JWOC 2021 – Lucka Semíková stříbrná na klasice + ostatní závody

od | 9. 9. 2021 | Orientační běh, Závody

V Turecku nyní probíhá Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu. Centrum závodů se nachází v městě Gebze, které leží asi 60 km východně od Istanbulu. Již proběhly 4 závody, z toho 3 finálové – sprint, kvalifikace a finále krátké trati a klasická trať. Právě dnešní klasika přinesla obrovský úspěch, a to stříbrnou medaili kamenické závodnice Lucie Semíkové.

Den 1 – Sprint – Izmit

Šampionát začal v neděli sprintem, který se běžel ve městě Izmit. Toto město je velmi kopcovaté a název tohoto města je známý také v souvislosti s ultrasilným zemětřesením, které zde bylo v srpnu 1999 a při kterém zahynulo minimálně 17 tisíc osob a půl milionu lidí přišlo o střechu nad hlavou. Zpět ale k orienťáku, tratě byly, jak už předchozí řádky napovídají, velmi fyzicky náročné, ale i technicky. Juniorská trať při délce 3560 metrů a 15ti kontrolách dosahovala nevídaného převýšení 195 metrů, trať juniorek měla 2970 metrů, o 2 kontroly méně než muži a převýšení 150 metrů. V juniorském závodě zvítězil Ital Francesco Mariani, který trať zvládl za 15:39, nejlepším z Čechů byl Jakub Chaloupský, který trať uběhl v čase rovných 17ti minut, což mu stačilo na 22. místo. V juniorkách zvítězila Dánka Malin Agervig Kristiansson, která tento náročný závod uběhla za 14:57, nejlepší z Češek byla Markéta Mulíčková, která ztrátu na vítězku měla ve výši 43 vteřin, což jí stačilo na 9. místo.

Trať juniorského sprintu

Den 2 – kvalifikace krátké trati – Mudarlı

V pondělí proběhla kvalifikace krátké trati, která se konala v lokalitě Mudarlı, která se nachází přibližně 30 kilometrů severovýchodně od centra závodů. Terén závodů byl hodně kopcovatý, kamenitý a zarostlý. Junioři měli trať dlouhou 3,4-3,5 km v závislosti na skupině, do které byly nalosováni, počet kontrol byl 14 nebo 15 a převýšení dosahovalo 170 až 175 metrů. Juniorky při své trati uběhly minimálně 2,9 km, převýšení dosáhlo 120 až 130 metrů a orazily 13 kontrol. Z českých závodníků se do finále dostali Lukáš Richtr, Jan Gajda, Jakub Chaloupský a Ondřej Metelka, v juniorkách postup vybojovaly Barbora Smolková, Michaela Dittrichová, Markéta Mulíčková a Tereza Kosová.

Jedna z kvalifikačních tratí

Den 3 – finále krátké trati – Mudarlı

Finále se konalo o den později ve stejné aréně, podle map to může vypadat, že kvalifikace byla náročnější než finále, podle reakce Ivy Košárkové, asistentky trenéra juniorské reprezentace, však finále bylo srovnatelné, protože při něm byly použity tři typy terénů. Trať juniorů dosáhla délky 4,2 km, převýšení 235 metrů a 16ti kontrol, trať juniorek měřila 3,5 km a obsahovala převýšení 190 metrů a 15 kontrol. V juniorech si titul juniorského mistra světa vyběhl Švéd Axel Emblad, který dosáhl času 25:02, nejlepším z Čechů byl Lukáš Richtr, který skončil na 28. místě se ztrátou 7:28. V juniorkách zvítězila taktéž Švédka, Hanna Lundberg, která ve stejné disciplíně zvítězila před několika týdny na světovém poháru ve Švédsku, v tomto závodě dosáhla času 26:25, nejlepší z Češek byla opět Markéta Mulíčková, která ztratila na vítězku 3:47, což jí stačilo na 14. místo.

Finálová trať juniorů

Den 4 – klasická trať – Denizli

Po dni volna, který si závodníci po třech náročných závodech rozhodně zasloužili, následovala dnes klasická trať, a to v lokalitě Denizli, která byla z centra závodů podobně vzdálená jako místo krátké trati. Terén podle komentáře na Facebooku juniorského týmu více vyhovoval tomu, na co jsem zvyklí z Čech. Délka tratě pro juniory dosáhla 11ti kilometrů a bylo na ní 24 kontrol a 585 metrů převýšení, juniorky měly trať o 7,1 kilometrech, 370ti metrech převýšení a 18ti kontrolách. Českým juniorům a juniorkám tento závod udělal velkou radost, protože po nepříliš povedených výkonech ve sprintu a kvalifikaci middlu předvedla Lucie Semíková skvělý výkon, což jí vyneslo stříbrnou medaili! Nestačila pouze na Švýcarku Lilly Graber, za kterou zaostala o 49 vteřin. Za zmínku rozhodně stojí i 7. místo Markéty Mulíčkové, která za pomyslnou velkou bednou zaostala o pouhé 4 vteřiny. V juniorské kategorii se z vítězství radoval Francouz Basile Basset, který trať oběhl za 1:08:57, nejlépe z Čechů dopadl Jakub Chaloupský, který doběhl na 23. místě se ztrátou 8:20.

Trať juniorské klasiky
Dojatá Lucie Semíková po vyhlášení se stříbrnou medailí (Foto: FB Czech junior orienteering team)

Zítra je na programu poslední závod, a to štafety, které startují ve 9:00 českého času a které se konají ve stejné lokalitě jako dnešní klasika. Sledovat tento napínavý závod budete moci zde: https://orienteering.sport/event/junior-world-orienteering-championships-2021/relay/. Juniorská A štafeta poběží ve složení Jakub Chaloupský-Jan Gajda-Lukáš Richtr, štafeta juniorek A bude mít složení Michaela Dittrichová-Lucie Semíková-Markéta Mulíčková. Nezapomeňte tedy fandit našim úžasným juniorům a juniorkám!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.