JWOC 2021: Štafeta juniorek bronzová!

od | 12. 9. 2021 | OB ve světě, Orientační běh, Reportáže, Závody

Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu v pátek uzavřel závod štafet. A opět to byl závod velmi úspěšný. Štafeta juniorek ve složení Michaela Dittrichová – Lucie Semíková – Markéta Mulíčková obsadila nádherné třetí místo. Štafeta juniorů po fantastickém začátku, kdy Jakub Chaloupský vyhrál 1. úsek, doběhla na 7. místě těsně za pódiem.

Lokalita závodů byla stejná jako při klasické trati, tedy v oblasti Denizli. První českou štafetu rozbíhala Michaela Dittrichová, druhou Barbora Smolková. Michaela Dittrichová závod rozběhla skvěle, na prvním mezičase byla dokonce ve vedení, pak ovšem na nejdelším postupu mezi 6. a 7. kontrolou zvolila postup, který byl výrazně pomalejší než postup soupeřek. Ve zbytku závodu však neudělala žádnou další chybu, a tak Míša předávala Lucce Semíkové na 11. místě se ztrátou 2:47 na vedoucí Dánsko. Barbora Smolková předvedla malinko lepší výkon, když předávala na 10. místě Anně Karlové, přičemž na úseku měla lepší čas než Dittrichová o 10 vteřin. Na druhém úseku předvedla Lucie Semíková velkou stíhací jízdu, svým 3. nejrychlejším časem na úseku stáhla ztrátu o 45 vteřin, přičemž předávala na 5. místě Markétě Mulíčkové se ztrátou 45 vteřin na 3. místo, které po předávce drželo Švýcarsko. Ve vedení po tomto úseku bylo Maďarsko.

Markéta Mulíčková předváděla na trati velmi rychlý běh, brzy se dotáhla ke švýcarské štafetě a když poté při dlouhém postupu Švýcarka udělala chybu v dohledávce, tak Markéta získala více než dvouminutový náskok, který stále navyšovala. Po diváckém průběhu však Mulíčková udělala chybu, kdy zaběhla do špatného rohu louky, chybu si naštěstí rychle uvědomila a správně přiběhla ke kontrole, na této chybě ztratila minutu. Po zbytek trati však již nechybovala a tak se v cílové rovince mohla česká štafeta radovat ze skvělého 3. místa! Zvítězilo Švédsko, které mělo na 3. úseku novou vycházející hvězdu, Hannu Lundberg, na stříbrné pozici skončilo Maďarsko. Druhá česká štafeta ve složení Barbora Smolková – Anna Karlová – Tereza Kosová obsadila 11. místo se ztrátou 10:19 na vítězné Švédsko.

Radost českých juniorek po doběhu (Foto: FB Czech junior orienteering team)
Vyhlášení štafet juniorek (Foto: Martin Křivda)

V průběhu 3. úseků juniorek odstartoval závod juniorů, naprosto fantasticky zaběhl první úsek Jakub Chaloupský, když předával na 1. pozici Janu Gajdovi. Jedinou štafetou, která dokázala s Kubou držet krok, byla štafeta Finska, další štafety byly vzdálené minimálně minutu. Vít Čech z druhé české štafety přiběhl se ztrátou 3:39 na 20. místě. Na druhém úseku Jan Gajda bohužel neudržel tuto skvělou pozici a propadl se na 10. místo, kdy něco ztratil nejprve na počátku a poté i v závěru. Ve vedení po tomto úseku byla štafeta Švédska. Třetí úsek české štafety běžel Lukáš Richtr, který sice prohloubil ztrátu na konečných 6:16 na vítězné Švédsko, nicméně štafetu vytáhl na konečné 7. místo, když ještě do diváckého úseku bojoval o velkou bednu spolu s Dány. Druhá česká štafeta ve složení Vít Čech – Filip Adámek – Ondřej Metelka obsadila 13. místo se ztrátou 9:58 na vítězné Švédsko.

Trať štafet juniorů.

V sobotu se všichni reprezentanti vrátili zpět do Česka. Na pražském letišti na ně čekalo překvapení v podobě toho, že je zde přivítal autor článku, který jim poděkoval za předvedené výkony, pogratuloval medailistkám a jako odměna byly pro každého reprezentanta upečeny cupcakes.

Čeští účastníci JWOC 2021 spolu s autorem článku na pražském letišti

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2023
a svátek má Vilém.