Jaké bylo letošní M ČR v rogainingu?
Dnes je 21.01.2020

Orientační běh | Zpátky do minulosti | 13.07.2017

Obec Šindelová, v západní části Krušných hor, se stala o víkendu 24. – 25. 6. centrem závodu otevřeného mistrovství ČR v rogainingu pro rok 2017. Sešlo se zde 105 závodních týmů nejen z ČR, ale také ze sousedního Německa a jeden tým ze vzdáleného Estonska.
Rogaining je vytrvalostní závod založený na navigaci v neznámém terénu a týmové spolupráci 2 – 5 členů. Úkolem týmu je v určeném časovém limitu nalézt za pomoci mapy a kompasu co nejvíce kontrolních stanovišť a tím získat co nejvíce bodů. Závodníci si mohli vybrat časový limit ze tří možností – 6, 12 nebo 24 hodin.

Plánování trasy.

Letošní závod se odehrával v prostoru, kde v roce 2012 proběhlo mistrovství světa v rogainingu – na severu vymezen česko-německou hranicí, na východě obcí Potůčky, Pernink, Oldřichov, Smolné Pece, na jihu spojnicí obce Tatrovice – Jindřichovice, na západě železnicí Rotava – Kraslice. Vlastní závod začíná ve skutečnosti již dvě hodiny před startem, kdy je členům týmu předána mapa v měřítku 1 : 40 000 s kontrolními body společně s jejich bodovým ohodnocením, popis kontrol není vyjádřen piktogramy, ale je v tomto závodě slovní. Stavitel kontrol Jiří Hájek nabídl závodníkům 64 kontrolních bodů v terénu, jejichž spojením by vznikla 170 km dlouhá trať.

Výdej map.

Čas do startu plyne poměrně rychle a týmy se snaží vymyslet nejlepší volný postup mezi jednotlivými kontrolními body. Po zaznění startovního povelu se závodníci v týmech vydávají skoro na všechny světové strany. Podle pravidel rogainingu se všichni členové týmu v terénu pohybují v těsné blízkosti a oražení kontroly musí proběhnout u všech členů do jedné minuty.  Organizátoři ze Sportovního klubu orientačního běhu Ostrov umístili kontroly na zajímavá místa – krásná zákoutí, místa, která vytvoří jen příroda – průzračná i bažinatá voda, skalky, skály a skalní města, která byste v těchto končinách nečekali, potoky mizející v bažinách s rosnatkami, cesty zpevněné a obnovené, místa zapomenutá a lidmi vytvořená, ale i cesty ztrácející se v mnoha odstínech přírodní zelené….

Organizátorský tým.

Taktika každého týmu je jiná – některé týmy se v průběhu závodu vrací na občerstvení, či krátký spánek zpět do centra v Šindelové, jiné týmy zvolily trasu bez návratu a v noci postupují v terénu dle plánu s čelovkami (závodníci měli možnost vypůjčení čelovek od firmy Lucifer). A jak vše nakonec dopadlo – krásné počasí a rozmanitý krušnohorský terén umocnil zážitky závodníků, na které v cíli čekalo zasloužené občerstvení. Těm nejlepším v jednotlivých kategoriích na stupních vítězů předávali krásné ceny od sponzorských firem Witte, Peak a Liman sport – hlavní rozhodčí Monika Lisá a zástupce firmy Witte.

Vítězové v kategorii MIX.

Jaké bylo pořadí týmů, kolik získaly bodů a jejich zakreslené postupy mezi kontrolními body, můžete shlédnout na http://rogaining2017.cz/

Zapsala Ilona Kolovská, ředitelka závodu
Fotografie – Martin Kolovský, Ondřej Šika, Jana Urbánková

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *