Jan Šedivý: Jsem muž dvanáctých míst.

od | 26. 8. 2016 | Orientační běh, Rozhovory

Počtvrté na světovém či evropském šampionátu obsadil český orientační běžec Jan Šedivý dvanácté místo na klasické trati. Stejná příčka mu patřila již na mistrovstvích Evropy v letech 2010 a 2012 i na mistrovství světa v roce 2012. V loňském roce ve Skotsku bral na longu 15. místo a na jarním ME v Česku uzavíral první desítku. Tam ale nestartovali Lundanes a Gueorgiou, tedy první dva včerejšího závodu. Ve včerejším náročném 15,5 kilometru dlouhém závodě na mistrovství světa v divočině na švédsko-norské hranici zaostal za vítězným Olavem Lundanesem z Norska o 10:49 minuty.

Jan Šedivý dobíhá long na MS 2016. Foto: Lenka Klimplová

Jan Šedivý dobíhá long na MS 2016. Foto: Lenka Klimplová

 

Ahoj Šéďo, jak hodnotíš letošní klasiku na MS?

Zas 12. místo, moje asi čtvrté na světových akcích – co na to říct? Jsem asi muž dvanáctých míst. Byl to hrozně hezký závod. Tam vzadu to bylo opravdu krásný Švédsko. Bylo to na hranici, takže úplná divočina, opravdu něco úžasnýho. Bylo to i pěkně postavený. Třeba dvojku, to nikdo odhadnutý neměl, že tam bude takovýhle postup. Já jsem tam taky nenašel variantu, kudy to jít, nějak jsem nenašel skluznou cestu, takže jsem se hodně vyčerpal hned na dvojku. Ale furt jsem věděl, že to bude o bojovnosti, tak jsem šel takovým tempem, o kterém jsem věděl, že s ním vystačím až do cíle, a hlídal jsem si mapu. Bohužel jsem tam nějaký drobný chyby udělal. Celkově to hodnotím jako průměrný výkon, ale člověk musí vzít do úvahy, že tady je to trochu jiný sport než to, co děláme doma. Ať se tam jde někdo projít a uvědomí si, co se tam děje za orienťák, to nemá s kontinentálním orienťákem nic do činění, prostě totální divočina.

Co bylo nejtěžší?

Furt zůstat koncentrovaný a nespadnout do nějakých depresí, že to nejde běžet. Tam opravdu byly místa, kde se hrozně těžko běželo. Prostě furt si věřit, že to je normální výkon, a furt být pečlivej a bojovat.

Co říkáš na dvouminutový interval? Vypadá to, že dnes rozhodovaly vlaky.

Tohle já neřeším. Jednou to prostě vyjde na někoho, podruhý na někoho jinýho. Já myslím, že nikdo z lidí ve světový špičce nechce obíhat závody za někým jiným. Já myslím, že to pro nikoho není příjemný. Já jsem to zažil taky, třeba loni, a nebylo mi to příjemný. Myslím, že každej jde radši sám a užije si to. Prostě jinak to udělat nejde. Už takhle je to strašně roztahaný. Jen nevím, jestli tam má nějakou roli motýlek. Já myslím, že moc ne, že se to akorát seběhne, zdrcne, že to spíš rozhodí dlouhý volby. 

Dnes (v pátek) se má na kongresu IOF rozhodovat velmi diskutované téma prodloužení směrných časů dámské klasiky tak, aby to bylo vyrovnané s muži. Jaký máš na tuto diskusi názor?

To je citlivé téma. Já bych nešahal do chlapský tratě. Myslím, že long je královská disciplína. 

Oni nechtějí šahat do chlapské tratě, ale prodloužit ženskou.

Já to chápu. Tak ať si to udělají, ale myslím si, že to bude mít za následek to, že to ty holky už nebudou chtít běhat. Sníží se konkurence a celkově to bude úpadek longu v ženský kategorii. Bude to mít přesně obrácenej efekt, než si myslí lidi, kteří by to chtěli prodlužovat, že je to akorát odradí. Ale to ať si udělaj anketu holky mezi sebou, když chtěj, mně to přijde prdlý. Ale mě se to netýká.

 

Pro O-news.cz Lenka Klimplová

0 komentářů

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.