Jak málem žádný přenos nebyl

od | 5. 8. 2018 | Komentáře, OB ve světě, Orientační běh

“Nejde to. Prostě se to jen stále resetuje. To fakt nedáme.” Zbývá 40 min do přímého přenosu ze závodu ve sprintu na Mistrovství světa v Lotyšsku. Komentátor Petr Kubásek už poosmé volá s produkcí České televize. Nejde internet. Pořadatelé jsou zmatení. Stále něco instalují a překážejí. A na Facebooku jen čtu, jak se všichni těší na přenos. Byli jsme jen kousek od toho, kdy žádný komentář z Lotyšska nešel.

Na loňském Mistrovství světa v Estonsku se začal připravovat plán televizního vysílání v ČT sport na tento rok. Kromě přímého přenosu z MČR ve sprintu (Tábor) a hlavně ze závodů Světového poháru v Praze se začalo uvažovat i nad tím, že Český svaz orientačních sportů by mohl v případě dobré finanční situace zakoupit práva i pro přenosy z letošního MS v Rize. Situace se zdá ideální. Tradiční a už velmi zkušený komentátor Petr Kubásek bude tak jako tak na mistrovství světa, protože bude společně s kameramanem Honzou Medlíkem připravovat devadesátiminutový dokument z celého šampionátu. Kompletní přenosy navíc připravuje tým Karla Jonáka. Na jaře 2018 k nákupu práv dochází, stejně tak komentátorského stanoviště. Je sobota 4. srpna, reprezentanty čeká první závod na Mistrovství světa. A pro Českou televizi je to první přímý přenos ze zahraničí a s komentátorem přímo v dějišti.

Vojtěch Král s reportérem a komentátorem Petrem Kubáskem a kameramanem Janem Medlíkem. Foto: Jan Picek.

Scházíme se s Petrem Kubáskem a Honzou Medlíkem v sobotu v 11:45 lotyšského času před hotelem. Probíráme informace z kvalifikace, vtipkujeme. “Vypadl Tranchand a Švýcarka Hauswirth,” shodujeme se na největších překvapeních dopoledního závodu, kde jsme nebyli. Odebíráme se do arény. Ta se ještě průběžně staví, ale buňku s názvem “Czech” objevíme hned. Přenos začíná za 2,5 hodiny. Zapojujeme do sítě speciální komentátorský box, na základě kterého se přenáší signál do přenosového vozu a přímo České televize, ale po internetu. Je to nový systém, který Petr Kubásek ještě nikdy nepoužil. “Byl jsem kvůli tomu před měsícem na dvouhodinovém školení, ale už jsem všechno zapomněl, jak se to zapojuje,” stále se ještě směje zkušený moderátor, který byl například minulý měsíc na MS ve fotbale. Má ale pomůcku v podobě návodu, jak na to, takže po chvilce vypadá, že všechno je v pohodě. Spolukomentátorka Jana Knapová má přijít zhruba hodinu před přenosem, tak zkouším sluchátka s mikrofonem s Petrem Kubáskem já. Zajímavá zkušenost, ale kdo mě zná, ví, že radši píšu, než mluvím… Petr volá do Česka, zda je vše OK, protože kvůli přenosu přes internet není slyšet zpětný hlas do sluchátka. Lotyšští pořadatelé zmateně pobíhají, zapojují všechny televizní štáby u nás (proč?), ale ještě je docela dost času.

Jdeme do média stanu. Jestli je něco velkého, pak právě tento stan. Domlouváme tisk podrobnějších startovek, bereme si vodu. Vracíme se. Zbývá 1,5 hodiny do přenosu. Pořadatelé mění úplně síťový přepínač. Neslyšíme ve sluchátkách a komentátorský box se stále resetuje. To je divné. “Karle, nám se to pořád resetuje, v čem je problém?” volá znovu Petr Kubásek producenta ČT Karla Vosola. Prý problémy v Praze, dozvídám se. My s tím nic neuděláme. Později ale zjišťujeme, že je problém v našem internetu. “Zjisti prosím informace k wifině,” prosí mě Kubásek, který je už trochu nervózní. Potřeboval se ještě připravovat a zatím řeší jen technické věci přenosu. Pořadatelé nepomohou, nejde jim. “Jsme v pytli, nejde nám to. Asi budem komentovat přes telefon…” hlásí český komentátor. Už přichází Jana Knapová. Kubásek nemá čas se ji věnovat, stále volá. Pravděpodobně to nepůjde, za 40 minut to nespravíme. Upoutávku na přenos, kterou jsme chtěli nahrát, nedáváme. Doprčic. Všechno, co bylo vymyšleno, nefunguje. Koukám na facebookové profily reprezentantů, klubů a dalších. Všichni se těší od 14 hod českého času. A my teď víme, že nic nemusí být.

Jdu do média stanu, potkávám Karla Jonáka, režiséra a producenta přenosů. “Nejde se nám připojit do sítě, asi nepůjde komentovat,” říkám mu. “Neboj, to z orientačního běhu nejde nikdy. Už jsme na to zvyklí,” pousměje se. Přichází k nám do buňky a přichází s řešením. “Váš hlas půjde do satelitu do mezinárodního vysílání, nahlaste do ČT, že budete v 5. nebo 6. kanále,” uklidní nás Karel. Satelit půjde až 15 min před přenosem. Na žádné velké zkoušky nebude čas. Petr Kubásek volá asi už podesáté s Prahou. Ano, snad to půjde, ale zatím to nejede. Do toho přichází jeden z lotyšských pořadatelů, přináší ještě nabíječku, chce rozpojit celou síť a zapojit do něj notebook.“Ne!” odvětíme mu razantně. Holt nebudou mít komentátoři mezičasy. Ale nemůžeme riskovat další problémy. 15 minut do startu a vypadá, že konečně vše běží. Fotím Janu s Kubajdou a dávám místo upoutávky na Facebook tuto fotografii, které posléze “obletí celý mediální svět”. I když ještě před 10 min se řešily velké problémy, už vládne uvolněnější atmosféra.

Petr Kubásek s trenérem české reprezentace Radkem Novotným při komentování závodu mužů na MS v Lotyšsku. Foto: Jan Picek.

Ve 14 hodin českého času začíná přímý přenos a komentář z místa dění. Aby toho nebylo málo, ještě jim přibouchnu dveře, takže nic nevidí. Musí tak být celou dobu dveře od buňky otevřené, což při dešti není úplně dobré. Domlouvám se s Radkem Novotným, který bude komentovat druhou část přenosu. Výměna proběhne bez problému, ale zrovna v době, kdy hrozně prší. Radek doběhne celý mokrý na komentátorské stanoviště. Komentuje se druhá hodina přenosu, závodu mužů.  “Teď nějak vypadl TV komentář,” píše mi v 15:38 Matěj Burda na Messenegeru, naše spojka v Česku. Sakra. Kde je problém? Komentátorům nejde vůbec mluvit do mikrofonu, obrazovka, kterou mají před sebou, nic neukazuje. Nemůžou se spojit s Českem. Máme jít za Karlem Jonákem? Ten ale teď má úplně jinou práci… Zjišťuji, že obraz v TV běží, ale komentář nikoliv. Po dlouhých 4 minutách vše nabíhá. Problém? Výpadek elektřiny v celé aréně. Od té doby už vše v pořádku. Přenos končí a nastává velká úleva. “Jana byla výborná, bylo vidět, že si to užila,” chválí Petr Kubásek svoji kolegyni a jde natáčet rozhovory s českými reprezentanty.

Dnes pokračuje závod sprintovými štafetami. Znovu na obrazovkách ČT sport, a to od 15:45. Snad již vše proběhne v pořádku a divák nic nepozná. Spolukomentátorem tentokrát bude místopředseda ČSOS David Aleš.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.