HUSTNÍK: Veteránem už od 30 let!

od | 3. 11. 2019 | Hustník, OB v ČR, Orientační běh

Zatímco v poslední době se na české orienťácké scéně vede dlouhosáhlá debata o tom, jak by měli být označování závodníci běhající kategorie DH35 a starší, unikla většině mnohem důležitější informace – veteránem se člověk stane už v 30 letech!

Tento týden byl ve čtvrtečním vydání MF dnes otištěn článek o tom, že mezi tenistkami světových kvalit “vymírají” starší závodnice, které válcuje dravé mládí, průměrný věk na letošním turnaji mistryň byl 24,3. Tenistky jako Kvitová (29) či Plíšková (27) už jsou na hraně veteránského věku a udržet se na špici světových tabulek pro ně rozhodně bude náročné. Čeští orienťáci rozhodně nezůstávají pozadu a jsou otevřeni novým směrům. Proto se již od příští roku zavedou kategorie D30 a H30, do kterých se nynější starší eliťáci “uklidí”. Nemůžeme přeci uměle udržovat dojem, že starší závodníci jsou pro vrcholný orienťák lepší. Nejen našim, ale i mezinárodním zájmem by mělo být, aby byl orienťák vnímán jako sport pro mladé a rychlé závodníky, kteří vypadají dobře na fotkách i před televizními kamerami. Někdo by mohl namítnout, že orienťák je zkušenostní sport, tento argument je však v Čechách i ve světě lichý.

Díky zavedení veteránských kategorií již od 30 let se vyřeší mnoho palčivých problémů českého OB. Jde o dobrý krok směrem k tomu, aby český orienťák vydržel rapidní růst členské základny. Například na republikových mistrovstvích by se tím pádem nemusel příliš omezovat počet přihlášených, protože samozřejmě počet závodníků v hlavních kategoriích klesne. Do kategorie H30 patří samozřejmě i Vojtěch Král, či od roku 2020 i Miloš Nykodým. Ruku v ruce s tím půjde nahoru i kvalita veteránských tratí a starší závodníci jistě rychle vdechnou soutěživost od “kolegů” z DH30.

V příští sezóně se tedy máme na co těšit! Novým veteránům přejeme hodně zdaru a mladým závodníkům rychlý vzestup na špici.

Tento článek opravdu patří do rubriky hustník a nezakládá se na reálných orienťáckých faktech. Snad nikoho neurazil a naopak mnohé pobavil.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 5. 2022
a svátek má Zbyšek.