Hustník: Čeští orienťáci se velmi zhoršili
Dnes je 20.01.2020

Hustník | 25.09.2019

Výkonnost českých orientačních běžců rapidně klesá. To je smutné a nečekané zjištění, které ale bohužel musíme konstatovat, protože v posledních týdnech velmi vylézá na povrch a již nelze jenom tak chodit okolo horké kaše. Jak jinak si totiž vysvětlit, že zatímco loni zvládli nejlepší muži zaběhnout podzimní MČR na klasické trati za 94 minut, tak letos na to potřebovali hned o 12 minut víc? A zdaleka se to netýká jenom mužů! Ženy se zhoršily o 8 minut, junioři o 12, starší dorostenci dokonce o 16 a to jsem ještě nezabrousil do masters kategorií, ze kterých bych už taky nemusel vybrousit. Však i ty štafety bývali muži schopní zaběhnout za 45 minut / úsek a najednou minulou neděli se ani reprezentanti nedostali pod 50 minut.

Na štafetách minulou sobotu nestihli závodníci směrné časy, protože dělali velké chyby a potom hanili stavitele za schované kontroly. Fotky z lesa ale přitom jasně dokazují, že kontroly hluboko do borůvčí si zadupali závodníci sami! (Foto: Tomáš Bubela)

„Už se stavitelé tratí letos vyřádili nebo mám ještě radši potrénovat? „2x štafety na hodinu a klasika na 130‘,“ ptá se na svém facebookovém profilu bývalý český reprezentant Jan Mrázek. A hned se mu dostává i odpovědí, že je to těžké, když přes léto víc pořádal závody a běhal pivní štafety než trénoval.

Vždycky je totiž nejjednodušší to hodit na stavitele, že to postavil dlouhé. Ale i stavitelé mají své metody, výpočty podle průměrů na kilometr z minulých závodů či z probíhání a bylo by velkou náhodou, kdyby se najednou v poslední době všichni prostě přepočítali. Třeba testovací běžec MČR klasika Matěj Klusáček může teď jenom litovat, že kdysi kývl na nabídku mapovat Maliník a potom tratě pouze testovat, protože jeho čas vycházející z testování a avizovaný v předzávodním rozhovoru by v konečném účtování stačil dokonce na medaili! „Při výpočtu celkového teoretického času jsem totálně zazdil několik koeficientů, především koeficient různého tempa v rozdílu postup vs. celá trať, koeficient absolutní znalosti probíhaného prostoru, koeficient tíhy kvalifikace v nohách a v neposlední řadě koeficient „Přece se před Picánkem nepodcením!“,“ brání se pranýřování v diskusi pod příspěvkem Klusy.

Řetězec vzteku. Nejlepší muži “příliš dlouhé” mistrovské klasiky si vybíjejí vztek na staviteli tratí a ten zase na testovači tratí. Je to ale vina stavitele? Nemělo by to být naopak? (Foto: Jan Schulhof)

Vysvětlení proto musíme hledat jinde. Že by se snad dříve v podobných terénech běhalo rychleji? Že by se dříve dělalo méně chyb?

I dorostenky v D18 zaostaly za směrným časem více než o 12 minut! Lze se ale divit, když i novopečená mistryně republiky si při ražení kontrol musí vždy sedat? (Foto: Petr Kadeřávek)

Všechno tomu nasvědčuje. A tak se stále nejpravděpodobněji jeví vysvětlení, že se prostě čeští o-běžci v terénu letos na podzim dost zhoršili. To jsou dneska samé smartphony a počítače a internety. Formu ale nestačí vygooglit, přátelé! Sáhněme si do svědomí. Trénovali jsme přes léto opravdu dostatečně? Nebo to byly jen samé vícedenní a párty a regenerace a tréninkový režim šli někam stranou?

Po čtyřech a se zavřenýma očima! Tak si myslela jedna z velkých favoritek kategorie žen Terka Čechová, že zvládne absolvovat MČR na klasice a ještě za směrný čas… Chyba. Příště raději po dvou a třeba to vyjde na medaili! (Foto: Petr Kadeřávek)

Ještě necelé dva týdny zbývají do posledního vrcholu sezóny – MČR štafet a klubů. Stavitelé se už teď třepou, jestli muži opravdu “roztočí božská kola” a zvládnou prolétnout lesy u Tisu u Blatna průměrem něco přes 5,5 minuty na „vzdušný“ kilometr a ženy něco kolem 6,5 minuty. Pojďme jim to ulehčit! Ještě zbývá dostatek času, tak pojďme trochu potrénovat. Už jste dneska byli běhat? Ještě ne? Tak proč tohle ještě čtete? Do lesa!

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *