Kam o prázdninách? Sudety Cup!

od | 13. 4. 2021 | OB ve světě, Orientační běh

Pokud právě vymýšlíte plány na prázdniny, chtěli byste na nějaké pěkné závody do zahraničí, ale nejste si jistí, jak to bude s cestováním, co třeba zkusit Polsko? Naši severní sousedé připravují čtyř-etapové závody od 29. července do 1. srpna 2021 na polské straně Orlických hor a jejich podhůří. Tedy kousek od hranic, kam se snad bude dát jezdit vždycky. Zvou na pravou divočinu. Unikátní dosud nezmapované horské terény, které vás jistě překvapí svou náročností a hlavně pestrostí. Divoká příroda, skály, kameny, bažiny a porostově rozmanité lesy slibující technicky náročný orienťák jen pár kilometrů (někdy jen metrů) od hranic s Českem.

“Sudety Cup to je čtyřdenní letní závod, který vám dá příležitost objevit při orienťáku panenské lesy Bystřických hor. Unikátní sudetská příroda a terén vám určitě zůstane dlouho v paměti,” zvou na závod hlavní pořadatelé Wojciech Dwojak a Jacek Morawski.

Všechny čtyři etapy jsou situovány jen kousíček od hranic s Českem.

První den je na programu podvečerní krátká trať u vesnice Spalona. A bude to hned na začátek nejvíce skalnatá etapa, kde vás na jedné straně čeká vysoké borůvčí, kamenitá podložka a srázy a balvany různých velikostí až do několika metrové výšky a na druhé straně také rychlý les takřka bez podrostu. Takže skvělý mix pro technický orienťák.

Druhá etapa je klasická trať u obce Młoty. A pořadatelé slibují pravou divočinu. Centrum závodu totiž bude u myslivny uprostřed hlubokých lesů Bystřických hor, kde potkáte spíše jelena než člověka. Terén bude hodně zelený, místy bažinatý, prostě divoký a technický. “Každá chvíle nepozornosti vás bude stát drahocenný čas v závodě, ale na druhou stranu musíme říct, že každá minuta navíc v tomto krásném lese je čirá radost,” uvádějí pořadatelé.

Po dvou typických horských etapách přijde čas na něco o hodně rychlejšího. Třetí etapa vás totiž zavede k obci Lasówka u Orlického Záhoří. Čeká vás plošší terén přímo sousedící s přírodní rezervací rašeliniště pod Zielencem, což napovídá, že to bude terén hodně podmáčený a bažinatý. Bažiny, síť melioraček, divoké hustníky a vysoké borůvčí. Ostatně o tomto lese je známo, že se sem jezdili před lety připravovat někteří čeští reprezentanti před MS v norském Trondheimu. “Třetí etapa vám opravdu umožní zrychlit, otázka je, jestli rychlé nohy bude stíhat taky rychlá hlava?”

Rašeliniště pod Zielencem má opravdový nádech Skandinávie.

Závěr prodlouženého víkendu obstará zkrácená trať, kterou okoření handicapový start. “Tato etapa bude největší technická výzva. Stejně jako v předchozích dvou etapách bude klíčem neudělat žádnou chybu v hustnících a k tomu držet výšku v náročných svazích masivu Jagodné,” uvádějí pořadatelé.

Pokud vás náš tip zaujal, mrkněte na stránky závodů a zkuste objevit Polsko, které má v příhraniční oblasti s Českem opravdu co nabídnout.

Přihlášky za nejlevnější startovné končí 30. dubna!


0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 2. 2024
a svátek má Horymír.