Každý rok do Švédska a Švýcarska, aneb budoucnost SP

od | 5. 2. 2019 | OB ve světě, Orientační běh

Světový pohár v orientačním běhu dozná od roku 2020 na další období změny. Ty představil CEO IOF Tom Hollowell na semináři pořadatelů hlavních světových závodů v Praze. IOF vytvořilo konsorcium společně s pořadateli ze Švýcarska a švédskou firmou O-Ringen AB, která každoročně koordinuje přípravy největších světových vícedenních závodů v OB, O-Ringen. Tyto dvě strany každoročně zabezpečí jedno z kol Světového poháru. K tomu vždy bude ještě třetí kolo, které se interně nazývá „IOF round“, a pro které vybere vždy pořadatele IOF.

Takto Vojtěch Král slavil vítězství v závodě SP na domácí půdě v říjnu 2018 v Praze. Kdy se do ČR vrátí Světový pohár není jasné. MS 2021 nejspíše jeho součástí nebude. (zdroj: http://wcup.cz)

Důvodem změny je především stoupající náročnost pořádání SP a stále těžší hledání pořadatelů závodů této série. A také snaha o zvýšení atraktivity celého seriálu pro závodníky i pro média a televizní stanice. Zatímco v současné době IOF hledala vždy tři pořadatele ročně a kvalita závodů napříč jednotlivými koly byla dost rozdílná, do budoucna bude hledat nejspíše pořadatele pouze jednoho. A cílit bude především na kvalitu uspořádání a TV přenosů.

Stálicí v programu SP na období 2020-2024 se stanou švédské vícedenní O-Ringen, které se vždy konají v kalendářním týdnu 30 na konci července a při kterých se poběží dvě klasické tratě, sprint, krátká trať a stíhačka započítávané do SP. Spojení s největšími světovými závody se nabízí, už nyní tam mají elitní kategorie svůj zvláštní program a účastníci O-Ringenu, kterých jezdí každoročně přes 15 tisíc jim zvláště na sprintu vytvářejí skvělou atmosféru. Švýcarské kolo SP je na rozdíl od O-Ringenu již dnes v programu SP stálicí a tou také zůstane na další období. Pouze termín se může měnit, nejspíše bude tradičně na podzim, ale pokud by se „IOF round“ muselo konat na podzim, pak by se do Švýcarska jelo na konci jara.

Aréna O-Ringenu 2018. (Foto: Håkan Nordström)

Mistrovství světa nebude součástí SP!

Každoroční změnou tak bude „IOF kolo SP“, pro které se bude vždy vybírat pořadatel, tak jako dosud. Vize IOF je, aby toto kolo bylo alespoň jednou za tři až čtyři roky mimo Evropu. Pokud toto kolo bude v Evropě, bude nejspíše spojeno s Mistrovstvím Evropy. Pokud bude mimo Evropu, ME bude pořádáno odděleně a nebude součástí SP! Novinkou je, že součástí série SP nebude ani Mistrovství světa, jak tomu bylo doposud. MS bude stát stranou série jako vrcholná akce roku.

Hodně závodníků nejspíše přivítá fakt, že se IOF rozhodla ve Světovém poháru přestat experimentovat s testováním disciplín a bude se soustředit především na disciplíny, které jsou v programu obou Mistrovství světa. Jedinou výjimkou by měla být závěrečná „stíhačka“ na O-Ringenu. Do SP by se tak mělo vrátit i více klasických tratí než pouze jedna jediná v roce 2019!

Tom Hollowell, CEO IOF přednáší na semináři pořadatelů hlavních světových závodů (HLES) v Praze. (Foto: Niklas Wrane)

TV přenosy ze světových závodů? Maximální důraz na MS a SP!

Jedním z důvodů změny je i změna strategie TV vysílání z hlavních závodů. IOF bude klást maximální důraz na přenosy právě ze SP v OB a z MS. Z každé série budou produkovány TV přenosy v TOP kvalitě, které převezmou televizní stanice a pro publikum z řad orienťáků budou vysílány na zmodernizovaném portálu Liveorienteering. Ten bude spuštěn spolu s novým webem IOF koncem února a první vysílání by mělo být z MS v LOB, které se koná v březnu ve Švédsku.

V produkci těchto přenosů půjde IOF dvojí cestou. Buď IOF převezme hlavní náklady na celou produkci a s tím spojený risk a zodpovědnost a bude plně prodávat televizní práva a získá výdělek ze streamu. Pořadatel v tom případě zajistí pouze lokální věci, jako dostatek energie, signálu, stabilní internet, ubytování a zázemí pro TV tým apod. Nebo převezme risk a zodpovědnost za produkci pořadatel, případně ve spolupráci s lokální televizní stanicí (český případ) a pak se o zisk z TV práv a streamu s IOF dělí. Pro ostatní závody nižší úrovně (včetně ME dospělých, pokud není součástí SP či MS juniorů) a také vrcholné závody ostatních o-sportů nebude IOF TV přenosy vyžadovat a případnou iniciativu v tomto ponechá plně na pořadatelích.

Pouze tři závody SP v roce?

Na TV semináři, který předcházel víkendovému semináři pořadatelů hlavních závodů IOF, přednášel i zástupce finského veřejnoprávního sportovního kanálu YLE Robert Portman. YLE je televizní stanicí, která pravidelně vysílá nejvíce hodin přímých přenosů z OB ročně. Ten zdůraznil, že televize mají zájem hlavně o sérii jako celek, nikoli pouze o jednotlivé závody. Proto se i nabízí otázka, jestli pouze tři kola SP během roku nejsou málo? Navíc televizi příliš nevyhovuje, že jsou tato kola roztažená od jara do podzimu. Tady ještě má IOF rezervy, kam SP jako takový posunout.

IOF se snaží v prvním kroku především udělat celý seriál atraktivní pro závodníky. A to nejen důrazem na lepší vyvážení disciplín a sázkou na tradiční disciplíny, ale také vyšším prize money. IOF investuje do odměn nejlepším 60 tis. EUR, kdy se 15 tis. rozdělí nejlepším v každém z kol a 15 tis. nejlepším v celkovém pořadí seriálu. Aby tohoto mohla dosáhnout a do budoucna odměny třeba ještě navyšovat hledá titulárního partnera celého seriálu, který bude společný pro všechny kola SP. Navíc k tomu si každý pořadatel bude moci sehnat lokálního generálního partnera, který bude pro každé z kol odlišný.

Tak uvidíme, jak se podaří smělé plány naplnit a jestli se opravdu ze SP stane série, která bude atraktivní nejen pro závodníky a diváky, ale také pro partnery a především pro větší počet televizních stanic a medií, jak IOF zamýšlí.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2023
a svátek má Vilém.