ISOM 2017 je tu a přináší řadu novinek

od | 12. 4. 2017 | Mapařina, Orientační běh

Nový mapový klíč ISOM 2017 pro lesní disciplíny OB, který se připravoval několik let, byl ve finální podobě zveřejněn minulý týden. Prvním pohledem by se mohlo zdát, že se jedná o revizi stávajícího klíče, ale při podrobném prozkoumání je těch rozdílů více. Podrobně se budeme ISOMem 2017 zabývat celou sezónu, včetně pohledu mapařů, tvůrců klíče i samotných závodníků. Dnes si představíme známá fakta, nejzajímavější změny a také pohled do historie.

První mezinárodní mapový klíč ISOM byl vydán v roce 1969 z důvodu standardizace map a spravedlivého zajištění mezinárodních závodů. O tři roky později byla zavedena v o-mapách zelená, která znázorňovala průběžnost, tak jako to známe dnes. ISOM byl velmi dobře přijat, a proto byl rozšířen do většiny zemí, kde se provozuje orientační běh. Mapy a technologie se postupně vyvíjely, velký zlom nastal v roce 1990, kdy do hry vstoupila digitální kartografie (do té doby se mapy kreslily většinou perem nebo inkoustem). Díky ní byla docílena větší přesnost kresby i snadnější úprava map. Bohužel to mělo za následek i větší přetížení mapy přílišnými podrobnostmi. Byl vydán ISOM 2000, který byl výrazným milníkem pro mapování, nově vydaný klíč na něj navazuje kvůli dalšímu vývoji moderních technologií (ať už na poli tiskovém nebo velmi přesných dat pomocných při mapování). Nicméně základní požadavky na mapu se nezměnily. Naopak čitelnost mapy je ta nejdůležitější vlastnost, která se v novém klíči vyzdvihuje.

Ukázka části ISOMu z roku 1969. Zdroj: Zentai (2001)

Finální mapový klíč byl představen v dubnu 2017, ale již od května ho lze použít na závodech. V době od května do prosince 2017 lze použít na mapách pro závody IOF mapový klíč ISOM 2000 i 2017, od začátku nového roku však bude povinnost přejít na ISOM 2017. Česká mutace klíče zatím neexistuje. Stejně tak zatím není ISOM 2017 platným mapovým klíčem pro lesní závody sekce OB ČSOS. Podle předběžných neoficiálních informací se však plánuje, že Česko se připojí k IOF a nový mapový klíč bude nutný na všech mapách vydaných od 1. 1. 2018. “Na překladu normy do češtiny již pracujeme. Co se týká implementace v českých podmínkách, měli bychom se optimálně držet termínů IOF. Jakmile budeme mít jasnější představu, připravíme návrh plánu implementace a prodiskutujeme ho se sekcí OB,” říká předseda Mapové rady ČSOS Jan Langr. Záleží tedy na rozhodnutí Mapové rady a Soutěžní komise sekce OB. Jedná se o velkou změnu, která by se měla schválit do konce prvního pololetí letošního roku, protože již nyní se připravují mapy na závody v roce 2018. “Council IOF je velmi potěšen, že ISOM 2017 je konečně dokončen. Tímto bych chtěl poděkovat všem členům Mapové komise IOF, kteří se na vzniku podíleli,” řekl k vydání klíče prezident IOF Leho Haldna.

Nyní k samotnému klíči. Rozsáhlý materiál redakce O-News.cz studovala téměř celý týden. I přesto nejsme schopni zcela vše popsat, protože některé prvky nejsou zcela jasné a rozsáhlost tématu je tak velká, že nelze vše vepsat do jednoho článku. Níže uvádíme příklady nových prvků, které se na nových mapách objeví. Na základě průvodce ISOM 2017, který chystá Mapová komise IOF, pak připravíme seriál o novém mapovém klíči, který bude nápomocný pro všechny závodníky, ale také organizátory a samozřejmě mapaře.

ISOM 2017: Příklady změn symbolů.

Nutno předeslat, že mapový klíč nelze jen tak překlopit ze starého bez toho, aby člověk navštívil terén. Nově se například zavádí více druhů “průseků”, které budou členěny podbarvením podle jejich průběžnosti. Zavádí se nové značky – např. tzv. semiopen se zelenými tečkami. Ten už někteří mapaři používali nyní. Měl by znázorňovat divoký otevřený terén s houštinami nebo keři. Byla také nově vytvořena značka pro gigantický balvan nebo pro zákopy (doposud se většinou pro tento fenomén používal symbol meliorační rýhy).

ISOM 2017: nové objekty

Na první pohled se může zdát, že se klíč ISOM 2017 přibližuje některými změnami klíči sprintovému ISSOM 2007. A to nejen tím, že některé objekty nově vypadají stejně, ale například i zvýrazněním tloušťky nepřekonatelných linií, které nově budou ještě výraznější. A můžeme je překonávat? Před vydáním dokumentu byla vedena diskuse, jestli mají být i v lesním klíči tzv. nepřekonatelné značky, tak jako tomu je v klíči sprintovém. Nakonec tam skutečně jsou, ale oproti sprintovému klíči je jich jen pár (např. soukromý pozemek, fialové šrafy, apod.). Nicméně z klíče nijak přímo nevychází žádný postih za jejich překročení, takže situace bude zřejmě podobná jako je dnes. Ale počkejme si na vydání manuálu a dalších materiálů, které nám zřejmě tuto otázku zodpoví jasněji.

Výraznou změnu, kterou pocítí všichni závodníci, doznaly také zákresy tratí. Nově budou totiž velikosti kontrol proporcionálně odlišné pro různá měřítka (doposud byl jednotný průměr kolečka kontroly 6 mm). Pro měřítko 1 : 15 000 bude nově průměr 5 mm, pro měřítko 1 : 10 000 bude proporcionálně zvětšený o 150 %, tedy na průměr kolečka 7,5 mm.

Pokud si chcete již nyní vyzkoušet nakreslit mapu podle nového ISOMu 2017, připravili jsme pro Vás jeho symbol set v různých verzích OCADu ke stažení.

Více informací:
celý dokument ISOM 2017
návod ke stažení symbol setu ISOM 2017
mapový klíč v OCAD 11
mapový klíč v OCAD 10
mapový klíč v OCAD 9

Symbol set ISOM 2017 již dostupný v OCADu.

Spolupráce na článku: Daniel Wolf, Roman Zbranek

7 Komentáře

 1. Avatar

  Zavedení ISSOM 2017 na všech mapách vydaných po 1.1.2018 by se mělo podle mne týkat povinně tzv. celostátních závodů. Podle mne u revize starších map nebude z praktických důvodů překlopení triviální a to nejen kvůli případné zde popisované návštěvě lesa a pro oblastní závody alespoň v prvních letech zbytečné. U nově vydaných map by to ale mělo být normou opravdu hned.
  Při minulých změnách klíče se vždy ještě léta používaly zásoby starých map, kdy dotisk nebyl kolem roku 2000 technicky možný a klíče se rovněž nějakou dobu prolínaly.

  Odpovědět
 2. Avatar

  tak žlutej průsek a průsek se dvěma zelenejma kolem, to jsou dobrý chujoviny když to kolem nebude vykácený nebo zarostlý

  Odpovědět
 3. Avatar

  Ono je to s tím ISOM 2017 docela zajímavé. Skoro zmizely ač v návrhu byly kdysi zavedené předchozím ISOM tzv. piškvorky (pojem zaveden ex redaktorem časopisu OB a skoro už dnes ex mapařem Rysákem) – jedná se o křížky a kolečka všech možných barev. Černá se kupodivu zachovala jen zmizel naopak nový návrh nepiškorkového znaku černé hvězdičky, obdobně zelená. Ale většina piškvorků proti návrhu z klíče zmizela úplně a byla nahrazena trojúhelníčky, čtverečky, hvězdičkami. A nemusí být již zpřesněny v legendě mapy. V článku je špatně přiřazen symbol plošinka – vždy jen speciální terénní symbol., tedy je to jen česká implementace symbolu. Ještě bych chtěl poznamenat, že klíč je docela odlišný od toho, co jsem z dostupných zdrojů přidal k dobru na školení R2 v HK v březnu. A mapaři resp. pořadatelé celostátních závodů 2018 by asi měli dostat doporučení svým mapařům…, pokud to má být platně od 1.1.

  Odpovědět
 4. Avatar

  Jo a ještě jsem zapomněl a v článku taky – ve skalnatých (a kamenitých) terénech je rozhraní porostů možno znázornit (a v návzích to nebylo) alternativně zelenými čárkami. Ale pozor, kolem nejtmavší a nově zavedené ještě tmavší nelze tento symbol použít ale může se použít symbol hranice kultivované půdy (černá čára) – dál raději nečtu .-)

  Odpovědět
 5. Avatar

  Ury, ty průseky mi právě příjdou jako dobrý nápad. U nich teď bylo celkem nemožný určit, jak se po nich poběží, jestli tam nejsou pokácený stromy nebo třeba vysoká tráva. Teď by to mělo být jasný. A ty dva zelený pruhy okolo… to je tady jen trochu špatně vyjádřený. V klíči to je jako bílý podklad pod průsekem v zeleným hustníku (plošný značce).

  Odpovědět
 6. Avatar

  Ahoj, jenom se chci zeptat k těm verzím…, to je v měřítku 1:10000, nebo 1:15000? 🙂

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 2. 2023
a svátek má Dobromila.