Inov-8 TrailTour 2019: Běžecká soutěž, která nemá ve světě obdoby

od | 7. 11. 2019 | Fenomén

Trailtour. Většina orienťáků o této soutěži na jaře ještě neslyšela a na podzim o ní ví snad každý. Během jara a léta jste na Stravě sem tam potkali běh s tajemnou zkratkou “TT”, na podzim to eskalovalo a naopak byl na této oblíbené sociální síti najít běžeckou aktivitu, která by tu podivnou zkratku neobsahovala. Pojďme si ale říct, co to vlastně je.

Jedná se o etapový závod, který trvá od května do října a kde si každý závodník sám zvolí, které etapy navštíví. Výběr etap, webové zázemí a starost o komunitu zajišťovalo české zastoupení firmy Inov-8, které zároveň celou soutěž vymyslelo a letos uspořádalo už třetí ročník. Z celkového počtu 48 etap se 33 nachází na území Česka a 15 na území Slovenska, etapy měly různé délky a náročnosti. Letos jsme se zde mohli setkat s vyloženě sprinterskými etapami, nejkratší měla 900 metrů (ale část byl výběh schodů), přes středně dlouhé etapy v rovinatém či kopcovatém terénu až po opravdové horské výzvy v Krkonoších a Karpatech, které měly délku okolo 30 km. Některé etapy byly pojaty jako palba po rovině, jiné naopak neměly na trase ani jeden výškový metr z kopce.

Za každou etapu získával závodník body na základě času tří nejlepších, obdobně jako v žebříčcích A a B. Dvojnásobek času vítěze tak většinou znamenal body lehce nad nulou. Vyhrává ten s největším počtem bodů, žádná etapa se neškrtá, takže může vyhrát ten, co objede všechny, ale i někdo, kdo pár etap vynechá, ale body nažene svým výkonem. Časy byly měřeny pomocí segmentů na sportovně-sociální síti Strava a následně přenášeny do průběžných výsledků na stránce Trailtour.

Trocha statistiky: Celkem se na TrailTour oběhalo 2703 člověkoetap. Nejvíce lidí, konkrétně 143 navštívilo etapu č. 18 – Divoká Šárka v Praze, naopak pouze pět závodníků se podívalo na etapu č. 23 do Polonin (nejvýchodnější etapa)

 

Zajímavostí letošního ročníku byla soutěž klubů, kde závodníci kromě žebříčku jednotlivců načítali také body pro svoje kluby. A byla to právě tato inovace, která tolik letošní Trailtour změnila. K soutěži klubů ale chystáme speciální článek, který vyjde příští týden! Dnes si pojďme zrekapitulovat, jak dopadla soutěž v jednotlivcích.

Na prvním místě v ženách se umístila Monika Nytrová, která vynechala jen dvě etapy a s 4262 body suverénně vyhrála. Druhá skončila po silném finiši na východu Slovenska Petra Burešová, která vynechala pouze jednu etapu a nasbírala 3864 bodů. Na třetím místě pak soutěž dokončila Lucie Růžičková, která také vynechala jen jednu etapu, s těsnou ztrátou 28 bodů na 2. místo.

Do top10 se také dostalo několik orienťáček, ale víc než boj o bednu je sem z větší části zanesla klubová soutěž. Na 4. místě skončila Eliška Hájková (KAM), která až do posledního dne bojovala o druhé místo, 6. Natalia Hiklová (ZBM), 8. Monika Doležalová (KAM), 9. Petra Landovská (KAM), 10. Markéta Firešová (ZBM)

Dámskou kategorii ovládla Monika Nytrová (Zdroj: Strava závodnice)

V mužích byl souboj o první místo trochu vyrovnanější, ale nakonec nedal Peter Glončák, který objel všechny etapy, nikomu šanci a zvítězil se 4396 body. Druhé místo obsadil Jakub Glonek (KAM), který vynechal 5 etap a nasbíral 4193 bodů. O třetí místo byl velký boj, ale nakonec ho udržel Petr Švácha, který si mohl dovolit vynechat 5 etap a nasbírat přitom 3626 bodů. Celkem třem mužům se podařilo oběhnout všechny etapy, byl to zmíněný Peter Glončák, dále čtvrtý Tomáš Fejfárek a 10. Lukáš Vraný.

V top10 se dále objevili 6. Miloš Nykodým (ZBM), 8. Tomáš Zelenka (PHK) a 9. Ondřej Hlaváč (ZBM). V následující desítce bylo dalších 7 reprezentantů Kamenice a Žabin, v té další dokonce 9.

TrailTour už podruhé vyhrál slovenský orientační běžec Peter Glončák (Zdroj: FB závodníka)

Soutěž v jednotlivcích nabídla zajímavou podívanou a (ne)čekané zvraty na předních místech, především v mužích. Téměř celou dobu vedl s neuvěřitelným náskokem Libor Boleček, který v krátkém sledu objel velkou část etap, ale po zapojení profíků (čti orienťáků) už spíše ztrácel body a skončil na pátém místě. Ke konci se o titul prala dvojice Glonek-Glončák, souboj, který byl pro diváka velmi zajímavý, ale jelikož si kluci předem prozradili kdo, co ještě plánuje objet, tak dobře věděli, jak to nakonec skončí. Mezi ženami dlouho vedla Petra Burešová, ale v říjnu se do vedení dostala Monika Nytrová a ukázala, že je jednoznačnou vítězkou.

 

Pro O-news.cz zpracoval Adam Hájek 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.