Ivan Matějů: V roce 2017 budou dva přímé přenosy v TV z OB.
Dnes je 18.01.2020

Orientační běh | Rozhovory | 06.12.2016

Ivan Matějů je nepřehlédnutá postava českého “bafuňářského” života. Dlouhou dobou byl v pozici generálního sekretáře tehdejšího Českého svazu orientačního běhu, po odchodu do důchodu ale zůstal stále v centru dění, je místopředsedou ČSOS a má na starosti řadu důležitých činností pro český OB. Čtenářům O-news.cz prozradil, že občas chodí na pivo s režisérem Karlem Jonákem nebo o tom, že výprava na World Games (kam odjede i česká o-reprezentace) se bude dost podobat olympijské výpravě (zřízení Českého domu, stejné soupravy od Alpine-Pro atp.). Příjemné čtení!

I když jsi po skončení ve funkci generálního sekretáře říkal, že si chceš užívat důchodu, máš na starosti řadu důležitých věcí, nazval bych to „vnější vztahy ČSOS“. Co je přesně náplní Tvé práce?

No to jsi nazval trefně. „Vnější vztahy ČSOS“. Zastupuji ČSOS v plénu Českého olympijského výboru, docela aktivně pracuji v komisi neolympijských sportů, jsem členem komise pro přípravu ODM a komise WG. V uplynulém období jsem byl členem oponentních komisí MŠMT pro přípravu státních programů. V podstatě je mým  úkolem a cílem zastupovat neolympijské sporty (tím pádem samozřejmě i ČSOS) a nedovolit, aby při dělení finančních prostředků  velké svazy spolkly vše pro sebe. A také prosazovat orientační sporty do celostátních programů, jak jen to jde. Např. se povedlo, že jsme od roku 2011 neustále na programu LODM (v r. 2011 v Olomouci, 2013 – Zlín, 2015 – Plzeň) a spolu s L. Zřídkaveselým připravujeme LODM 2017 v Brně. Dokonce jsme se dostali i na program ZODM 2014 na Vysočině a nyní se to opět podařilo do programu ZODM 2018 v Pardubickém kraji, soutěže LOB budou společně s biatlonem a lyžemi-běh v areálu BS v Letohradě. Ale zařazení OS do programů LODM nebo ZODM nespadlo samo z nebe, já to prosazuji na centrále v Benešovské ul. v Praze (sídlo ČOV), ale rozhodující je, aby byly připraveny s nabídkou i naše krajské svazy. To jsem se ale hodně rozkecal, takže obdobnou činnost řeším i v komisi neolympijských sportů, my ji zkráceně říkáme NEČOV a docela dlouho nám trvalo, než si na to nový šéf ČOV – J. Kejval zvykl. Ale dnes jsme již plnoprávnou složkou ČOV, máme svoji kolonku v rozpočtu, své zastoupení v orgánech ČOV, svého místopředsedu (F. Šuman – prezident florbalu) a dva členy ve VV, ale je za námi hlavně vidět práce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ivan Matějů s Terezou Doškářovou a Klárou Petráčkovou, které dostaly „Cenu Fair play od ČOV”. Foto: archiv Ivana Matějů.

Předminulý týden jste byli s J. Šubrtem na schůzi týkající se World Games (tzn. Olympiády neolympijských sportů). Jaká je podpora Světových her ze strany ČOV a jak vnímají orientační běh ?

Na to opět nejde odpovědět několika slovy. Zabřednu trochu do historie. V roce 2009 jsme společně s Jirkou Kynosem (ekonomickým ředitelem ČOV) obhajovali přidělení finančních prostředků pro výpravu na WG 2009 do Kaohsiungu  při jednáních na MŠMT. Oponentury probíhaly celý týden a našim požadavkům se členové komise vysmáli, někteří vůbec nevěděli, že WG existují. Vyžádali jsme si přerušení jednání, běželi na ČOV, vybavili se dostupnými materiály – vlastně jedním CD a druhý den jsme dělali osvětu a dostali pro celý team  130 osob asi 900 tis. Kč. V dalších letech posléze následovala trpělivá práce, znovu vysvětlování, přesvědčování, doplňování materiálů, na WG v Limě to již bylo lepší a jaká je situace po osmi letech. ČOV se za nás plně postavil a výprava na 20 WG do Wroclavi se připravuje jako každá olympijská výprava. Celou výpravu si vzal na starost Martin Doktor – sportovní ředitel ČOV, který bude dělat šéfa české mise, přináší to mimo jiné posun i lékařském a fyzioterapickém zabezpečení, zřízení „Českého domu“ – fan zony, větší mediální péče, dohoda s ČT o přenosech a zpravodajství, celou výpravu bude oblékat společnost Alpine-Pro, obdobně jako na OH. Ale hlavně poprvé jsme se dostali do Programu I – Státní sportovní reprezentace, můžeme žádat stát o příspěvek na účast a také umístění na WG nám bude započítáno do celkové úspěšnosti, obdobně jako třeba MS, ME nebo MSJ. To asi čtenářům moc neřekne, ale takhle ty peníze na příjmové části rozpočtu svazu vznikají. My máme ve svazu spoustu lidí, kteří nám radí, jak peníze lépe a více utrácet (mnohdy mají pravdu), ale máme málo lidí, kteří umějí peníze do svazové kasy sehnat. A o tom to také je!

Od roku 2007 probíhají každý rok přímé přenosy ČT ze závodů OB v Česku. Co byl impuls, že se přímé přenosy v Česku začaly dělat ? MS v Olomouci 2008 ? 

V podstatě máš pravdu. Ale pro historickou správnost musím uvést, že ten PP v roce 2007 byl z MS MTBO na Vysočině ze závodu ve sprintu a chápali jsme jej jako takovou generální zkoušku před PP z MS OB 2008 v Olomouci. Takže v Novém Městě  jsme se tedy s režisérem K. Jonákem poznali a od té doby docela dobře spolupracujeme. Docela jsme si lidsky sedli, občas spolu zajdeme na pivo, vyměníme si pár informací, ale hlavně připravujeme další přenosy. O rozsahu PP z MS v Olomouci právě rozhodl Karel, když na poradě u tehdejšího šéfa SR Oty Černého, kam jsme přišli s návrhem dělat sprint a třeba ještě štafety, pronesl památnou větu „Já si myslím Oto, že když tam budeme mít tu techniku, tak natočíme všechno“. Poznali jsme se s řadou zapálených lidí z ČT s kterými spolupracujeme dodnes, s komentátorem Petrem Kubáskem, s hlavním kameramanem Brynychem, s producenty Bauerem, Vosolem, Vilímcem, s řadou kameramanů z nichž nejznámější je ten běhající Dufek, ale i další kluci z Brna a další, nemohu je tady všechny jmenovat. Nesmím zapomenou ocenit ohromnou práci, kterou pro nás v uplynulém období vykonal šéf sportovní redakce ČT Brno – Petr Sopoušek. Také jsem rád, že se podařilo získat i redaktora z pražské redakce – myslím, že Jakub Stařík již OB rozumí a odvádí dobrou práci. K té další spolupráci, po úspěšných přenosech 2008 jsem zase já přišel s tezí, že tento televizní štáb nesmíme nechat odpočívat a každý rok musí udělat nějaký PP, aby to nezapomněli. Tak jsme se do programů ČT SPORT dostali z PP ze sprintu v Kutné Hoře, Zlíně, ve Znojmě, ze sprint. štafet  ve Smiřicích, ze štafet ve Vracově,  povedly se světové akce – hlavně SP v Liberci, MSJ v Hradci Králové nebo MS MTBO ve sprintu v Turnově, poslední velkou akcí bylo loňské ME v Jeseníku – celkem asi 9 PP.

Režisér Karel Jonák, který prý v té době „měl volno“, se propracoval na uznávanou autoritu. V podstatě tedy v tom máš prsty ty…

Karel vždy věděl jak ten PP uchopit, přicházel s novinkami, zapracoval GPS, museli jsme sladit nejen termíny vysílání, ale i přípravy, obhlídek apod. Slovo dalo slovo a nabídli jsme mu, ať jede s námi na MS do Francie o rok později do Švýcarska jako pozorovatel, seznámili jsme jej s generalitou IOF, ti ho již po SP v Liberci velmi uznávali, předložil jim svůj projekt, který jede…  Jestli na tom mám malý podíl, tak jsem tomu rád.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Karel Jonák na památném jednání u O. Černého v ČT v r. 2008 spolu s vedoucím produkce J. Bauerem. Foto: archiv Ivana Matějů

 Co se chystá na příští rok ?

Jedeme dá se říci podle modelu, který máme vyzkoušený. Stěžejní práce nás čeká při realizaci 2 PP z hlavních domácích soutěží, plánujeme PP z M ČR na KT na Lipnici (tam jsme již byli v létě s K. Jonákem a pořadateli z OSN na obhlídce) a můžete se na tento terén těšit a další PP z M ČR ve sprintových štafetách (tam jsme ještě nebyli, protože pořadatel ZBM má problémy s prostorem). Potom připravujeme dva výjezdy štábu ČT na MS v Estonsku a MS MTBO v Litvě a řadu dokumentů z našich závodů, tedy ze všech M ČR v OB, letos jsme zařadili i MČR LOB, které pořádá TJN na Hraběticích, tak doufám, že vám na Jizerkách sníh neuteče.

 Jsi ředitelem České orientační s.r.o. Co má tato firma na starost ? Proč je pro český OB důležitá ?

Česká orientační, s.r.o. byla založena před konáním MS 2008 v Olomouci zejména z toho důvodu, aby se jejím prostřednictvím uzavíraly smlouvy o propagaci a reklamě, a poněvadž svaz nebyl plátcem DPH, tak se jím stala, takže  řada plateb s DPH se odehrávala přes ní. Původně byl plán tuto s.r.o po MS zrušit, ale ukázalo se, že zrušení je ještě složitější než založení, takže funguje dál, podotýkám, že je ve 100 % vlastnictví ČSOS, jejími jednateli jsou představiteli ČSOS – tedy Radan Kamenický, Jiří Šubrt a já. Takže hlavně na starost má uzavírání smluv se sponzory a realizaci těchto smluv na závodech ČSOS, hlavně sekce OB – samozřejmě ve spolupráci s pořadateli, ale také uzavírání smluv pro reprezentační družstva jménem svazu. Dále zajišťuje výrobu reklamních transparentů, startovních čísel, nafukovadel, billboardů, tisk plakátů, programů, pozvánek a podobných reklamních předmětů, které se ve smlouvě objeví. S kým spolupracujeme se můžete podívat na stránku sponzorů ČSOS, v posledních letech je pro nás docela lukrativní spolupráce s LESY ČR, s.p. jež se dostaly na první místo z hlediska finančního plnění, jsem rád, že se na posledních jednáních v jejich sídle v Novém Hradci podařilo dohodnout i smlouvu na rok 2017.

Jsi místopředsedou ČSOS. Zanedlouho proběhnou volby, budeš se znovu ucházet o místo ve Výkonném výboru ?

Při minulých odpovědích jsem byl docela dlouhý. Takže nyní se vyjádřím krátce. ANO !

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ivan Matějů spolu s Josefem Rychteckým při otevírání „Areálu pevných kontrol“ v Černém údolí v Novohradských horách. Foto: archiv Ivana Matějů

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *