla Alena Voborníková a Kamila Gregorová.

Putování do Betléma přes Kutnou Horu

To byl název orientační hry, kterou pořádal oddíl SOB po dobu adventu na mapě Kutná Hora v měřítku 1:5 000. Poprvé byla tato mapa použita pro mistrovství ČR ve sprintu v roce 2009. O-poutníci si vyzvedávali mapu, startovní průkazku a otázky k ní v informačním centru nebo v místní čokoládovně a tamtéž mohli vyplněnou start. průkazku odevzdávat. Absolvovat o-hru bylo možné ve dne i za noci , kontroly byly přístupné 24 hodin denně a na jejich místech nalézali účastníci betlémy. Odpovídali pak na jednoduché otázky a své odpovědi zapisovali do startovních průkazek. Primárně byla o- hra určena pro rodiny s dětmi na podporu pohybu jako takového, orientačního obzvláště.  O-hra se setkala s mimořádným zájmem, na požádání bylo vydáno 720 map, dalším cca 150 o-běžcům byla mapa zaslána elektronicky.  Krátkou pozvánku na o-hru odvysílala ČT D v pořadu TAMTAM. Oddíl děkuje ČSOS, Českému muzeu stříbra, Muzeu čokolády a čokoládovně, Informačnímu centru a městu Kutná Hora za všestrannou podporu, stejně tak i tvůrcům originálních betlémů. I takto mohou vypadat o- kontroly:

3 Komentáře

  1. Avatar

    Kufrování s Krakonošem bylo i v Jilemnici o dva dny později!

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.