Jarním pohárem začal ČP štafet

od | 24. 3. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Český pohár štafet a Česká liga klubů, tedy dlouhodobé týmové soutěže Sekce OB ČSOS byly zahájeny v sobotu u Stříbrného rybníku u Hradce Králové. Tam zavítalo k prvnímu štafetovému klání nové sezony na 300 štafet a závody tak za nádherného jarního počasí nabídly v hlavních kategoriích skvělou konkurenci. Několik týmů bylo sice ještě oslabeno o reprezentanty, kteří měli sprintové soustředění v Itálii, resp. se účastnili MS v LOB ve Švédsku, i tak ale favorité povětšinou nedopustili překvapení. V mužích zvítězila štafeta Žabovřesk Brno a mezi ženami Kamenice.

Start závodu mužů (Foto: Petr Klimpl).

Běželo se na jihovýchod od centra v kempu Stříbrný rybník, v jihozápadním kousku lesa směrem k Hradci Králové se totiž poběží příští rok. Rovinatý les od minulých závodů zde docela odrostl, a tak byl docela běhavý, místy i dost vykácený a polootevřený. Každopádně to byl závod extrémně rychlý.

V kategorii žen vyběhlo do lesa 34 štafet a už od počátku se na čele usadila štafeta OK Kamenice, která si ve složení Doležalová, Aschermannová a finišující Čechová doběhla pro jasné vítězství. Chvíli se zdálo, že by ji mohly ohrozit ženy OK Lokomotiva Pardubice, ale tato štafeta byla nakonec bohužel diskvalifikována, když si jedna z pardubických závodnic vzala špatnou mapu. Druhé místo tak s dvouminutovým odstupem vybojovala Slavia Hradec Králové (Thýnová, Jedličková, Teplá) a třetí SK Žabovřesky Brno (Hiršová, Odehnalová, Zháňalová) – 4. TBM, 5. LCE, 6. DKP.

Stupně vítězů žen (Foto: Jan Picek).

V kategorii mužů běželo na 50 štafet, na body do ČPŠ si přitom mohla sáhnout jenom polovina z nich. Závod nejlépe rozběhl tým maďarské reprezentace (Áron Bakó), ale na druhém úseku už úřadoval favorit – čerstvá posila SK Žabovřesky Brno Marek Minář nejlepším časem na úseku dostal svůj tým do vedení a Daniel Hájek na třetím úseku náskok ještě navýšil a doběhl tak i bez Miloše Nykodýma svému týmu pro suverénní vítězství. Štafetu rozbíhal Pavel Brlica. Pro druhé místo si doběhla štafeta Luhačovic s navrátilcem do sestavy Jonášem Hubáčkem, který se zotavil po zranění (první úsek běžel Štěpán Mudrák a poslední Polák Wolowczyk). Pomyslný bronz pak vybojovala štafeta OK Lokomotiva Pardubice ve složení Kamenický, Zvěřina, Kubelka (4. výběr Maďarska, 5. SK Praga, 6. OOB Turnov).

Stupně vítězů kategorie mužů (Foto: Jan Picek).

Líté boje byly také v kategoriích dorostenců a dorostenek, kde je vždy na začátku sezóny těžké hledat favority, protože s tím každoročně zamávají četné přestupy a hostování a také příchody mladých nadějných žáků. Silná mladá generace vyrostla v posledních letech v Praze a Středních Čechách, a tak není náhodou, že právě štafety těchto klubů ovládly kategorii dorostenců – 1. SK Praga Praha (Janás, Šimša, Siegl), 2. OK Kamenice (Janda, Šafka, Gajda), 3. Kotlářka Praha (Nechanický, Švarc, Malačka). V dorostenkách zatím kartami míchalo spíše hostování a přestupy – 1. místo OK 99 Hradec Králové (Metelková, Kosová, Vandasová), 2. OOB TJ Turnov (Pekařová, Martanová, Kochová), 3. výběr Maďarska (Sárközy, Zempléni, Czáko), 4. SK Žabovřesky (Barnatová, Bednaříková, Mulíčková).

Momentka z vyhlášení kategorie dorostenek (Foto: OOB TJ Turnov).

Jsou spočítány i průběžné výsledky ČPŠ, kde je pořadí samozřejmě stejné jako výsledky závodu, a také České ligy klubů, kde v dospělých vede SK Žabovřesky Brno a v dorostu Kotlářka Praha. Příští kolo Českého poháru štafet se bude konat druhý dubnový víkend v rámci Mistrovství Moravy.

Mapa jedné z variant kategorie mužů. Farstování zatím nemáme k dispozici.

2 Komentáře

  1. Avatar

    Dalším závodem štafet (C) do ČPŠ bude MM (AOP) 7.4. 😉

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.