Jelení paroh pro Krajčíka, Kravský pro Kozákovou
Dnes je 19.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | Reportáže | Závody | 13.09.2016

Zatímco v Jizerských horách probíhaly o uplynulém víkendu největší české závody dosavadní sezóny, tak jedny z největších závodů se konaly i na území Slovenska. V Bílých Karpatech na svazích Lopeníka z Nové Bošáce proběhl za pořadatelství ŠK Sandberg Bratislava a Slovanu Luhačovice společný žebříčkový dvojzávod o Jelení a Kravský paroh. Závod byl zařazen do Žebříčku B – Morava (jako poslední letošní dvojzávod) a do Slovenského rebríčku jednotlivcov.

Michal Krajčík na doběhu společného závodu moravského a slovenského žebříčku. (Foto: Martin Jonáš)

Michal Krajčík na doběhu společného závodu moravského a slovenského žebříčku. (Foto: Martin Jonáš)

Předpověď slibovala příjemné horské letní slunečné počasí s teplotami kolem 23 stupňů, ve skutečnosti však bylo o hodně tepleji. Teplota na shromaždišti stoupala až k tropické třicítce a vysoká vlhkost vzduchu to závodníkům rozhodně neulehčila. Mnozí závodníci proto vybírali postupy podle toho, jestli vedou přes rozpálené louky a pastviny oblých svahů karpatských vrcholků, nebo stinným bukovým lesem. „Jen první den se ve sprchách protočilo přes 3000 litrů vody,“ dodává pro ilustraci Richard Balogh z pořádajícího bratislavského klubu. Terén byl po fyzické stránce velmi náročný, hlavně díky strmým svahům a hustníkům, kde se místy člověk musel až plazit. Spolu s horkým počasím byla sobotní klasika opravdu na morál,“ glosuje podmínky vítěz sobotního závodu, nejlepší slovenský reprezentant Michal Krajčík.

Sobotní kopcovitou klasickou trať postavil Rado Jonáš. Na muže čekalo 9,8 km a 555 metrů převýšení. Z vítězství se radoval slovenský reprezentant Michal Krajčík, který porazil o 3,5 minuty Osvalda Kozáka z Tesly Brno. Na třetím místě skončil věkem ještě dorostenec Jakub Dekrét. „Rozhodovaly hlavně dvě dlouhé volby postupu, kde bylo potřeba co nejefektivněji využít cesty a ušetřit výšku. Také bylo důležité umapovat zelenou middlovou pasáž ve střední části a v závěru nedělat zbytečné chyby z únavy. Stavitel vytěžil z daného terénu maximum,“ svěřil se vítěz Michal Krajčík. V ženách zvítězila na 6,9 km dlouhé trati Natálie Hiklová (SK Žabovřesky) před Zdenkou Kozákovou (Tesla Brno) a třetí skončila zlínská Eva Pekárková.

„Nedělní middle začal netypickým dlouhým postupem na jedničku. Zbytek tratě pak byl o krátkých postupech hlavně v porostových detailech. Trať byla také zajímavá, i když by neuškodilo, když by byla kratší a víc využila zajímavé vrstevnicové pasáže,“ představuje nedělní závod závodník klubu ATU Košice Michal Krajčík. Ten skončil na dlouhé a přesto krátké trati v mužích druhý, když si vyměnil pozici s Osvaldem Kozákem, který v neděli zvítězil v čase 45:55. Třetí skončil Marián Dávidík z Kobry Bratislava. Ženská trať se stala kořistí Zdenky Kozákové, která si tím jakožto celková vítězka víkendu zajistila i putovní Kravský paroh. Jelení paroh – putovní trofej pro nejlepšího muže obhájil Michal Krajčík, který se stal jejím držitel již posedmé. Celkově hodnotím závody pozitivně, protože byly zorganizované na vysoké úrovni a dostali jsme se do zcela nových terénů,“ uzavírá Krajčík.

Putovní Jelení paroh získal Michal Krajčík (ATU Košice) a Kraví paroh Zdenka Kozáková (Tesla Brno). (Foto: Martin Jonáš)

Putovní Jelení paroh získal Michal Krajčík (ATU Košice) a Kraví paroh Zdenka Kozáková (Tesla Brno). (Foto: Martin Jonáš)

Podle stavitele nedělní trati Richarda Balogha se spojení moravského a slovenského žebříčkového závodu jednoznačně osvědčilo. „Slovákům prospělo především porovnání s konkurencí a širší startovní pole tak přineslo spousty zajímavých soubojů. Moravští závodníci zase ocenili nové, neoběhané terény, za kterými nemuseli nijak daleko cestovat. Náš klub je poměrně mladý, takže zkušenost s organizací takového závodu je pro nás neocenitelná.“ Cílem prošlo celkem 669 závodníků, což z akce dělá letos druhé největší závody na Slovensku.

Hustníková pasáž mužského longu. Více na www.obpostupy.cz.

Hustníková pasáž mužského longu. Více na www.obpostupy.cz.

 

Úvod a závěr ženského middlu. Více na www.obpostupy.cz.

Úvod a závěr ženského middlu. Více na www.obpostupy.cz.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *