JMS odstartováno kvalifikací na krátké trati

od | 10. 7. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Prvním závodním dnem začalo Juniorské mistrovství světa, které se koná tento týden ve finském Tampere. Na programu byla kvalifikace na krátké trati. Všech šest českých juniorů postoupilo do finále, třem našim juniorkám se to však nepodařilo.

Terén nebyl zase tak složitý, jak se očekával. Tratě vedly často v čistém lese, v prostoru byla řada zakázaných oblastí, které zlehčily dohledávku.  “Hlavní bylo správně realizovat postupy, které často vedly po průsecích a pohlídat si dohledávky,” objasnil taktiku v tomto terénu jeden z úspěšných juniorů Tomáš Křivda. Těžší terén se očekává při zítřejším finále.

Trať kvalifikace M20 (1. rozběh).

Junioři i juniorky měli vždy tři rozběhy, v každém postupovalo prvních 20 závodníků. V mužském rozběhu 1 vyhrál domácí závodník a velký favorit na nejcennější medaili Olli Ojanaho s výrazným náskokem 2:19. Nejlepší z Čechů byl na osmém místě Vojtěch Sýkora, když zaostal za vítězem přes čtyři minuty (na třetího Jonssona ale už jen minutu a půl). Do finále se podívá i Libor Černocký, který dokončil závod na sedmnáctém místě.

V druhé kvalifikační skupině už byly časy více vyrovnanější. Vyhrál Švéd Simon Imark, na skvělém pátém místě doběhl Tomáš Křivda. “Kvalifikace byla trochu jednodušší, než jsem očekával. Na trati jsem vyrobil dvě myšky, které mě stály dohromady asi 1 minutu, ale jinak jsem to šel vcelku dobře,” svěřil se O-News.cz choceňský orientační běžec po závodě. 15. místo obsadil Daniel Vandas se ztrátou 3:13.

Poslední kvalifikační skupinu ovládl také domácí závodník, tentokrát Akseli Ruohola, který se dělil o první místo s Francouzem Mathieu Perrinem. Čeští závodníci tentokrát skončili na konci první dvacítky, ale v zítřejším finále je uvidíme. 16. místo bral Jan Bendák, o dvě místa zpět skončil Otakar Hirš.

https://www.instagram.com/p/BWXd-dxFmb9/

I v juniorkách byly na nejvyšších pozicích domácí závodnice, v první kvalifikační skupině vyhrála Veera Klemettinen. Bohužel zde neuspěly dvě české závodnice. Na 22. místě doběhla Tereza Čechová, když ji postup utekl o pouhých 8 sekund. O tři místa dále dokončila závod Barbora Vyhnálková (té chybělo 21 sekund k postupu).

V druhém ženském rozběhu byla nejlepší po celou trať Švýcarka Simona Aebersold a zaslouženě vyhrála o minutu. Na pěkném pátém místě doběhla Barbora Chaloupská (+3:28). Na 19. místě skončila Anna Kopecká, když i ztráta přes devět minut na vítězku nakonec stačila na postup.

V poslední kvalifikační skupině uspěla Sofie Bachmann ze Švýcarska. Velmi dobře zaběhla i naše Tereza Janošíková, když na vítězku ztratila 1:40. Za branami finálového závodů ale bohužel zůstala Klára Novotná. Ta obsadila 23. příčku se ztrátou 5:24.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.