Jak se dělá Sloupek reprezentanta
Dnes je 29.01.2020

Další | Sloupek reprezentanta | 27.12.2019

Páteční Sloupky reprezentanta už neodmyslitelně patří k O-News.cz. Od začátku serveru se každý pátek objevují na hlavní stránce od různých reprezentantů. Pojďme se podívat do kuchyně pod pokličku, jak takový Sloupek vzniká a jaké historky vznikají například při tvorbě.

Začátky

To, že Sloupek reprezentanta bude jedna z rubrik na O-News.cz, jsme věděli už od začátku. Inspirovali jsme se Časopisem OB, kde v jedné době právě obdobné sloupky vycházely. To, že zrovna to vyšlo na pátek, byla náhoda. Prvním pisatelem byl Jan Petržela, a jelikož jsme neměli žádný jiný materiál na první zářijový pátek v roce 2016, kdy O-News.cz vznikl, nasadili jsme ho právě na konec pracovního týdne. A tak jsme pak ani den neměnili a většina si už zvykla, že pátek je synonymum pro Sloupek reprezentanta. Na začátku to byla velká loterie, zda nám “do toho” reprezentanti půjdou. S Ňufem jsme byli domluveni již od MČR na krátké trati z června, ale co dál? No neměl bych to tady moc ventilovat, ale třeba Sloupek vznikl tak, že se závodník zapomněl přihlásit na áčka. Miška Omová mi psala e-mail s velkou prosbou o dohlášení, tak jsem to využil zase i já a poprosil ji o Sloupek. A tak to šlo postupně. Historie Sloupků se začala psát. Pokud dobře počítáme, minulý týden jsme se zastavili na čísle 168. Tolik hodin má týden. Náhoda? Nemyslíme si.

Úplně první tři Sloupky reprezentanta v historii: Jan Petržela, Michaela Omová a Vojtěch Král.

Přemlouvání, přemlouvání

Každý týden 1 sloupek. Na jednu stranu to nic není, dyť to člověk ani sám nemusí psát. Na druhou stranu ale často dost složitý úkol, protože chcete nabídnout vždy někoho jiného, střídat sporty, dospělí a juniory, každý není rozený spisovatel. Občas je to dlouhé přemlouvání. Když už vymyslíte téma, zjistíte, že dotyčný tam vůbec není.

Snažíte se už hodinu a přemlouváte. Nic vám jiného nezbývá, protože daného reprezentanta už máte skoro v hrsti, ale bohužel už je středa a jiného už je na přemlouvání dost pozdě. První naděje? Možná!

A zase další dvě hodiny přemlouváte. Kdyby člověk si ho napsal sám, už by měl hotovo. Nebo za tu dobu chatování už by dotyčný mohl klidně napsat, říkáte si. Když se ale v pátek objeví ve vašem Messengeru toto, skákáte radostí do vzduchu:

Můžeme si oddechnout?

No ale ještě ne úplně. Vy totiž musíte sehnat fotky. Někdy vám přímo reproši zašlou přímo k článku, jindy si je sháníte sami. Stalo se mi párkrát, že jsem ale daného závodníka neznal. Shánět na rychlo fotky je docela dost těžké a někdy zabere klidně další hodinu či dvě. V pátek vypublikujete, oddechnete si a těšíte se na víkend. No jo, kdo ale bude mít Sloupek reprezentanta další týden? Proces znovu začíná. O víkendu většinou si celá redakce dává “oraz” a sbíráme materiály, v pondělí je toho hodně pracovního a na Sloupek zapomenete nebo si prostě jen nevzpomenete. Úterý je obvyklý den, kdy někoho oslovuji, ale je to už těsné. Středa je riziková. Pokud se mi nepodaří sehnat ani ve středu, pak bývá velká krize. Redakční kolegyně Kubátová má prý ale zase domluvu s duem českých reprezentantů, které často vozí z letiště domů, že ji nenechají ve štychu, když ve čtvrtek večer nikoho nebudeme mít. Navíc má ještě jednoho doma, to je úplně poslední záchrana. Většinou to vyjde a nemusíme spoléhat na domluvy kolegyně Kubátové. Občas se podaří oslovit více a najednou máte tři sloupky a tři týdny “volno”. Tímto si myslím, že se sluší, abychom všem poděkovali, že nás, reprezentanti, nenecháváte ve štychu. Děkujeme!

Spisovatelská díla

Člověk by si řekl, že reprezentanti hlavně trénují a na psaní nemají třeba vlohy. Ale opak je pravdou. Na svých cestách, soustředěních nebo závodech zažívají různá dobrodružství a Sloupky jsou opravdu originální. Pochopitelně někdo své příběhy vyjádří lépe, jiný hůře. Připomeňme si však několik veledíl. Například Jonáš Hubáček dělal rozhovor sám se sebou, Terka Janošíková složila sloupek formou veršů, sestry Královy zase sepsaly společný Sloupek, Hanka Doležalová se rozepsala o účasti ve Stardance, Jana Knapová vyprávěla o jiných činnostech, než je závodění11 rad jak získat zlaté medaile – to byl hodně zajímavý text od Terky Novotné. Občas dostanete i řadu zpráv, co jste to “pustili” do světa?! Ale my do Sloupků nezasahujeme. Maximálně občas korigujeme pravopis, ale to je vše. Máme ale jedno přání. Bohužel se nám nepodařilo ještě získat Sloupek reprezentanta od Kryštofa Bogara, několikanásobného mistra světa a vítěze SP v MTBO. Několikrát už byla domluva, ale nikdy to neklaplo. Tak třeba v roce 2020?
O prázdninách jsme nasadili “speciály”. V létě 2017 to byly Sloupky bývalých reprezentantů, další rok čeští reprezentanti ukazovali svá oblíbená běžecká místa, letos v létě jsme dali prostor trenérům. Ostatně jeden vánoční sloupek napsal i bývalý šéftrenér Radek Novotný.

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *