Kalendář závodů naruby a MČR v KO sprintu

od | 8. 6. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Závody

Tak trochu ve stínu dozvuků a ohlasů krásného víkendového šampionátu na krátké trati v Nové Vsi nad Nisou proběhlo v průběhu závodu i jednání Vedení sekce OB ČSOS, které schválilo poměrně zásadní změnu kalendáře závodů na příští sezónu. Pojďme se tedy podívat, co se mění a jak vypadá – věřme už finální – kalendář závodů sekce OB na příští rok.

Mnozí, kteří sledují dění na české o-scéně, již možná zaznamenali, že kalendář na rok 2023 se nerodil úplně lehce. Některé závody se nedařilo dlouho obsadit (sprintové šampionáty – rozšířené o MČR v KO sprintu i bez něj), některé již přidělené závody zase muselo Vedení sekce pořadateli odebrat (MČR na krátké trati), protože nedokázal získat souhlas CHKO na červnový termín. A faktorů bylo více, pořadatelé podzimního MČR na klasické trati zase nedostali souhlas na zářijový termín z důvodu konfliktu zájmů s nájemci honiteb. A původní klasický květnový termín sprintových šampionátů zase nehrál příliš do noty české reprezentaci, která se kvůli rozdělenému MS bude v prvním pololetí příštího roku soustředit zejména na lesní závody.

Tomáš Křivda přidal o víkendu svůj druhý titul na MČR na krátké trati v řadě. Úřadujícím mistrem ale bude déle než obvykle, protože šanci na tripple dostane na middlu až v září 2023. (Foto: Petr Kadeřávek)

Okolnosti tak donutily Soutěžní komisi a Vedení sekce OB k odsouhlasení poměrně revoluční změny kalendáře celostátních závodů na rok 2023. A je dost dobře možné, že celostátní kalendář bude takovýchto změn doznávat i do budoucna, ať už ob rok následováním kalendáře mezinárodních závodů IOF (rozdělených nyní na “sprintové” a “lesní” pololetí) nebo stále náročnějšími podmínkami ze strany vlastníků lesa a ochránců přírody. A co že se tedy mění?

Klasika za krátkou a nabitý podzim

MČR na klasické trati se termínově prohazuje s MČR na krátké trati a uskuteční se již v červnu, jako vrchol jarní sezóny. MČR na krátké trati se naopak posouvá do září. Důvod je prostý, vlastník lesa nepovolil MČR na klasice v září a naopak pro CHKO je vhodnější termín MČR na krátké trati na podzim.

10. – 11. 6. Mistrovství ČR na klasické trati BBM+ZBM, Neslovice

16. – 17. 9. Mistrovství ČR na krátké trati PBM, Blatka

Sprintové šampionáty se přesouvají do zářijového termínu a poslouží tak poslední zářijový víkend jako generálka na sprintové ME v Itálii, které je na programu první víkend v říjnu. Pořadatelství těchto šampionátů bylo přiděleno jedinému zájemci, který se do VŘ přihlásil, a sice oddílu z Opavy (AOP), který nabídl prostor Psychiatrické nemocnice Opava.

28.9. Mistrovství ČR v knock-out sprintu OPI, Písek

30.9. Mistrovství ČR ve sprintu AOP, Opava

1.10. Mistrovství ČR sprintových štafet AOP, Opava

Stará mapa části prostoru plánovaného pro MČR ve sprintu 2023 v Opavě.

V praxi to tak znamená, že na jaře se budou rozdělovat pouze dvě sady mistrovských medailí – v dubnu na nočním šampionátu a v červnu na klasické trati. A naopak podzim bude velmi nabitý, kdy se během jednoho měsíce na přelomu září a října uskuteční hned šest Mistrovství České republiky.

MČR v knock-out sprintu v Písku

Naprostou novinkou v kalendáři závodů pak je MČR ve vyřazovacím knock-out sprintu. Je třeba reagovat na trendy světového OB a začlenit tento formát, ve kterém se od letošního roku budou získávat medaile na MS, i do struktur domácích závodů. Zvažovaly se různé možnosti, nakonec se rozhodlo pro vypsání MČR v KO sprintu. Na pořádání se v prvních kolech VŘ (v kombinaci s ostatními sprintovými šampionáty) nikdo nepřihlásil, a tak byl KO sprint oddělen a o pořádání projevil zájem oddíl z Písku posílen několika pořadateli z řad ČSOS a sekce OB, kteří mají s touto disciplínou zkušenosti.

Domácí premiéra KO sprintu by tak měla proběhnout ve čtvrtek 28. září 2023 v Písku. Načež se celá česká špička přesune na víkend do Opavy na sprint a mix štafety. Zatím není vůbec jasno o tom, jaký formát bude disciplína mít, to se bude vše projednávat na podzim. Nicméně zatím se počítá s tříkolovým závodem (kvalifikace – semifinále – finále) a s tím, že závod MČR bude vypsán pouze pro hlavní kategorie mužů a žen. Právo startu (do hlavní kategorie) by však v takovém případě měli získat i nejlepší junioři a dorostenci.

Stará mapa centra města Písek, které bude hostit premiéru MČR v knock-out sprintu 2023.

Sdělení sekce OB 9/2022 s kalendářem závodů na sezónu 2023

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 2. 2024
a svátek má Horymír.