HROB 2016

od | 7. 11. 2016 | Hustník, Reportáže, Závody

První listopadový víkend patřil všem příznivcům extrémních závodů a rogainingu. V Krušných horách se totiž konalo MČR v horském orientačním běhu. Přinášíme Vám obrázek HROBu 2016.

V Klínech tuhne krev, běžci zimomřivě poskakují před vzorně připravenými mapami a pořadatelé s napětím sledují stopky. START!

 

A)První kontakt s mapou terénu (Marek Novotný) B)Skalní kontrola č. 34 (archiv autora) C) Ochutnávka sobotní mapy (archiv autora)

A) První kontakt s mapou terénu (Marek Novotný) B) Skalní kontrola č. 34 (archiv autora) C) Ochutnávka sobotní mapy (archiv autora)

Sobotní etapa začala oblíbeným scorelaufem, takže se 400 závodníků během chvíle rozprchlo do všech koutů prostoru. Pravidla nebyla obtížná, pouze kontrola 32, což byla i občerstvovačka, měla zakončovat první část. Přesto se našlo pár expertů, kteří ji orazili jako první nebo telefonicky vyzvídali detaily pravidel. Po vydatném občerstvení* následovala druhá, více techničtější část s pevným pořadím kontrol. Volby postupů nebyly jednoduché, protože viditelnost už tak (ne)viditelných cest mírně zkomplikovalo plnotučné počasí – mlha v kombinaci s mžením a místy sněhovou podlážkou. Cílové časy nejlepších závodníků se pohybovaly okolo 3 hodin.

*Občerstvení hladovým orienťákům tolik lahodilo, že kompletně zlikvidovali dávku určenou pro oba dny.

Hlavní mužskou kategorii HH ovládl zkušený tým MaPa ve složení Martin Luštický a Pavel Hradec. V rozhovoru pro O-news se kluci svěřili, že u delších postupů volili zásadně přímou variantu a v závěru šli až na krev (viz foto). Ideálních 25 km se proměnilo na 34 km, zato si však v okolí kontroly 34 prohlídli každou skalku. Na mistrovství se poctivě připravovali a formu ladili i na pravidelných sezeních u polívčičky a dalších pikantností, přičemž jejich sehranost poznala i servírka, když oběma nesla stejný účet.

 

sobota

A) Lušťova zkrvavená mapa (archiv autora) B) MaPa v akci (Marek Novotný) C) Kochací část terénu (archiv autora)

Neděle byla o něco optimističtější, mlha zmizela a rtuť teploměru se vyšplhala až ke 4 stupňům Celsia. I prognózy tratí vypadaly růžově, alespoň jejich délky. Mapa výsypky se podobala skandinávskému terénu, proto bylo důležité neustále kontrolovat směr a okolí. Množství bažin, jezírek a hřbítků zmátlo nejednoho běžce, ale potom závodníci okusili ryze horský terén a krásy Krušných hor. A to detailně, z kopce na kopec a znovu. Závěrečnou cílovou rovinku tvořil výběh sjezdovkou, ale ten výhled za to stál!

Kuriozní příběh nejmenované dvojice, která se při předposledním delším postupu nešťastnou náhodou rozdělila a ač se hledala, osud tomu tak chtěl a shledala se až v cíli. Tento příběh si nechte vyprávět do detailů od některého ze závodníků.

Střípky z nedělního startu (archiv autora)

 

Turnovští MaPa obhájili prvenství a odnášejí si titul Mistrů, v ženské hlavní kategorii DD zvítězil tým Žabky ve složení Barbora Hrušková a Magdaléna Tužilová. Mistryně se poučily z minulého roku, kdy kvůli uspané krabičce byly diskvalifikovány, a tak pečlivě kontrolovaly ražení a “pípání krabiček”. Nedělní kopce si užívaly a braly je spíš jako odpočinek od běhu, nicméně cílovou sjezdovku si vyběhly.

V hlavní kombinované kategorii HD se mistry stal tým Matrasů putujících za dobrodružstvím – Tomáš a Kateřina Matrasovi.

V juniorských kategoriích celkově zvítězili HH20 tým Lichý a Sudý – Petr Čech a Tomáš Valík; DD20 tým 2/3 krevet- Aneta Nechutová a Eva Foltynova. Ve smíšené kategorii juniorů DH20 byl nejrychlejší tým Chyť nás, když to dokážeš – Lucie Nováková a Antonín Semerád. Jejich strategie byla bojová, obíhat, co to jde a to se jim vyplatilo. Mistry veteránů se staly týmy: HH40 tým Pajdavej a Kulhavej – Zdenek Zuzanek a Petr Kozak, DH40 tým Orienterings pensionarer- Petr a Zuzana Henychovi, DD40 tým OBloudilky – Lenka Hasmanová a Jitka Kovářová. Všem vítězům gratulujeme!

Anketa! Tipněte si, kolik orienťáků se nasáčkuje do jedné ToiToiky?

 

img_8803

Fotosoutěž (autor A.B.)

Více informací:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Komentáře

 1. Avatar

  Jsem rád, že skrz to skalní okno někdo skutečně razil. Jsem si jistý, že to staviteli udělalo radost 🙂

  Odpovědět
 2. Avatar

  Výborně! Správná odpověď je 13 lidí, 12 závodníků + jeden pořadatel.
  Souhlasím, efekt této kontroly ještě umocnila mlha, takže to vypadalo jako scéna z Hobita, když Bilbo prchá před Glumem 😀

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.