Jaroslav Havlík o českém OB a požadavcích veteránských kategorií
Dnes je 12.12.2019

OB v ČR | Orientační běh | 25.09.2019

Do redakce nám dorazil otevřený dopis od jičínského Jaroslava Havlíka. Ve svém dopise vyzývá nejen ke změně označení “veteránských kategorií” na “masters”, ale také například k zvětšení měřítka mapy či změně startovních intervalů. Jak se na daná témata díváte vy? Souhlasíte nebo máte jiný názor? Jak je vidí Jaroslav Havlík se můžete dočíst níže.

Veteraniáda – Masters

Jsem jedním z nejstarších běžců. Dlouhou dobu diskutuji se seniorskými běžci o tom, co je pálí, co by chtěli změnit. Kat. 35-80 tvoří převážnou většinu na všech našich závodech OB. Jejich názory by měl ČSOS vzít na vědomí.

Příkladem uvádím počty běžců – modelový závod 7.9.2019 CHOCEŇ – žebříček B : 406 žactva+HDR – 90 dorost a jun. – 100 DH21 – 440 DH35-80

ČSOS nás označuje za veterány, je to nehezké slovo odvozeno z latiny vetera = starý. Co najdete ve slovnících: veterán = staré auto nebo vysloužilec z války. Senioři nechtějí a nechci to ani já, aby mě ČS0S nazýval ojetým autem nebo vysloužilcem z války. Mistrovství světa OB kategorií nad 35 let se pořádá od roku 1996 a používá anglické slovo MASTERS, výstižné slovo, není z něho slyšet nic starého, ojetého, ale ovane nás zkušenost, mistrovství, ovládání profese. Neslušností, urážkou je nazývat 35 letou ženu – dámu, že je vetera – stará!

Převážná většina sportů v ČR již přešla z veteraniád na název Mistrovství ČR Masters daného sportu. Stejná je situace ve všech členských státech IOF – závodníci kat. nad 35 let mají Mistrovství (Masters Championships, Majstrovsta atd). Toto slovo se již vžilo a dodává patřičnou důstojnost seniorskému sportu. V minulosti měl OB Mistrovství i pro kategorie 35 a 43. Nepamatuji si již v kterém roce a kdo byl u vesla, že bylo mistrovství zrušeno a nahrazeno jakousi veteraniádou. Běžci kategorie nad 35 let byli hozeni na vedlejší kolej (asi nebylo na medaile). Věřím, že ČSOS nebude posledním svazem, který na tuto skutečnost bude reagovat. Běžci kat. nad 35 let jsou na všech našich OB nejpočetnější složkou. Tvoří tak největší finanční přínos, neměl by být žádný problém ČSOS odměnit sportovce mistrovskými medailemi. Již při několika tak zvaných veteraniádách pořadatelé svým vlastním nákladem odměnili i kat. nad 35 let medailemi.

Ve všech státech Evropy se pořádají OB mistrovství Masters, žádné veteraniády (vedlejší koleje). Byl jsem na společném MČR LOB a Rakouska v Ramsau. Vyhlašování mistrovství Rakouska Masters bylo důstojné, všichni byli odměněni diplomy, medailemi a cenami. Medaile obdrželo i žactvo. Následovalo vyhlášení jakési veteraniády ČSOS – bylo to trapné. Nechci aby to vyznělo, že senioři bojují o medaile. Já sám běhám pro zdraví, to je pro mě nejdůležitější a tak je to u většiny sportovců kategorií nad 35 let. Chceme jen aby MČR Masters bylo, a bylo důstojné, neboť účastníci si to určitě zaslouží.

Veteráni nebo Masters?

 • Masters (58%, Počet hlasů: 383 )
 • Veteráni (42%, Počet hlasů: 274 )

Celkový počet hlasujících: 657

Loading ... Loading ...

Gerontologie

Některé kraje, kluby rozdělují kategorie starších po 10 letech. To zásadně odporuje stárnutí člověka i sportovce. O 10 let starší běžec se nemůže porovnávat s běžcem o 10 let mladším. IOF rozděluje kategorie od 35. roku po 5 letech, je to fyziologicky odůvodněné a je to jediné rozdělení, kterého bychom se i my měli držet. Intervaly po 10 letech neumožňují spravedlivé výsledky a také odrazují od startu mnoho nových zájemců o orientační běh.

Jak by měly být koncipovány kategorie od 35 let?

 • Rozdělené po 5 letech (67%, Počet hlasů: 399 )
 • Rozdělené po 10 letech s kratší a delší podkategorií (20%, Počet hlasů: 121 )
 • Rozdělené po 10 letech (1 kategorie) (13%, Počet hlasů: 80 )

Celkový počet hlasujících: 600

Loading ... Loading ...

Intervaly při sprintu a na krátké trati

Proč musí být 1 minutový interval (2 minuty u krátké trati) i v kategoriích s malým počtem startujících? To není OB ale dobíhačka podle losu. 1 minutový interval má oprávnění v kat. Elita. IOF zavedla pro TV přenosy – propagaci OB. 1 minuta pro starší kategorie je nesmyslem! Nejvyšší kategorie se pohybují při sprintu zhruba poloviční rychlostí než 21, pak je to pro druhého startujícího prakticky na dohled za předcházejícím už od startu. U krátké trati stačí zpomalení při náročnější dohledávce první kontroly a je to pro druhého na dohled taky.

Jaké by měly být startovní intervaly na sprintu u kategorií od 35 let?

 • Alespoň 1 minuta (84%, Počet hlasů: 501 )
 • Právě 1 minuta (16%, Počet hlasů: 93 )

Celkový počet hlasujících: 594

Loading ... Loading ...

Délka trati

Nedodržují se směrné časy. Zejména na krátké trati běžně časy 20 minut a při sprintu 10 minut. Většina závodníků jezdí na závody mnohdy stovky km, platí si startovné, ubytování, chtějí si sportovní pohyb v přírodě užít víc jak 10 minut. Nezkušení stavitelé tratí nedokáží určit výsledný čas. Vyrábí mnoho mezi běhů, kumulují mnoho kategorií na kontrolách a každá trať přibíhá z jiného směru. Umisťují těžké “zelené” kontroly do neproniknutelných hustníků. Využívání dětských kontrol i pro nejvyšší kategorie je podceňování těchto běžců (bývalí dobří běžci i reprezentanti). Pořadatelé by měli vybírat zkušené a prověřené stavitele trati. Přeci největší odměnou pro pořadatele nemůže být finanční efekt, ale spokojenost závodníků všech kategorií.

Měřítko mapy

Kategorie od 40 případně 45 let by měli mít mapy ve všech závodech zvětšené. Na krátké trati určitě v měřítku 1 : 7500. Toto měřítko je již několik let používáno při Mistrovství světa v kategoriích přes 35 let (World Masters Orienteering Championship) WMOC, i dalších mezinárodních OB. Neměl by být problém s jeho užíváním i u nás.

Jste pro zavedení měřítka 1:7500 na krátké trati?

 • Ano, pro kategorie od 45 let (39%, Počet hlasů: 238 )
 • Ano, pro kategorie od 55 let (21%, Počet hlasů: 130 )
 • Ano, pro kategorie od 35 let (19%, Počet hlasů: 119 )
 • Ne (14%, Počet hlasů: 89 )
 • Ano, pro všechny kategorie (7%, Počet hlasů: 42 )

Celkový počet hlasujících: 618

Loading ... Loading ...

Alkohol

Já jsem byl dlouholetým předsedou, jako předseda klubu vím kolik průšvihů jsem musel s opilou mládeží řešit. Poškozuje to vztahy s majiteli pozemků, obecními úřady i sponzory a znemožňuje to pořádání dalších OB v postižené lokalitě. Pivo není iontový nápoj jak si někteří namlouvají. Obsahuje alkohol, ten nepatří ke sportu, obzvláště ke sportu mladých. Neměli bychom zavírat oči nad tím, že mládež pije a neměli bychom jim jít negativním příkladem. Kromě nepopiratelných zdravotních problémů vede nadměrné pití i k tragickým koncům, čehož jsme byli bohužel svědky i v naší sportovní komunitě. Neprodávejme pivo mladistvým! Nepořádejme pivní štafety! Ke sportu to rozhodně nepatří.

Jaroslav Havlík, SJC3601

Facebooktwitter


 1. Jana Šimšová says:

  Chybí mi anketa u posledního odstavce:
  Pořádat pivní štafety
  Nepořádat pivní štafety

  Každopádně se domnívám, že pokud už někdo pořádá pivní štafety, tak by měl alespoň striktně kontrolovat, zda účastníkům již bylo 18 let. Letos se na několika pivních stalo, že startovali dorostenci ročníku narození 2002 (dle registračky), kterým tento rok 18 let ještě určitě není.

 2. P.Valter (KBP ) says:

  1) tratě pro “masters” by měli stavět “MASTERS” a zdůrazňuji slovo STAVĚT!
  Zatím to na většině závodů vypadá tak ,že stavitel pospojuje volnější kontroly aby mu to dalo přibližné délky a vůbec ho nezajímá, jak potom taková “trať” vypadá v terénu.
  2)znám několik pivařů( nikoliv ochlastů ale skutečných znalců piva) kteří by určitě chtěli ručně vysvětlit pořadatelům pivních štafet co to znamená urážet pivo. Jsem rád , že se konečně najde také někdo z řad orienťáků komu vadí zesměšňování našeho sportu.Pro příznivce pivních štafet navrhuji přidat povinné zvracení (event. močení ) na předávce a nebo je vylepšit na “rumové”!

 3. Radim H. says:

  Ano, veteránským tratím někteří stavitelé nevěnují patřičnou pozornost, to nechci zlehčovat. Pro mě osobně je největší problém veteránských tratí, že se od veteránů moc nedozvídám, jak by měly tratě vypadat (nikdy se nepřestanu divit, koli závodníků na trať, kterou absolvovali nemají názor). Případně je názor některých v přímém rozporu s definicí disciplíny (middle se mi nelíbil, kontroly byly schované za kameny z druhé strany, tratě se křížily, což je nepřehledné, …) Nejhlasitější je v projevení názoru na požadavky na tratě “Veteránská skupina” okolo Zdeňka Koče, která ale (jak vyplynulo třeba na jaře na konf. v Pardubicích) zastupuje názory velice drobné menšiny veteránů.. Čeho se pak mám jako stavitel držet?

  • Ada K - TBM says:

   Jako stavitel se drž rad Veteránské skupiny a SVÉHO ZDRAVÉHO ROZUMU. Potom bude většina Masters spokojena 🙂

 4. Lešťa says:

  Musím říct, že s názorem Jardy Havlíka souhlasím tak půl na půl. Osobně mě označení Veterán neuráží, vnímám ho spíš jako “ten, co hodně zažil”. Trochu pod vlivem současného stavu si představuju název Veteraniády, třeba Mistrovství Mástrů… zní to divně. 😉

  Ohledně kategorií – v nestavění stupidních krátkých tratí pro 35+ je asi shoda a je na HR, aby stavitele usměrnil. Ale rozdělení podle věku…. já teda nevim, ale dělení po deseti letech s podkategoriemi mi přijde fajn řešení, co pokryje většinu běžců. Když si představím, že postavím H40 (o fous kratší H21A) pro bývalé reprezentanty, tak co ten zbytek hobíků, na který to bude dlouhé? To mají chodit H21C (a doufat, že si polepší)? Když se podívám na rozptyl výkonosti v HD45AB a dám je dohromady, tak poslední “béčkaři” v tom lese “umřou” a možná se budou ptát, jestli jim to za to stojí.
  Variantou je postavení veteránských tratí kratších úměrně tomu, aby se ti poslední vrátili ještě za světla. A ať si ti dobří jdou do výkonostně sobě vyhovujících kategorií (ta dobrá H40 do H21B třeba, jak se ostatně často děje). Ale už to slyším, jak “Chceme běhat svoji kategorii” apod. Já jsem za podkategorie!

  No a ohledně pivních… taky mi chybí anketa. 😉 Nikdo nikoho k účasti nenutí a nechal bych to na vůli pořadatelů, zda věnují energii závodu s povinným občerstvením nebo ne a podstoupí riziko, že se Beermental ukáže i večer po závodě. Že alkohol zdraví neprospívá, vědí všichni a všichni jsou dospělí. Není to oficiální závod, ale pro zúčastněné zábava po závodě. I když si o této formě kratochvíle může myslet každý, co chce,

 5. sosna says:

  Ten otevřený dopis, co se podepisoval na M ČR, byl vlastně slepenec různých názorů. K tomu se nedalo vyjádřit ano nebo ne. Tady ty ankety to alespoň u některých nápadů rozlišily. Ale i tak asi budou některé nápady mít zastánce půl napůl a někdo bude mít ještě třeba další odlišný názor na danou otázku.

 6. Petr Klimpl says:

  Otevřeným dopisem vedení ČSOS, jak se tento materiál oficiálně jmenuje, se vedení sekce OB bude zabývat (věřím i že i kolegové z ostatních sekcí, protože se týká i jich). Hned po obdržení na sprintu v Českém Dubu ho dostala soutěžní komise i vedení sekce. Dovolím si ale pár poznámek, které na některé věci možná dají jiný pohled.
  Veteraniáda: V českém OB je zakořeněno slovo veterán a Veteraniáda (první česká Veteraniáda se běžela v roce 1974 v Lázních Bohdaneč), nevím tedy, proč to měnit. V slovníku cizích slov, který vydává Ústav pro jazyk český, je význam slova veterán: „účastník soutěží nejstarší věkové kategorie“. A ještě z angličiny = „a person who has had long experience in a particular field“. Jak mi napsal jeden z nejstarších běhajících veteránů: „Jen nevím, jak byste nás oslovovali – mástři a mástryně? Asi „závodníci kategorií Masters“. Mně ale ti vetoši nevadí“. Je pravda, že v některých sportech, třeba v plavání, veslování, cyklistice, přešli na název masters, v řadě jiných sportů (nám dost příbuzných) ale nadále mají veterány. Asi to ale není ta nejpodstatnější věc v českém OB k řešení.
  Gerontologie: Pětileté věkové kategorie jsou zakotveny v dokumentech IOF, ale i v soutěžním řádu soutěží sekce OB (třeba na rozdíl od desetiletých věkových kategorií veteránů v atletice). To je správné, na výkonnostní úrovni jsou pětileté kategorie OK. Ale na regionální úrovni a na vícedenních závodech, kde jsou vedle výkonnostních závodníků i závodníci ve veteránském věku, kteří začínají, kteří OB dělají rekreačně (hobíci), kteří mají zdravotní problémy, apod. A ti také chtějí mít trať odpovídající své výkonnosti. Těžko si představit na stejné trati stále několikrát týdně trénujícího bývalého reprezentanta a s ním tatínka, který dělá OB půl roku. V některých oblastech se osvědčilo (a přispělo k velkému růstu počtu závodících veteránů) rozdělení na podkategorie. A aby stavitelé tratí nestavěli neúměrný počet tratí, došlo ke spojení do desetiletých věkových kategorií, přitom je dáno, že nižší podkategorie má délku trati o třetinu kratší než ti výkonnější. Tím je zaručeno, že všichni dojdou v rozumném čase do cíle a jsou spokojeni. Pár čísel – ve Vč. oblasti je počet závodníků v podkategoriích zhruba stejný (třeba v D45 běhá tu horší podkategorii o 10 závodnic více než to lepší – poměr 50 : 60), odpovídající tratě přitahují závodníky. Ale 75 % z těch veteránů, kteří běhají v oblasti, nějaké vyšší soutěže (ŽB, veteraniády) vůbec nezajímají a nejezdí na ně. A to bychom chtěli rušit to, co funguje a rozvíjí český OB? Ale podívejte se i na vícedenní závody. Třeba na kategorii H65 na Rumcajsových mílích (jsou tam pětileté věkové kategorie). Tam třetina závodníků má po třech etapách ztrátu do půl hodiny, další třetina mezi půl hodinou a devadesáti minutami a další třetina ještě více. Nezasloužila by se ta poslední třetina nějakou odpovídající trať, aby se z lesa vrátila spokojena v rozumném čase? Z pohledu těch, kteří běhají na špici, tak ne, z pohledu těch, kteří jsou tam velmi dlouho (z různých důvodů – fyzička, mapa, zdraví), tak ano. A slova, ať jdou do příchozích, jsou pro ně urážkou, neboť jako dlouholetí závodníci rozhodně příchozí nejsou.
  Startovní intervaly: Určitě je to k úvaze. V řádech jsme dosud ctili pravidla IOF (někde jsou pro navrhovatele dogma, někde je nechce respektovat).
  Měřítko mapy: Já vidím dobře, klidně snesu i patnáctku (i ve skalách). Ale chápu „brejlovce“ Tady je ale na řadě mapová rada ČSOS, která by tuto možnost měla zanést do mapového klíče.
  Alkohol: Je známo, že jsem velkým nepřítelem pivních štafet. Na zákaz těchto akcí ale svaz nedosáhne, konají se mimo čas závodu. Podařilo se nám alespoň to, že se pivní štafety nedostávají do rozpisu vícedenních závodů. Řada lidí, kteří tyto akce kritizují, se ale chodí dívat a fandí. Když se mi něco nelíbí, tak to ignoruji a nepodporuji to. Jde i o výchovu v klubech. Z vlastní zkušenosti vím, že se to jednoduše říká, ale daleko hůře realizuje. Ovlivnit to není v moci orgánů ČSOS, rád bych slyšel nějaké návrhy, jak pivní štafety omezit.

 7. Radan Kamenický OSN6004 says:

  I já se přidám do diskuse:
  Hovoříme-li v našem sportu o kategoriích veteránů (či masters) je třeba si být vědomi toho, že tím myslíme kategorie 35-85, což je ohromné věkové rozpětí.
  Zároveň je skutečností, že vysoké procento těchto závodníků běhá ryze pro radost (byť ve vlastním závodě se snaží podat co nejlepší výkon) a těch, kterým jde o diplomy a medaile je podle mého soudu výrazně méně.
  Z těchto dvou vět vyplývá, že nelze dospět k jednotnému názoru na problematiku těchto věkových kategorií.
  Ale k obsahu „otevřeného dopisu“:
  Veterán nebo master? – jsem pro označení veterán, a to z důvodů jazykových. Hovořit o „mastrech“ a že „mastři byli spokojeni,…“ mně nezní úplně libozvučně a sklouznout k označení „mistr“, to už je hodně zavádějící.
  Pětileté nebo desetileté kategorie? – jak jsem si všiml, pětileté kategorie na úrovni vetereniád, celostátních závodů, nikdo rušit nechce. Ale to, že na vícedenních, či oblastních závodech je zvolen jiný model s přihlédnutím k početnímu zastoupení a k tomu, co píšu ve druhé větě (běhání pro radost nebo pro medaile?) a co píše ve svém komentáři P.Klimpl, je dle mého soudu naprosto rozumné.
  Startovní interval – když pominu skutečnost, že sprintové závody (PWT) vznikly coby propagace našeho sportu v městském prostředí, a že často pajdající veteráni nejsou úplně nejlepší propagací😊, tak v tomto případě souhlasím s názorem, že startovní interval může být de facto libovolný (minimálně 1minuta). Obdobně to platí u dětí – čím delšího startovního intervalu s ohledem na společné tratě, prvé kontroly, apod. mohu dosáhnout, tím lépe.
  Měřítko mapy – letos v Norsku při MS jsem běhal na mapách 1:7500 (zvětšená patnáctka nebo desítka), a bylo to super. I v dešti bez brýlí jsem byl schopen při svých 3 dioptriích na čtení informace v mapě rozklíčovat. Tedy jednoznačně souhlas – i v zájmu regulérnosti.
  Pivní štafety – svaz není jejich pořadatelem a osobně si myslím, že lze najít jiná zpestření programu vícedenních závodů,…
  Myslím, že v rámci veteránského sportu lze diskutovat i o jiných věcech – např. podpora startu na veteránských MS ze strany svazu (příspěvek na jednotné dresy,…) – samozřejmě nějak limitované výkonností (veteránský ranking), apod.

  • Zdeněk Koč says:

   Určiá podpora startu na WMOC by určitě vhodná byla, jsou to i další medaile a špičková umístění z MS pro český orienťák, ale asi ne společným dresem. Viděl bych to spíš tak, že by se mohlo uhradit startovné medailistům, a nějaký menší příspěvek těm, kteří jsou v A finale (nebo v první polovině A finale?). Ten společný dres by asi nebyl vhodný – většina si hradí a bude hradit účast plně z vlastní kapsy, reprezentuje sebe nebo svůj oddíl, oddílový dres obvykle má, a ten reprezentační by asi nikde jinde než na WMOC nepoužil. Možná by bylo vhodnější nějaké společné triko – u některých národních výprav jsem to viděl, působí to pěkně, určitě to přijde levněji než dres, a taky se snáz trefí velikost.

 8. Tom Novák DOK5500 says:

  Myslím, že se názory rozdělí logicky do skupin podle motivace vedoucí veterány k „závodění“. Za uvozovky se omlouvám té drtivé menšině veteránů, která se za závodníky považuje. Také podle stupně ješitnosti a míry absence nadhledu. A sklonu starší generace ke snížené toleranci.
  Jak i sám na sobě pozoruji pokročilý věk, napadá mě spíš, jestli nezavést pomalu kategorie nejstarších veteránů po fáborkách (HVL) a s doprovodem potomků (HVP) a neodměňovat všechny drobným dárkem. To jsem hodně odlehčil, ale teď vážně. To, že nás staříků a stařenek dramaticky ve startovkách přibývá, by asi zatím nemělo znamenat nějaké změny v zavedených trendech. Pokud ano, tak bych se přimlouval za debatu ohledně stavby tratí a čitelnosti map. I když moje myšlenka na kategorizaci ne podle věku, ale podle obtížnosti a délky by byla jistě shledána zavrženíhodnou.

 9. Petr Hrouda says:

  (1) Jsme prostě veteráni, to mě fakt neuráží. Holt se nám za posledních sto let prodloužila délka života, takže veteránské kategorie teď pokrývají padesát let, no a co? Označení “masters” = “mistři” nemá logiku, pokud je použito hromadně pro všechny účastníky závodu, kterého se může zúčastnit každý, kdo zaplatí startovné. (To je dost zásadní rozdíl oproti mistrovstvím pro kategorie MD16-21, kde je dost přísný postupový klíč a jen tak někdo je běžět nemůže.) Označení “mistr” by si mohli zasloužit bývalí elitní běžci, ale kdo další? Sám bych se ani po 35 letech závodění mistrem nenazval a co teprva ta hromada lidí, kteří začali s OB v pokročilém věku jako rodiče dětí, na výkonnostní úrovni nikdy neběhali a běhat nebudou (jistě, znám řadu lidí, kteří začali s dětmi před 10-15 lety a dnes běhají na špici svých kategorií, ale většina zůstane na úrovni hobíků), to jsou nějací “mistři”? Kdyby si takový hobík zaplatil start na WMOC a pak hrdě vykládal že startoval na “šampionátu mistrů světa”, nebudeme si klepat na čelo? Tak se nesnažme na naše kategorie našroubovat termín, který pro 99 % z nás není adekvátní.
  (2) To, že veteránů je nejvíc (logicky, lidí nad 35 let je v populaci víc než mladších, navíc když ve veteránském věku jsou už všechny Husákovy děti, zatímco mezi mladšími máme populačně slabé ročníky z 90. let), nám ještě nedává právo na nějakou “rovnoprávnost”. V každém normálním sportu jsou hlavní kategorie mužů a žen, případně součástí mistrovství bývají kategorie juniorské, v některých sportech U23 (podívejme třeba aktuálně na MS v cyklistice), ale veteráni? Je dobré, že vrcholné závody v českém OB jsou společné, ale abychom se cítili ublížení, že pro mladé se to nazývá mistrovství a pro nás “jen” veteraniáda – na co si tu hrajem…?

 10. Filip Stárek says:

  1,Veteraniáda (masters) – mě to určitě neuráží, ani nevím proč by mělo. Jestli chce někdo medaili, má se poměřit s těmi nejlepšími, netýká se samozřejmě mládeže.
  2,Gerontologie – pro mě nehlasovatelná otázka. Na veteraniádě (masters) mají běhat ti nejlepší, co na to mají a tam je 5 let a současné dělení úplně OK. Na oblastních závodech vzniklo dělení do podkategorií a někde po 10 letech zcela přirozeně a je také úplně OK. Nechte to na oblastech, kombinujeme požadavky na obtížnost s množstvím závodníků a tratí a v oblasti si to nastaví, jak to vyhovuje. Stejně tak vícedenní.
  3.Intervaly – pro vetoše (masterouny) pokud to neodporuje platným pravidlům pokud možno delší než 1 min.
  4.Stavba tratí pro veterány(mistry) – u veteraniád dodržovat směrné časy, což je ostatně nešvar i v hlavních kategoriích, jinak samozřejmě by mělo být ctí stavitele jim stavět kvalitní tratě s odpovídající délky – poskytněte jim hned zpětnou vazbu a oni si dají pozor.
  5.Měřítko mapy – jsem již brejloun a 15.000 mi nevadí, klasika k tomu patří. Ale ani 10 000 mě neurazí. Trochu v rozporu s hraním si na medaile na jedné straně a požadováním speciálního měřítka na straně druhé.
  6.Alkohol – myslím, že to přirozeně směřuje k omezení akcí typu pivní štafety, vývoj z poslední doby k tomu jednoznačně směřuje a u nás to budu prosazovat. Ale zejména by si měly oddíly mládeže zamést nejdřív před vlastním prahem, což samozřejmě není jednoduché ani populární.

 11. Zdeněk Koč says:

  Úmyslně jsem nezasahoval do komentování dokud běžela živá debata. Reaguji až nakonec, ne že bych tím chtěl debatu utnout, ale trochu shrnout, a něco málo třeba vysvětlit. Zatím jsem nereagoval i proto, že se moje jméno v určité souvislosti v komentářích objevilo. Tím teď začnu (a omlouvám se, že můj komentář je poměrně dlouhý):

  Neexistuje žádná skupina „kolem Zdeňka Koče“. Pro vysvětlení: Je to tzv. veteránská skupina, vzniklá na základě výzvy (soutěžní komise ? Petra Klimpla ? už si přesně nepamatuji), je to tedy skupina „kolem soutěžní komise“, do které se přihlásili ti, kteří chtějí něco aktivně změnit a ne jen brblet u piva. Jestli tato skupina reprezentuje jen malou skupinu veteránů to nechť posoudí každý sám, například podle probíhající ankety k tomuto článku. Každopádně se snažíme nějakým způsobem prezentovat a prosazovat věci, o kterých debatujeme se všemi ostatními příslušníky kategorií nad 35 let.

  Ke genezi Otevřeného dopise: Loni se na mě v debatě obrátil i Jaroslav Havlík s určitými tématy, a že bych s tím měl jako člen veteránské skupiny něco dělat. Vysvětlil jsem mu, že je škoda, že všichni jen brblají u piva, ale oficiálně se ozýváme jen my jako veteránská skupina, čímž vzniká dojem, že vlastně všichni ostatní nevnímají žádný problém, jen veteránská skupina jsou věční kverulanti. A že je potřeba aby se ozval taky někdo jiný.

  Jsem moc rád, že Jarda Havlík zvednul hozenou rukavici a napsal Otevřený dopis. V něm jsou témata, která on považuje za důležitá, a k nim vyjadřuje svůj názor. S některými jeho názory souhlasím velmi, s některými méně, a některá z témat nepovažuji za tak aktuální a akutní, že by potřebovaly řešit ihned. A tak je to u všech veteránů napříč věkovým i výkonnostním spektrem. Nejdná se tedy o slepenec názorů, ale (pokud mám použít slovo slepenec) tak je to slepenec témat, k nimž může mít každý svůj názor, ať už stejný nebo jiný než je názor Havlíkův.

  Jsem moc rád, že to bylo na O-news zveřejněno, a že přidali k jednotlivým tématům anketní otázky. Tím se lépe než jen podpisem petičního archu vyjádří nutnost řešit to či ono téma.

  A teď k jednotlivým tématům, a i s mými názory k tomu. Slovo veterán já chápu hlavně ve smyslu něčeho starého, případně opotřebovaného. Nevadí mi ve spojení se mnou, neuráží mě, neboť odpovídá stavu mého těla (blbě vidím, bez všeho umělého co mám v ústech bych se nenajedl, žlučník občas stávkuje, klouby už stojí za starou bačkoru, achilovka je po operaci, plotýnka vyhřezlá, svlaly na nohách už 4x naškubnuté – a to vyjmenovávám jen ty nejpodstatnějí věci :-). Vadí mi to ve spojení s lidmi věku 35 až řekněme 50 let, kteří jsou vpodstatě na vrcholu životních sil.

  Pro ty, kteří nejsou takovými pamětníky jako já: Od samoho počátku OB u nás až do konce šedesátých let byly kategorie přes 35 let (tehdy označované jako MB a ŽB) a přes 43 let (MC a ŽC) integrální součástí Mistrovství Československa, vítězové měli titul Mistr, a dostávali příslušné medaile. Doklady o tom se jistě najdou v Žemlíkově muzeu, vzpomínám v té souvislosti třeba na mistrovství roku 1964 (jehož jsem byl účastík jako dorostenec), kdy 4 mistrovské tituly přišly do rodiny Novotných: Jindra a jeho sestra Jana získali tituly v kategoriích MA a ŽA, jejich teta a strýc Dobra a Vítězslav v ŽB a MB (dnes by to tedy byly kategorie DH35). Nevím, proč bylo toto změněno, a jak uvádí Petr tak od roku 1974 pak zahájeno používání výrazu „Veteraniáda“. Stav do těch šedesátých let jsem chápal a zpětně i dnes chápu jako velice moderní, beroucí vážně i sportovní aktivity dříve narozených, což ani ve spoustě jiných sportů s delší vlastní historií než má OB tehdy (pokud vím) nebylo nejen u nás, ale často ani ve světě.

  Myslím že někteří diskutující trochu nesprávně pochopili Havlíkovu snahu o použití slova Masters. Nikdo určitě nevolá po tom aby bylo Mistrovství ČR Masters (uznávám, v tomto smyslu je trochu nešťastná formulace poslední věty příslušného odstavce Otevřeného dopisu, mělo by tam asi být slovíčko „nebo“), ale o řešení toho, že když už tedy nejsou (Nemůžeou? Nesmí?) kategorie nad 35 let intergální součástí MČR, tak to nějak dostatečně důstojně v názvu nahradit, a to mezinárodně používaným slovem Masters nikoli jako označení jednotlivých osob, ale jako označení určité vrcholné soutěže místo slova „Veteraniáda“ (nemůžu si pomoct, mě tohle slovo připadá tak nějak podobné slovu „Klauniáda“ nebo „Neskiída“…). V Českém jazyce, který má termín pro vrcholný závod odvozen od slova „mistr“ a nikoli „šampion“, to nejde jako v angtičtině jako třeba u toho WMOC, to zní pak opravdu blbě. Kdyby bylo i pro kategorie nad 35 let mistrovství tak jako pro DH16, 18 a 20 (taky to nejsou „univerzální MISTŘI“, ale jen vítězové svých věkových skupin), tak není důvod něco měnit.

  Nicméně jako důležitější k řešení vidím v tomto okamžiku jiná témata, speciálně používání měřítka 1:7500, a prodloužení startovního intervalu pro starší kategorie u krátkých formátů (sprint, middle). Tady je můj plný souhlas se změnami. Nebudu rozebírat důvody, myslím že ty uvedené v Otevřeném dopise jsou dostatečné, i když se dá přidat spousta dalších argumentů – bude-li mít o ně někdo zájem, tak je můžu sepsat. Ude dám jen jediný: Ani pro IOF není minutový interval u sprintu dogmatem, na dnes probíhajícím závodu světového poháru je u sprintu startovní interval 90 vteřin !!!

  K debatě závodník – nezávodník: Pokud se někdo přihlásí do závodu, tak závodníkem je. Samozřejmě všichni my příslušníci kategorií nad 35 let jezdíme na závody protože nás to baví a protože tím udržujeme své zdraví a kondici, ale určitě jsme i soutěživí a každý z nás závodí – samozřejmě na své fyzické i mentální úrovni s těmi, se kterými je schopen se poměřovat. Kdybychom nebyli závodníci (tedy soutěživí jedinci), a přesto nás bavil pohyb po lese, tak budeme chodit na houby nebo na turistické vycházky, případně jen tak nezávodně někde v lese jogovat.

  Gerontologie/délka tratí: Zde považuji za podstatné, že po 5 letech je to děleno na hlavních závodech sezony počínaje B žebříčky a konče WMOC. Chápu motivaci proč se některé oblasti rozhodly dělat kategorie po 10 letech a nechal bych to na nich. Vadí mi ale, že někteří stavitelé staví trati tak, že vítěz je na sprintu 10 minut a míň, a na middlu kolem 20 minut. U těchto formátů neobstojí argument že je to proto, že ti slabší závodnáci by byli na trati neúnosně dlouhou dobu. Pro sebe to řeším tak, že se (kromě WMOC a našich mistrovství) přihlašuji do kategorií od 21 do 65 podle momentálního zdravotního stavu, zajímavosti či fyzické náročnosti terénu kde se závod koná, a taky jaký je to formát. I v těch jiných kategoriích samozřejmě závodím – porovnávám se ale nikoli s vítězi, nýbrž s těmi, kteří se obvykle vyskytují ve výsledkách kolem mně, ať už je to v okolí 10., 30. nebo 60. místa. Nicméně měl bych návrh, který respektuje to, že od určitého věku je přirozený pokles fyzické výkonnosti bohužel velmi strmý. Co tak na těch oblasech, kde to mají po 10 letech, to udělat pro nejstarší kategore (od 55? 60 ? 65 ? – nevím) tak, že trať bude stejná se sousední kategorií (to kvůli společnému počítání oblastního žebříčku a menšímu počtu potřbných tratí), ale pro daný závod vypsat kategorie po pěti letech, tj. například na trati kterou má kategorie 65 bude závodit i samostatně vypsaná kategorie 70, na trati pro kategorii 75 bude závodit i kategorie 80 atd. ? Tím zůstane pro stavitele menší počet tratí které staví, pro žebříček se to bude počítat dohromady, ale vyhlášení výsledků proběhne po pětiletých kategoriích.

  Alkohol. Abych se žádnému z témat Otevřeného dopisu nevyhnul: Zde mám trochu méně ostrý názor než autor dopisu (a i přesto jsem petiční arch podepsal). Nejsem abstinet, myslím si, že ke společenské kutuře nějaký ten C2H5OH v těchto zeměpisných délkách a šířkách patří, ale pivní štafety rozhodně považuji za zneuctění nejen sportu, ale i toho s mírou a v dobré společnosti požívaného piva nebo vína (a viděl jsem je jen jednou v životě protože jsem nevěděl co to vlastně je, od té doby se tomu i jako divák zdaleka vyhýbám).

  Vidím aktuálně i další témata, kde je třeba něco řešit, ale nebudu zde rozmělňovat diskusi k tomu, co nastolil Jaroslav Havlík, k těm jiným tématům se vrátím někdy příště.

 12. Marek Otruba says:

  Osobně bych sprintové závody pro veterány zrušil… Občas to není pěkný “kavárenský” pohled na soutěžící… 🙂
  A co se týká označení “veterán” – nemám s tím žádný problém. A to patřím ještě do skupiny 35-50… 🙂 ale co to ještě rozdělit jinak? 35-60 veteráni, veteránky a od 65 výše stařenky a starci??? Ne vážně, jsem pro zachování veteráni a veteránky.

 13. Radim H. says:

  Ahoj Zdeňku, k tématu veteránská skupina: já jsem to nemyslel nijak útočně. Jen shrnu tři body, ze kterých jsem při psaní svého komentáře vycházel.
  – Web sekce ani svazu o “Veteránské skupině” nic neví. Není jasný, jaký je její účel, jaký je její vztah k orgánům svazu… Není ale ani jasné co dělá, jaké jsou názory, které zastává, kdo se může stát členem, atp.
  – Na jarním semináři “Kam dál s českým OB” v Pardubicích prezentoval některá stanoviska VS Tomáš Babický. Na místě se ozvalo větší množství přítomných veteránů, že rozhodně tato stanoviska nesdílejí a že nemají pocit, že by šlo o stanoviska v rámci veteránské komunity většinová.
  – Nejde si nevšimnout, že v rámci hodnocení kvality závodů Tvoje názory jen málokdy rezonují s názory ostatních hodnotících veteránů. Pochopitelně nevím, jak moc jsou Tvoje názory a názory VS v souladu, ale poněkud to zapadá do zkušenosti uvedené v bodě předchozím.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *