Jak vyhrát béčka?
Dnes je 17.01.2020

Orientační běh | Předstartovní horečka | 15.06.2017

Jarní vrchol domácí o-scény – MČR na krátké trati – máme úspěšně za sebou, někteří závodníci vyrazí před prázdninami ještě na sever, do Finska, kde se o víkendu běží slavná a velká Jukola a ti, kteří zůstanou v Česku mají možnost vyrazit na “béčka”. Ta česká pořádá OK Lokomotiva Pardubice v Litošicích a ta moravská SKOB Ostrava na Palkovických Hůrkách. Oba závody jsou sice ve stejný víkend, mají stejný rankingový koeficient a zařazení do hierarchie soutěží Sekce OB, ale budou diametrálně odlišné. Zatímco v Čechách se bude letos poprvé svištět převážně po rovině a půjde do rychlosti, na Moravě se bude silou bojovat se strmými svahy.

Jak vyhrát v Litošicích?

Převýšení většiny kategorií stěží překoná hranici 100 výškových metrů a to znamená jediné. Bude to dost možná zatím letos nejrychlejší celostátní závod. Navíc si k tomu přečteme, že terén pokrývá převážně borovicový či smíšený bílý les s velmi dobrou průběžností a pravidelná a hustá síť cest. Pouze občas vás zpomalí nějaký ten hustník, kontrola v jámě, meliorační rýze či za nevysokou skalkou. Jihozápadní hrana prostoru se láme v prudký okrajový svah Železných hor s několika údolími. Bude to tedy velmi rychlé, ale i zrádné. “Některé části lesa jsou zpestřeny zajímavými terénními tvary, z nichž některé vznikly po povrchové těžbě chvaletické žuly, vápence a minerálů,” citujeme ze stránek závodů hlavního kartografa Petra Marečka. Bude se běhat hodně rovně, dělat se tak budou směrové chyby, chyby z rychlosti, nedostatečného zpomalení a načtení několika záludných dohledávek či neodhalení potencionálně náročné kontroly. Dávejte si na to pozor, protože právě dostatečná rychlost, plynulost a pečlivost v dohledávkách budou klíčem k vítězství v Litošicích.

Ukázka ze staré mapy “V zádušním” z roku 1979, která pokrývá prostor ŽB.

Na ženy v kategorii D21A čeká v sobotu klasika 9,8 kilometru, 90 m převýšení a 17 kontrol z pera Petra Zvěřiny a hlavními favoritkami budou na krátké trati letos výborně běhající Lenka Mechlová a na klasice chotěbořská Kamila Gregorová. Na muže čeká klasika o délce 14,4 km, 150 m a 25 kontrol a mezi favority si můžeme zařadit třeba Marka Prášila, který ovládl květnový závod ŽB pod Ještědem, plzeňské závodníky Františka Kolovského s Jiřím Valešem nebo zlínského Štěpána Dlabaju.  Stavitelem nedělní krátké trati je Petr Fencl. Velmi slušně obsazené jsou ale i veteránské kategorie a žákovské, pro které je ŽB nejvyšší soutěží. V D/H14B zatím vedou průběžné pořadí žebříčku po čtyřech kolech Anna Karlová (JIL) a Martin Šimša (PGP). Oba budou hlavními favority svých kategorií i o nadcházejícím víkendu.

Pardubičtí pořadatelé přivítají přes 1100 závodníků na louce u litošické hospůdky, která bude pro závodníky zajišťovat i občerstvení před i po závodem. Hlavní chod si však závodníci vychutnají v pěkném  a neoběhaném lese.

Informační rozcestník

Jak pokořit Hůrky?

Velmi kopcovitý terén s hustou sítí cest – to je základní charakteristika víkendový závodů ŽB – Morava. Pořadatelé slibují porostově velmi různorodý les s nepřehlednými hustníkovými pasážemi, které střídá průběžný les a paseky. Na několika místech mohou závodníci očekávat kamenitý povrch. Jak zmiňuje v rozhovoru mapař Jindra Hostaš, v prostoru se nacházejí paseky s vysokou trávou a rozesetými vzrostlými buky, které byly takovým mapařským oříškem. Nejvyšším místem na mapě bude vrchol Kubánkov (660 m n. m.), zatímco nejnižším bodem je řeka Ondřejnice, která je pod 350 m n. m.

Stará mapa potvrzuje velkou vertikální členitost. V mapě se však najdou i detailní vrstevnicové tvary.

Parametry sobotní klasiky dávají znát, že se bude jednat o takový návrat ke kořenům. Na trati dlouhé 10,2 km čeká muže 475 metrů převýšení a pouhopouhých 10 kontrol! Ženy mají trať dlouhou pouze 7 km s převýšením 295 metrů, ale mají 11 kontrol. Je tedy dost pravděpodobné, že se budou hojně využívat pořadatelem avizované cesty kopírující vrstevnice. Mezi favority mužského závodu se řadí Jan Flašar či Roman Zbranek, své klasikářské kvality však budou chtít předvést i Filip Hadač či Jan Fiala. V ženách, kterých startuje pouze sedm,  je velkou favoritkou Kateřina Argalášová. Konkurovat se jí bude snažit Petra Koporová či Jana Klíchová.

Informační rozcestník

Facebooktwitter
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *