Jan Kocbach pro O-news: “Byl jsem líný, tak jsem založil World of O”
Dnes je 17.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | Rozhovory | 19.10.2016

Jestli vám jméno Jan Kocbach nic neříká, pak ale jistě znáte server World of O či aplikaci 3D Rerun. Právě tyto projekty má na svědomí norský o-běžec s českými kořeny. Exkluzivně pro O-news.cz se rozpovídal o zrodu WorldofO.com, o rozdělení MS na sprintové a lesní nebo o plánech do budoucna.

Tvůj server worldofo.com i další tvé služby např. na analýzu tréninků zná téměř každý orieňťák. Co byl první impuls pro tvorbu stránek?
Došlo k tomu roku 1993, kdy jsem vytvořil webovou stránku s odkazy na další stránky orientačního běhu. V té době existovalo 20-30 různých stránek, tedy téměř nic. Tak jsem seskupil všechny odkazy a vytvořil jednu stránku pro mapy, jednu pro odkazy a poslední s emailovými adresami. Kopie této první verze stále existuje. Odkaz na ni jsem zveřejnil v únoru k oslavám 21. výročí WoO (zkratka serveru World of O – pozn. red.).

Jaké byly začátky? Co první ohlasy?

Úplný začátek byl pouze sbírání odkazů, později jsem umožnil lidem přidávat jejich vlastní odkazy, emailové adresy a “orienťácké” mapy. Stránka byla aktualizována každý den. Spousta lidí přidávala na stránku nové věci a reagovala velice pozitivně.

SONY DSC

Jan Kocbach – strůjce WoO. Zdroj: Portuguese orienteering blog

Věřil jsi v takový úspěch?

Vždy dělám to, co sám chci a potřebuji. Když jsem něco vytvořil, bylo to protože jsem chtěl vidět mapy a odkazy na různá místa a získat nejnovější zprávy ze světa orientačního běhu. Tohle vše se dělo před nástupem Facebooku a Twitteru.  Už mě nebavilo chodit každý den na Thierryho stránky, zda tam přidal něco nového (přidával něco pouze 1x za týden), tak jsem založil vlastní stránku s novinkami. Vytvořil jsem skript, který každou hodinu zkontroloval, zda se na Thierryho webu vyskytl nový příspěvek. Nedělal jsem to kvůli úspěchu, ale kvůli vlastním potřebám.

Kolik hodin denně musíš věnovat World of O?
Záleží na počasí. Pokud je hezky, tak méně času, pokud prší, tak víc. Je to jak na houpačce, nahoru a dolů. Nikdy nemám plán, co dělat dnes, tento týden nebo měsíc. Pokud se mi ten den něco dělat chce, tak to prostě udělám. Například před pár dny jsem se rozhodl, že bych rád udělal nějaké animace v 2Drerun, které by automaticky otáčely mapu. A hned jsem udělal většinu práce, protože mě bavilo vidět, jak to funguje. Opravdu záleží na nápadu. Pokud mám dobrý nápad, co dělat, trávím tím hodně času – několik hodin denně. Pokud se zrovna necítím a nápad nepřichází, udělám si dva až tři dny volno. Pokud se dlouho nic neudálo, snažím se vydat nějaké novinky alespoň jedenkrát za týden.

Máš nějaké cíle, kam bys chtěl WoO posunout v budoucnu?

Pořád si říkám “to by bylo pěkné” a “tohle taky”, ale nic jsem nesepsal. Zatím jsou to jen nápady v mé hlavě. Práce na WoO je způsob relaxace a dobytí energie. Pokud můžu dělat cokoliv chci, dodává mi to energii a můžu při tom relaxovat. Ale pokud vím, že musím udělat něco dnes a něco zítra, je to jako práce a ubírá mi to spoustu energie.

Takže to není tvoje práce na plný úvazek?

Ne. Mám sice malý příjem z reklam, ale téměř nic. Nestačí to ani na pokrytí nákladů serveru a to už vůbec nemluvím o cestování, fotografickém vybavení atd. Pokud bych opravdu něco chtěl na stránce vydělávat, dalo by se získat 20 000 Euro ročně, ale nyní nemám opravdu téměř nic. Není to mým cílem, kromě WoO mám svou práci.

Děláš server i další projekty sám nebo máš i nějaké pomocníky či spolupracovníky?
Pracuji sám. Zkoušel jsem pracovat i s někým, ale motivace jim vydrží jen chvíli a pak nějak vyprchá. Lidé chtějí většinou dělat vlastní věci a pokud tomu tak není, je těžké je motivovat.

Zbožnuji 3D Rerun. Jako trenér ho často využívám pro soustředění naše SCM. Z jaké ideii vznikl tento projekt ?

3D Rerun jsem začal ze dvou důvodů. Prvním byla analýza pro norskou reprezentaci, s kterou jsem začal pracovat v roce 2010. Druhým byl televizní přenos, jelikož jsem chtěl vytvořit něco zajímavějšího než jen klasický GPS tracking. Dokázal jsem obojí. V televizních přenosech byl využit už několikrát a s norským týmem jsem 3D Rerun začal využívat již od prvního roku a od té doby ho využilo mnoho reprezentačních týmů.

3drerun

Aplikace 3D Rerun a různé možnosti analýzy tréninku.

Vypadá to, že jsi studoval nějaký IT obor, je to tak?

Ne, jsem fyzik. IT jsem trochu studoval, ale ne moc, jsem samouk. Myslím, že pokud bych IT opravdu studoval, pak bych v tomto oboru i pracoval a WoO by se více nevyvíjel.

Jeden čas jsi rozjížděl i World of O TV. V poslední době jsem ale neviděl žádný příspěvek. Opustil jsi z této aktivity. Z jakého důvodu?
Je to tak. Měl jsem dva WoO televizní projekty. Prvním byla tvorba video rozhovorů a videoklipů o délce 3-5 minut. Avšak úsilí a čas do toho vložené byly ve srovnání s množstvím sledujících lidí vysoké. Natočit dvouminutové video trvalo 2-3 hodiny a to nezahrnuji následnou editaci. Připadalo mi to tedy zbytečné. Poté jsem měl druhý WoO televizní projekt. Ten byl již více o sběru videoklipů a odkazů na ně. Po nějaký čas to fungovalo celkem dobře, ale s nárůstem YouTube a sociálních sítí jako je Facebook začali orienťáci navštěvovat spíše tyto stránky.

Jaky je tvůj pohled na současný OB? Souhlasíš s rozdělením na lesní a sprintové MS?

Z mého pohledu bych preferoval pouze jeden šampionát. Ale v současné situaci zde není dostatek dobrých pořadatelů a peněz, aby bylo každoročně dosaženo vysoké kvality organizace kompletního mistrovství světa. Dosažení vysoké kvality organizace je dobrým důvodem k rozdělení šampionátu do dvou. Estonsko i Lotyšsko mohli říct, že uspořádají mistrovství světa jen pokud budou moci organizovat i veteránské mistrovství světa – a IOF neměla moc možností dávat si speciální požadavky, jelikož získat pořadatele nebyl žádný med. Avšak rozdělíte-li mistrovství světa na dvě, objeví se více organizátorů, kteří budou mít možnost mistrovství světa uspořádat. Náklady jsou také menší a doufejme, že to přinese i větší kvalitu. Myslím, že dokud nebude v orientačním běhu dostatek peněz a sponzorů, rozdělení je lepším řešením.

Takže je to dobrá myšlenka?

Určitě, jelikož není lepší cesty. Možná to není nejlepší řešení, ale je to správná cesta, kterou se nyní vydat.

kocbach2

S Janem Kocbachem jsme si povídali na závodech OOcup 2016. Foto: Anna Štičková

Jsi často viděn na různých šampionátech v zónách pro média. Neláká Tě si vyměnit role a být závodníkem na nějakém šampionátu?
Moc dobrý nejsem, takže je to jednoduché. Jsem starší a pomalejší a prodělal jsem několik operací. Stejně jsem nikdy nebyl dost dobrý, abych mohl běžet šampionát za Norsko. Jedenkrát jsem byl v norském B týmu a běžel jsem Euromeeting v roce 1995 v České republice. To byl vrchol mé kariéry.

A máš teď nějaké sportovní cíle?

Nic konkrétního. Běhám pouze nejhezčí závody jako zde (s Janem jsme mluvili během OOCupu 2016 ve Slovinsku – pozn. red.).

Máš čas na trénování?

Díky operaci nemůžu moc běhat. Mým tréninkem je chození po horách.Takže pokud svítí slunce, vyrazím do hor. To samozřejmě není každý den, jelikož žiji v Bergenu na západním pobřeží Norska, kde hodně prší. Momentálně jsem myslím v dobré formě. Nevím, jestli by to bylo lepší, pokud bych běhal pětkrát nebo šestkrát týdně. Letos jsem běžel Jukolu a byl jsem asi 240. na prvním úseku (244. – pozn. red.). Mohl jsem být o pár minut lepší, ale myslím, že to není špatné. Není to moc dobré, ale jsem starý pán a na “starouše” to není tak špatné (smích – pozn. red.)

Pokud vím, tak máš české kořeny. Tvůj otec je Čech, je to tak?
Ano, to je pravda. Můj otec pochází z České republiky.

Jak často do Česka jezdíš?
Poté, co zemřeli moji prarodiče, už ne tak často. Dříve jsem do Čech jezdil většinou každý rok, ale teď jsem tam nebyl už tři, čtyři roky. Takže už ne moc často.

Máš nějaké oblíbené závody v ČR?

Několikrát jsem byl na Pražských Velikonocích. A opravdu se mi líbilo na – nevím, jak se to jmenovalo. Valečov? Před pár lety jsme se chtěli zúčastnit i Pěkných prázdnin, ale nakonec jsme to neuskutečnili. Bylo to příliš daleko. Mám moc rád pískovce, v nich jsem běhal již mnohokrát.

Znáš nějaká česká slova?

Ano, samozřejmě! Neumím česky, ale znám pár českých slovíček.

A poslední otázka. Připravuješ v současné době nějaký nový projekt?

Hmm (dlouhé zamyšlení – pozn. red.). Ne.

Je to tajemství?

Ne, kdepak, ale jsem ve fázi zlepšování toho, co už mám. Rád bych vylepšil 3Drerun o nějakou rotaci. Pořád se objevuje spousta nových věcí, které je třeba udělat. Zkouším také něco s 2Drerun a Stravou – nějaké kombinace, aby šlo ze Stravy automaticky nahrávat. Tuto část bych chtěl vylepšit. Bylo by fajn, kdyby pokaždé, když máte něco na Stravě a poběžíte závod, nahraje se vám automaticky do kalendáře. Možná někdy. Také bych chtěl vylepšit analýzy mezičasů – dlouhodobá analýza vašich mezičasů. Ale nikdy nevíte, jestli tyto nápady uskutečním nebo najdu něco, co pro mne bude zajímavější a zábavnější.

Děkuji moc za velmi zajímavý rozhovor!

Není zač. Pokud je to zajímavé, tak jsem rád. Hodně štěstí s O-news.

Poděkování za přípravu a spolupráci na rozhovoru: Kateřina Kašková, Matouš Fürst, Dan Wolf a Míša Šákrová.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *