Kalendář 2019: všechna MČR v Čechách
Dnes je 17.01.2020

Orientační běh | Závody | 26.11.2017

Na pátečním zasedání Soutěžní komise sekce OB ve Šternberku bylo rozhodnuto o některých celostátních závodech v roce 2019. Její členové na večerním jednání rozhodli, že žádné MČR tentokrát nebude přiděleno na Moravě. Kdo tedy uspěl?

MČR v nočním OB

Ze dvou možných adeptů byl vybrán klub z Východočeské oblasti.  OK Slavia Hradec Králové uspořádá první MČR v roce 2019 mezi obcemi Boháňka, Skála, Lhotka a Rohoznice. Závodníci mohou očekávat středně členitý podhorský terén v nadmořské výšce 280-420 m n. m. s řadou terénních tvarů. V okolí plánovaného centra závodů se nacházejí pozůstatky po těžbě pískovce, celý prostor je protkán hustou sítí komunikací a proměnlivou průběžností porostů.

MČR ve sprintu a sprintových štafet

Na tento dvojzávod kandidoval pouze jediný kandidát – OK Lokomotiva Pardubice. A uspěl. Sobotní MČR ve sprintu, které bude jednokolové, se odehraje v Čáslavi. Toto desetitisícové město založené v roce v roce 1264 za vlády Přemysla Otakara II. nabízí rozmanitý terén – staré město, park pod hradbami, lesopark Vodranty. Na závodníky čeká i částečně sídliště a rodinné domky. O den později uspořádá stejný oddíl MČR sprintových štafet přímo v Pardubicích. Tratě povedou sídlištěm a zelení s vodními prvky města Pardubic, obecně se jedná o rovinatý terén. Zhruba třetinu prostoru pokrývá mapa Labe 2007.

MČR na krátké trati

Nejvíce hlasů od členů komise dostala kandidatura oddílu OOB TJ Lokomotiva Trutnov. A závodníky rozhodně bude čekat zajímavý terén, který se nachází v nadmořské výšce 410-632 m n.m. mezi obcemi Markoušovice, Sedmidomí, Bohuslavice, Poříčí a Lhota. Plochá náhorní plošina se střední hustotou cest plná vegetačních detailů a roztroušených kamenů padá směrem na sever a na západ do prudkých kamenitých až skalnatých svahů. Jedná se o převážně jehličnatý les různého stáří, což je společně se skalní hranou ideální terén pro náročný middle s častými změnami tempa i charakteru závodu. Mapu bude připravovat zkušený Zdeněk Sokolář, tratě postaví český reprezentant Jan Petržela.

MČR na klasické trati

Po třech letech se celostátní závod vrací na Jablonecko. Místní OOB TJ Tatran Jablonec uspěl v kandidatuře na MČR na klasické trati, kterou uspořádá v okolí Janova nad Nisou a Bedřichova. Pořadatelé chystají tratě v náročném a velmi členitém jizerskohorském terénu s řadou kamenů, skalek a kupek. V prostoru se nachází relativně velká hustota komunikací. V tomto terénu se běželo v dubnu 2002 MČR na dlouhé trati (muži v kategorii H21 běželi tři okruhy a museli třikrát vybíhat strmou sjezdovku). Mapa z tohoto roku nese název Maliník, později zde proběhla řada oblastních žebříčků.

MČR štafet a družstev

Po téměř 15 letech se závodníci vrátí do prostoru severně od Tisu u Blatna, kde SK Praga uspořádá poslední MČR v roce 2019 – MČR štafet a družstev. Prostor byl použit pro tréninkové účely při MS v OB 1991, poslední celostátní závody se zde konaly v roce 2004. Oproti předchozím závodům navíc pořadatelé připravují více než dva kilometry čtvereční dosud nikdy nezmapovaného prostoru Liščích skal a Čertovky. Poslední vydanou mapou, která pokrývá dvě třetiny prostoru MČR štafet a družstev, je Jelení skok. Terén je porostově různorodý. Obsahuje jak dobře průběžný vysoký les, tak les se sníženou viditelností. V terénu se vyskytuje velké množství různorodých situačních detailů (balvany, skály, kupky, prohlubně), které nabízí dobrý základ pro stavbu štafetového závodu a od závodníka vyžadují precizní čtení mapy.

Kdo uspěl dál?

23. 3.  PHK   Český pohár štafet (C) 
 6. 4.  AOV   Žebříček B-Morava – klasická trať  
 7. 4.  AOV   Český pohár štafet (C)             
13. 4.  SHK   Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním OB 
14. 4.  SHK   Žebříček A – krátká trať, WRE 
11. 5.  KSU   Žebříček A – sprint, WRE 
11. 5.  KSU   Český pohár štafet (B) 
12. 5.  KSU   Český pohár štafet (B) 
18. 5.  LPU   Mistrovství a Veteraniáda ČR – sprint, WRE 
19. 5.  LPU   Mistrovství a Veteraniáda ČR – sprintové štafety 
1. 6.   DOK+DKP Žebříček A, žebříček B Čechy-západ – klasická trať, WRE 
2. 6.   DOK+DKP Žebříček A, žebříček B Čechy-západ – krátká trať 
22.–23.6. LTU   Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati, WRE 
7. 9.   TZL   Žebříček A, žebříček B Morava – klasická trať 
8. 9.   TZL   Žebříček A, žebříček B Morava – krátká trať  
21.–22.9. TJN   Mistrovství a Veteraniáda ČR na klasické trati, WRE 
5. 10.  PGP   Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet 
6. 10.  PGP   Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a oblastních výběrů žactva

Zároveň bylo vyhlášeno 2. kolo na pořadatele celostátních závodů 2019.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *