Jukola 2017 pro Alfta-Ösa OK a IFK Göteborg

od | 18. 6. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Slavné finské štafety jsou minulostí. Pro prestižní titul si doběhli poprvé v historii pánové z IFK Göteborg. Předtím si pro titul v závodě Venla doběhla štafeta Alfta-Ösa OK. Závody se konaly ve finském Joensuu, za celou organizací stál tým Kalevanu Rasti. Tento slavný klub, ve kterém běhá i Jan Procházka nebo Thierry Gueorgiou, tak letos nestartoval. Jan Procházka byl expertem první hodinu živého přenosu z Jukoly.

Venla jsou závody čtyřčlenných štafet žen, které vždy předchází o něco slavnější závod mužů. Odehrává se v sobotu odpoledne. Po prvním úseku se dostala do vedení štafeta švédského klubu Alfta-Ösa OK zásluhou ruské závodnice Galiny Vinogradové. Druhý úsek se na čele nic nezměnilo, Alfta-Ösa OK má náskok již 4 minut (běžela Josefine Heikka), na druhou pozici se dotahuje švýcarský klub Ol Norska. Třetí úsek nabírá na dramatičnosti. Za Ol Norska běží několikanásobná mistryně světa Simone Niggli, dobíhá Saru Eskilsson reprezentující klub Alfta-Ösa OK na třetím úseku, a v cíli je před ní o více než minutu. Alfta-Ösa OK se posouvají na druhou příčku, třetí Stora Tuna ztrácí necelé 4 minuty. Na čtvrtém (posledním) úseku se však Natalia Gemperle (Alfta-Ösa OK) dotahuje na Sabine Hauswirth (Ol Norska), utíká ji a v cíle je lepší o více než minutu. Druhé tak dobíhají ženy z Ol Norska, třetí Stora Tuna OK, kde ještě zatopila všem na posledním úseku Tove Alexandersson. Na švýcarský tým nakonec ztratila pouhých 25 sekund.

Vítězná štafeta Alfta-Ösa OK. Zdroj: Worldofo.com

I Češky byly v závodě vidět. Druhý úsek za Halden SK, který doběhl jako šestý, závodila Eva Juřeníková. Velice dobře běžela na třetím úseku Denisa Kosová, její tým IFK Moras OK dokončil závod na osmém místě.

Více informací:

 

Ve 23:00 byla odstartovaná Jukola, závod sedmičlenných štafet mužů. Po prvním úseku se nic zvláštního neděje, v půl minutě byla první desítka štafet, vedou týmy Turun Metsänkävijät a Rasti-Kurikka. Druhý úsek už přináší první vzrušení. Johan Högstrand (IFK Göteborg) vytváří čtyřminutový náskok před ostatními, pole se natahuje, desátý tým Göteborg Majorna OK už ztrácí skoro 9 minut. Třetí úsek za IFK Göteborg obstarává Vetle Ruud Bråten a náskok před druhým týmem Koovee (běžel Jani Lakanen) se zvyšuje na 6:51, třetí místo drží další finský klub Tampereen Pyrintö. Jonas Pilblad (IFK Göteborg)  na čtvrtém úseku mírné ztrácí, pořád to je ale velmi luxusní náskok pro švédský klub. Druhé místo drží Koovee, aktuálně 5:52.

IFK Göteborg je stále v čele i po pátém úseku, náskok na Koovee se smršťuje, Kenny Kivikas (Koovee) smazává ztrátu o 1,5 minuty na 4:18. Další čtyři minuty zpět je norský klub Frol IL. Excelentní šestý úsek v podání Timo Silda (Koovee) zadělává na zajímavý finiš. Sild stahuje a IFK Göteborg už vede pouze o 1:40. Na poslední úsek se vydává Eskil Kinneberg (IFK Göteborg) a Daniel Hubmann (Koovee). A hned přináší vzrušivé momenty. Kinneberg chybuje hned na druhé kontrole a Hubmann se dostává před něj.

Začátek posledního úseku a Koovee se dostává do vedení po druhé kontrole.

Několik kontrol je ve vedení Hubmann, na pětce však drobně chybuje a do čela se vrací IFK Göteborg.  Eskil Kinneberg si vypracovává minutový náskok, jde čistě a do cíle vbíhá jako jasný vítěz. IFK Göteborg ve složení Max Peter Bejmer, Johan Högstrand, Vetle Ruud Bråten, Jonas Pilblad, Fredrik Edn,  Fredrik Bakkman a Eskil Kinneberg si doběhl pro slavný titul. Druhé místo získává tým Koovee, třetí dobíhá Tampereen Pyrintö.

Vítězný tým Jukoly 2017 – IFK Göteborg. Zdroj: Worldofo.com

I čeští závodníci byli vidět. Šestý úsek za Halden SK běžel Jan Šedivý, tým obsadil pátou příčku. Nejlepší desítku uzavírá tým OK Ravinen, na pátém úseku běžel šumperský Martin Poklop. O příčku dále končí OK Linne, kde druhý úsek obstaral Miloš Nykodým.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 5. 2024
a svátek má Ivo.